Stilistlik nedir

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
STİLİST KİMDİR?

Çağdaş moda anlayışı ile giyim sektörünün hazır giyim ve ısmarlama giyim birimlerinde giysi modellerini tasarlayıp, bu tasarımlara uygun tekstil ürününü saptayan ya da tekstil ürününe göre model tasarımı ve uygun aksesuar seçimi yapan, bütün bu çalışmalarını resim, çizgi ve grafiklerle oluşturan kişidir.

GÖREVLER

- Hazır giyim ve ısmarlama giyimde, uygulanabilir nitelikte, her türlü spor, abiye model tasarımı yapar, kreasyon hazırlar, - Firma tarzına uygun modeller üzerinde, günün moda anlayışına paralel değişiklikler yapar, çeşitli görüşler üretir, - Modele uygun renkte kumaş ve aksesuar seçimi yapar, - Kumaşa veya tekstil türüne uygun model tasarlar, - Her türlü takı, kemer, çanta, ayakkabı vb. aksesuar tasarımları yapar, - Giysi üzerinde uygulanabilecek; aplike, brode nakış tasarımı yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Suluboya, guaş boya, fırça ve benzeri boya malzemeleri, - Kumaş vb. tekstil ürünleri, - Karakalem, rapido, deri, kağıt, iğne, iplik gibi malzemeler, - Metre, cetvel gibi ölçüm aletleri, Çizim masası, Bilgisayar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Stilist olan kişiler genellikle sanatçı bir kişiliğe sahiptirler. Çoğunlukla çalışmalarında yeni modeller çizerler. Bu nedenle stilist olmak isteyenlerin; - Yaratıcı, - Uzay ve şekil ilişkilerini görebilen, - Zihinde canlandırdıklarını çizimle ifade edebilen, - Güzel sanatlara karşı ilgili, özellikle çizim konusunda yetenekli, - Geneli ve ayrıntıyı algılama, - Başkalarını ikna edebilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Stilistlerin iş bulma olanakları oldukça yüksektir. Stilistler; konfeksiyon, butik ve ısmarlama giyim, triko, deri, ihracaat firmaları, özel kurum ve kuruluşların giyim atölyelerinde iş bulabilirler. Bayanların bu alanda çalışma oranları oldukça yüksektir. Stilistler, edindikleri bilgi ve becerileri, giyim sektöründe modelistlik, konfeksiyonculuk, moda tasarımı gibi alanlarda kullanabilirler.

Not: Stilist, aramızda bulunan değerli bir kardeşimizin mesleğidir, stilist kardeşimiz kim mi? eh onuda kendisi süylesin be yaw sırıtık.:,

tozduman

Moderatör
Moderatör
Selâmün Aleyküm :)
Ahh eskidendi is bulma olanağı.
Stilist lerin maaşı oldukça yüksektir.
Bu sebep le tekstil de ayağına topuklu ayakkabı ve dekolte giyen stilistler ile dolUdur.
Daha içeriğine girmek istemiyorum anlamışsinizdir midem kaldirmiyor.

Yaz sezonu ve kış sezonu olarak 2 ye ayrılır.
Hitap edeceği Tezgaha bağlı çizimleri.
Araplara, Ruslara ,Özbek lere türkiyeye her ülke farklı giyiniyor.
Araplar çok açık ve gösterişli giyinir.
Çarşaflarin altına tabi :)
Ruslar ise kaliteli taşlar orjinal kürkler giyinir.
Rusya'nın bin tane köyü var .
Bazıları şık ve sade giyinirken bazı kesimleri ise karmakarışık giyinir.
Stilist hangi kesime hitap ediyorsa çizimini yapar modeliste verir .
modelist kalibini çıkartır model makinaciya verir o da Diker.
Prova ve Kritikler alınır maliyeti hesaplanir.
Kesime girer üretimden çıkınca mağazaya iner ve müşterini beğenisine sunulur.
Bu meslekte modelin satılırsa sen zirve desin.
Benim düşüncem bence haram is tir.
Bazen düşünüyorum Allahın hükmüne karşı geliyorum bu yüzden bi türlü tutunamiyorum diye düşünüyorum.
Tam idrak edip vazgeçmiştim yine girdim Allahım yarabbim.
Neyseki çalışacağım şu an ki firma sadece Türklere hitap ediyor ilk kez Türk kadınlarına hitap edeceğim bu yüzden biraz da iyiyim.

