Sigara!

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,111
Tepkime puanı
81
SİGARA
SİGARA: Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da çeşitli hastalıklara sebeb olan bir illetdir. Bu hastalıklar arasında: Ağız, dil ve dudak kanserleri, boğaz iltihabları, gırtlak kanseri, akciğer kanserleri, bronşit, kalb hastalıkları., kadınlarda bilhassa rahim ağzı kanserleri., söylenebilir. Bu husus ilmî araşdırmalarla isbât edilmişdir.
Son yıllarda sigara alışkanlığının kadınlarda artması, erkeklerin hastalığı olan akciğer kanserinin kadınlarda birinci sırayı işgal etdiğini gösteriyor.
• Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kanser Enstitüsü, kadınlarda önde giden ölüm sebebleri arasında zikredilen-anılan- meme kanserinin yerini, akciğer kanserinin aldığını bildiriyor.
• HİRAYMA adında bir Japon araştırıcı, sigara içen erkeklerin eşlerinin, sigara dumanım teneffüs etmeleri sonucu, hanımlarda akciğer kanserinin ortaya çıkdığına dikkat çekiyor.
Evlerde, kapalı yerlerde, taşıtlarda, sigara içen kimselerin etrafındakilere nasıl zarar verdikleri böylece ortaya çıkmış oluyor.
• Sigara içen hanımlarda, NİKOTİN'in tesiri ile, cild kurur, sertleşir, cildin tabî rengi ve esnekliği kaybolur; yüzde kırışıklıklar teşekkül eder, gözaltında torbalaşma, gözkapaklarında şişme, gözlerde kanlanma olur.
Böylece genç kadın güzelliğini, cildinin tazeliğini kaybeder ve sigara içmeyen kadınlardan en az on yaş daha yaşlı görünür.
• Hanımlar bu değişikliği kapatmak için kozmetiklere başvurur, zamanlarının büyük bir bölümü makyaj için ayırır.. (Bunun için uğraşır da uğraşır.)
Kesinlikle bilinmelidir ki: Bu oluşda haKîkıy sebeb yaşlanma değil, sigaradır.
(Ve çâre de, kozmetikde-makyajda değil; sigarayı boşlamakda ve sigara içilen yerlerde bulunmamakdadır.)
Sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre âdet bozuklukları üç kat daha fazla; âdetden kesilme ise sigara içenlerde % 20 oranında daha erken görülmekdedir.
 
Üst Alt