Su icmenin sunnetleri

vaveyla

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
B]Su icmenin sunnetleri:[/B]

1- Suyu hizli degil, yavas icmek

Hazret-i Ali (ra) bildirmistir: Peygamber Efendimiz (asm): "Su ictiginizde emerek (yudum yudum) icin, agziniza dokercesine icmeyin" buyurmustur.

2- Suyu bir defada degil, iki veya uc defada icmek ve icerken icine nefes vermemek.

Ebu Katade (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Sizden biriniz su ictiginde su kabina uflemesin." (Solunum sistemindeki bakteri ve mikroplarin sindirim sistemine karismamasi icin)

Ebu Said (ra) anlatmistir: Resulullah Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Su bardagini agzindan uzaklastir, sonra nefes al."

3- Suyu mumkunse oturarak icmek, mumkun degilse ayakta icmek

Ebu Said el-Hudri, Resulullah'in (asm) suyu ayakta dikilerek icmeyi yasakladigini bildirmistir. Fakat Hazret-i Ali'den (ra) gelen bir rivayet de soyledir:
Hazret-i Ali (ra) Kufe mescidinin kapisinda Ayakta su icti ve soyle dedi: "Bazi kimseler birisinin Ayakta su ictigini fena gorurler. Halbuki ben Peygamber Efendimiz'in (asm) benim ictigimi gordugunuz gibi su ictigini gordum."

4- Suyu sag eliyle icmek.

Ibn-i Omer (ra) bildirmistir: Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: "Biriniz YEMEK yedigi zaman sag eli ile yesin. Ictigi zaman da sag eliyle icsin. Cunku seytan sol eli ile yer, sol eli ile icer."

5- Suyu icerken "Bismillahirrahmanirrahim" demek. Ictikten sonra Allah'a hamd etmek, yani "Elhamdulillah" demek.

Ebu Hureyre (ra) uzunca bir hadisin sonunda bildirmistir: "Resulullah (asm) sut kadehini aldi, Besmele cekti, icti ve Allah'a hamd etti."

Omer ibn-i Seleme (ra) bildirmistir: Ben Resulullah'in (asm) terbiyesinde bulunuyordum.Yemek yerken elim yemek kabinin her tarafinda dolasirdi. Resulullah (asm) bana: "Cocugum! Allah'in adini an. Sag elinle ye ve sana yakin olan taraftan ye" buyurdu.

6- Suyu aile icinde de olsa ikram etmek
Irbad bin Sariye (ra) bildirmistir: Allah Resulu (asm) soyle buyurdu: "Erkek hanimina su dahi icirse ondan sevap kazanir.".

Aile ve arkadas ortaminda eger herkes susamis ise, uygun olan once baskalarina suyu ikram etmektir.

Üst Alt