Stilist ligin en zor yani koltuk kavgasıdır :) Uyanık Ağzı iyi laf yapan çirkef olmalısın.
Çünkü modelistlerde stilistlik edalarinda.
Stilist lik yaparken geçeni gündüzünu veriyorsun her an moda değişiyor .
Biz 2016 nin yaz koleksiyonu nu hazırlayacagiz mesela ama 2015 yilindayiz.
Iki türlü tasarımcı var .
Birinci olan sadece işini yapan uzun ömürlü tutunmaya çalışan.
İkinci mini etek ile 2 ay çalışıp cebine 10 milyarı indirmeye çalışan.
Ikinci secenek dolu bir sürü.
Ben is gorusmelerinde montumu bile cikarmiyorum :) O kadar saçma ki
Alan razı veren razı o kadar ıgrenc!
Tekstilde bir firmada modelin tutmadığı halde hala stilistlik yapiyorsan patronun metresisin.
Ahh ne patronlar gördüm ne stilistler gördüm ne güzel tam vazgeçmiştim.
Yine Allahın bana verdiği söz yüzünden geri döndüm ama belli olmaz .
Bu piyasada ne modelist gördüm namaz kılan ne de stilist ben hep çatı katlarında namaz kıldım. :(
Birde alay konusu oldum korkma cehenneme gitmesin diye lakirdilar.
Imanima mi yanayim saçma düzene mi benim ne işim var böyle insanların içinde acaba.
Geçen sene bir modelist abla kız ben seni çok sevdim dedi konuştuk sohbet ettik 2 gün sonra işten kovuldum :)
Daha ise yeni başlamıştım ne dedim ne söyledim de kovuldum bilmiyorum.
Bildiğim tek birsey var.
Rica minnet insanlığıni kaybetmemek için bu kirli sektör de ugrastikca ayağına çelme takiyorlar.
Şimdi kararliyim.
Kimseyle is haricinde muhattap olmayacagim.
Benim ve benim.gibi edebiyle çalışmaya çalışan arkadaşlarımız in Ortak fikri.
Biz buraya ait değiliz.
Karakterimiz hiç uymadı meslegimi zi çok sevsekde.
Artık tutkuyla bağlı değilim. Hicbirsey canımı acitmaz.
Iş benim için artık amaç dan araca dönüştü.
Selam ve dua ile kardeşlerim.
Zaten bu siteye benden başka stilist de kayıt olmaz mucize olur :)
Selametle.

tozduman

Moderatör
Moderatör
Bu arada kurumsal firmada çalışıyorsan ne ala !
Kurumsal firmada kaliteli insanlar vardır orada insanlar dekolte mini etek den önce işe bakarlar.
Allahın işi ilk kez kurumsal firmada çalışacağım.
Herkes isinde gücünde dir.
5 senedir kurumsal firmalarin kapısına cv mi bırakmış bir insanım.
Son gittiğim firma ise Koton dur.
Kotonun sahibi ile kapıda göz göze geldim uzun süre anlamsiz bakistik ama o kadının firma sahibi olduğunu bilmiyordum.
Kocası subaymış araştırınca onlar bana namaz kildirmaz lar aman Allahım.
Şu an ki çalışacağım firma ise kotonun bir benzeri .
Hayirlisi olsun Hakkımda.

Yaz yaz sabaha kadar bitmez bu konuda :)
3 sene önce Allahım bana öyle bir güçlü görünüş ver ki insanlar benden çekinsin benden korksunlar bana bulaşamasinlar çünkü ben kötülük yapamiyorum dedIm.
Allah o duruşu verdi de insanlar benden korkusuna daha çok saldırdı. :)
O duruşumda ki hakikati gören Rabbim biliyor ya wc lerde az aglamadim :)
Sonralarinda itiraf ettiler senin yürüyüşün, duruşun kendine öyle bir güvenin var ki çok fazla sinir bozucu dediler.
Kendime hiç güvenme dim ki Hep Allaha guvendim.
Aslında hep korktum.
Hatta en son çalıştığım firmasının baş tasarimcisina söyle dedim.
Endişe etmeyin ben size asla zarar vermem yani senin koltugundan etmem ekmeğinle oynamam demek istedim.
Kadının yüzü panayır gibi oldu.
Insanin inanç ile çevresinin çatışması kadar zor birşey yok.
Bazen ben kötülük yapanları da anlıyorum onlar da ekmeğini kötülük ile savunmaya çalışıyorlar.
Ben ise iyilik ve susarak.
Ama amaç aynı herkes emeğinin derdinde.

Üst Alt