Seyit Onbaşı

TARİH_ÖĞRETMENİ

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
6 Temmuz 2023
Mesajlar
15
Tepkime puanı
0
Yaş
61
Konum
Balıkesir
Seyit Onbaşı

SEYİT ONBAŞI


Çanakkale Savaşı'nın seyrini değiştiren askerlerden biri olan Seyit Onbaşı, 1939 yılında verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.

Asıl adı Seyit Ali Çabuk'dur. Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran ilçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. Babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine'ydi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katılarak Balkan Savaşı'nda yer aldı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915 tarihinde Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti.

Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Düşman tarafından yapılan atışlar sonucu tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı.

Bunun üzerine Seyit Ali 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'a hafif hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean'a büyük zarar verdi.

Atılan mermi geminin yan yatmasına neden oldu. Daha sonra Nusret mayın gemisinin döşediği mayınlardan birine çarpan Ocean zırhlısı kısa sürede alabora olarak battı. Bu başarısı sonucu Seyit Ali'ye onbaşılık ünvanını verildi.

Çanakkale Savaşı'ndan bir gün sonra Seyit Onbaşı'dan top mermisi sırtında fotoğrafı çekilmesi istendi. Seyit Ali ne kadar zorlasa da top mermisini kaldıramadı. Bunun üzerine Seyit Onbaşı “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım” dedi. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

1918 yılında köyüne dönen Seyit Ali, ormancılık ve kömürcülük işlerine devam etti. 1934'de çıkartılan Soyadı Kanunu ile Çabuk soyadını aldı. Seyit Onbaşı 1939 yılında verem hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti.
 
Üst Alt