Tarikat nedir? Tarikatın amacı

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
tarikat nedir kısaca tarikatların çeşitleri tarikatın amacı tarikat usulleri
TARİKATLAR

Tarikatlar başında bir mürşidi kamilin bulunduğu tasavvufun yaşandığı ve öğrenildiği yerlerdir.burada bir soru akla gelebilir.neden birçok tarikat var? teşbihte hata olmaz kısaca şundan.herkes aynı yemeği sevmez de ondan.kimi insan çorba sever,kimi kebap,kimi sadece çay ve zeytin sever.yani kısaca mizaç diyebiliriz.insanların farklı mizaçları vardır.kimi insanları aşk yola getirir,kimilerini ilim,kimilerini zühd.bunun gibi.veya kimi insan fazla heyecanlı yaşar duyguları sakin olamaz.mesela bu gibi insanlara cehri zikr daha mizaçlarına uygun gelir.kimi insanın yapısı daha sakindir sessizdir heyecan sevmez,bu mizaca hafi zikir uygundur.kısaca insanların mizacına göre farklı farklı tarikatlar ve uygulamalar gelişmiştir. fakat tüm bu tarikatlar farklı yollardan,kimi rusyadan,kimi hindistandan,kimi mısırdan kimi horasandan yola çıksada hepsinin varmak istediği yer tektir.kabedir.kabeye varınca yollar biter,yolların farklılığı biter.orada herkes aynı kıyafetler içindedir tevhid olmuştur.cem olmuştur.orada bu falancalardan bu filancalardan diye ayıramazsınız.ayıranlarında daha kabeye varmadıkları anlaşılır.bu nedenle taze saliklerin en güzel yol bizimki en yüce şeyh benim şeyhim tarzı fark gözetmeleri yolun başında oluşundandır.fakat buda lazımdır.talebe hocasına ne kadar bağlı olur ona ne kadar ittiba ederse o kadar hızlı terakki eder.evet konu biraz dağıldı.zira iyi bir yazıcı değilimdir kusura bakmayın.netice olarak tasavvuftaki tüm tarikatların amacı aynıdır.sadece usulleri farklıdır. hürmetlerimle.

selahattin

Kurallara Uymadı
Üyemiz
dgüüll,.teşekkür ederim.konuyu düzenlediğiniz için.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
dgüüll,.teşekkür ederim.konuyu düzenlediğiniz için.
Estf. Bununla ilgili ö.m gönderdim, fakat genel bilgi açısından burayada ekliyorum. Belki başka faydalananlar olur...

Selamünaleyküm, en son paylaştığınız uzunlukta bir mesajın daha çok kişiye ulaşması için bunu bir konu olarak açmak ve başlığını ilgi çekici atmak gerekir. Daha kısa, mesela 2-3 satırlık yazıları mesaj olarak eklemekte sakınca yok. Fakat bu uzunlukta ve faydalı olabilecek bir yazıyı konu olarak eklemek yerine konu altına mesaj olarak eklerseniz yazıya ulaşılma ve okunma oranı %80 düşer. Ben konulara daha çok tıklanması için genelde başlıkları düzenlerim. Tabi konudaki imla işaretleri, yerinde büyük harf kullanımı da çok önemli. Bu faktörler yazının üst sıralara çıkmasını ve daha çok okunmasını sağlayan teknik ayrıntılardır. mesajınızı konu olarak aynı bölümde düzenledim...bilginize

Üst Alt