Sünnet ve farz arası ara verilir mi?

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Selamlar , herkese iyi forumlar..

a) Kişi namazda sünneti kıldıktan sonra kısa bir süre işi olduğu için bir kaç dakika ara verip (Hareket ederek yani , namaz kılınan yerden uzaklaşarak) , tekrar farz için namaza durursa bundan bir zarar gelir mi? Eğer ara verilmesi caiz ise , farz için tekrar yeniden namaza durulduğunda niyet nasıl edilir?
"Niyet ettim Allah rızası için .. namazının .. rekat farzını kılmaya" gibi bir ifade doğru mudur?

b) Sünnet namaz kılındıktan sonra hemen farz namaza mı başlanmalıdır? Eğer ara vermek caiz değil ise , sünnet namazı bitirdikten sonra (Omuzlara selam verildikten sonra) ayağa Allahu Ekber denilerek mi kalkılır?

b1) Eğer Allahu Ekber denilerek kalkılıyor ise kalkınca niyet nasıl edilir?
b2) Normal olarak kalkıyor isek "Niyet ettim Allah rızası için .. namazının .. rekat farzını kılmaya" gibi bir ifade doğru mudur?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamlar,
sünnetten sonra mutlaka ara vermeni gerektirecek birşey yoksa farza devam etmek daha iyi olur. Çünkü belli bir konsatrasyona girmişsin, manevi hava, ibadet ortamı v.s mümkünse araya dünya işi sokmadan ibadeti tamamlamak iyidir. Ancak ihtiyacına göre ara vermen gerekiyor ise ara verilebilir. ( Mesela tuvalet ihtiyacı olur, çok susamış olursun, birine acil yardım gerekir, misafirin gelir, kapı çalar, telefona bakman gerekir.. bayanlar için; bebeği ağlar v.s)

Peygamber efendimiz s.a.v'in farz namazları cemaatle, sünnetleri de, gidip evinde kıldığına dair hadisler var. Yani yer değiştirmek, hareket etmek hatta sünnetleri evinde kılmak Efendimize uymak anlamına gelir. Ancak çok mecbur kalmamışsak araya dünya işi, kelamı sokmamak iyidir.

Normal şekilde niyet edersin. Niyet ettim Allah rızası için bugünkü .... namazının farzını kılmaya....

ister ara ver ister verme kalkarken veya niyetlerde farklı birşey yapmana gerek yok. Selam verdikten sonra Allahu ekber diyerek kalkılır şeklinde bir şart yok. Ama Allahu ekber diyerek kalkmak istiyorsan bunda bir sakınca yok.

Üst Alt