Sen Uğraş da Kendini Bul, Ama Dikkatli Ol, Kendini Çaldırma!

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
, insanın kendini tanıma ve olgunlaşma yolculuğu tek başına gerçekleştirilebilecek kolay bir yolculuk değildir. Zira, kişi kendi kusur, davranış, eylem ve duygularını objektif olarak ölçecek bir mihenk taşına sahip değildir. Kitaplar bir yere kadar getirir. İnsanı öğretmene hazırlar. Ama kişinin kendisini aşması için, ona rehberlik edecek gerçek bir kılavuza ihtiyacı vardır.

Mevlana bu gerçeği çok etkileyici ifadelerle dile getirir :

«Yola rehbersiz giren iki günlük yolu yüzlerce yıl gider.»
«Bir kılavuz seç, onu yolun bizzat kendisi bil!»
«Kılavuz seç! Çünkü bu kılavuzsuz yolculuk, felaketler, riskler ve tehlikelerle doludur.»

«Kılavuzsuz, çok sık gittiğin bir yolda bile şaşırır kalırsın.

O halde, hiç görmediğin bir yolda kılavuzsuz seyahat etme. Gözünü kılavuzundan ayırma!»

Diğer yandan, kendini tanımak için bir kılavuza sarılmak elzem, ama bu yolda ilerlerken ayağını kaydırmamak, kendinizi geliştirmek isterken vaktinizi, paranızı, en önemlisi de zihninizi ve ruhunuzu kaptırmamak da bir o kadar önemlidir. Bunun için ise, gerçek kılavuzla sahteyi ayırt edebilmek, ruhsuz sözler ve yazılarla gönül sahiplerinin söz ve yazıları arasındaki farkı görebilmek önem taşır.

Günümüzde, inanç, medeniyet ve kültür coğrafyamızın batı kaynaklı kişisel gelişim, huzur ve mutluluk vadeden akımlar ile bunların sözde kılavuz, yaşam koçu, yazar ve uzmanlarının istilası altında olduğunu görmek ne kadar üzücüdür. Bu durumu gözlemlemek için, şehir merkezlerimizin birinde daha çok gençlerimizin gittiği büyük, modern kitapçılardan birisine yolunuzu düşürüp kişisel gelişim, psikoloji, ezoterik bilimler gibi standlardaki yayınlara bir göz atmak yetecektir.

Modern hayatın stres, sıkıntı ve sorunları karşısında çözüm ve kurtuluş arayışındaki insanlarımıza, özellikle de gençlerimize, gözde kavramlar, cafcaflı ve yabancı isimler ve kişisel yada ruhsal gelişim maskesi altında, yabancı inanç ve kültürler aşılanmaya çalışılmaktadır.

Bu gerçeği hafife almamak gerekir. Çünkü, Batıda popüler olan bu tür kitapların Türkiye,de büyük reklamlarla tanıtımı yapılmakta, yazarları paralı konferanslar için davet edilmektedir. Bu tür eserleri okuduktan sonra, ruhsal gelişim için Hindistana gitme hayaline kapılan insanlarımıza bizzat tanık oldum.

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
islamiforumlarnet.jpg

Mevlana samimi bir arayış içinde olan herkesi tehdit eden bu tehlikeyi bir gazelinde, asırlar önceden haber vermektedir.

insanlık yolunun her tarafı kanla ıslanmış;
dikkat et de kayma!
bu zamanda insan çalanlar altın
çalanlardan daha fazla.
duyarsın; hırsızlar sadece malı değil, aklı
da çalarlar.
Tamam, kendini önemseme;
Ama dikkat et, kendini de çaldırma!
ey hak yolcusu!
kendinde bir şey yoksa, düşmanı da yok
sanma!
hırsızlar altın peşinde koşuyor;
sen de altın madenisin kendinden habersiz olma!
ey insanoğlu!
hazine bulursun, ama ömür bulamazsın.
Sen uğraş da kendini bul;
Kendindeki gizli hazineyi araştır!
kendini bul,
bul, ama dikkatli ol, kendini çaldırma!
bu hak yolunda açıkgöz bir hırsız pusu
kurmuş, seni bekliyor.
bu hırsıza dikkat et de kendini çaldırma!

Ayrıca Mevlana, Sen değerinle ve düşüncenle iki dünyaya bedelsin. Ama ne yapayım kendi değerini bilmiyorsun. Kendini ucuza satma çünkü değerin yüksektir. ve,

Bir dilenci gibi her kapıyı çalma, her kapıya başvurma. Sen üstün bir varlıksın. Güçlüsün, elin göklerin kapısına ulaşabilir, sen o kapıyı, göklerin kapısını çal. diyerek hem insanı çalınma tehlikesine karşı uyarmakta, hem de alternatifi şöyle ortaya koymaktadır :

Kum gibi ömür suyunu emen, bizi tüketen boş sözler olduğu gibi, içinden âb-ı hayat fışkıran kum da vardır. Bu kum pek az bulunur. Sen git de içinden irfan coşan, ilâhî sırları meydana vuran kumu ara.

O, diğer taraftan «Nice insan yüzlü şeytan vardır, her ele elini vermen uygun olmaz. Kuş avcısı, avlanmak için ıslık çalar ki, kuş kendi cinsinin sesini duysun da havadan insin, tuzağı ve bıçağın ucunu bulsun. Aşağılık kişi de, saf kişiyi bunlarla etkilemek için hak dostlarının sözlerinden alıntılar yapar.» diyerek, sahte kılavuzların cirit attığı zamanımızda, kendini çaldırmamak için dikkatli olmaya çağırır.

Mevlanaya göre, «gerçek kılavuz gönül güzelliğine sahip olandır. Onların solukları talihli kişilere bahar yağmurlarının ağaca yaptığı etkiyi meydana getirir.» ve

«Erler sohbeti seni de erlerden eder. Katı bir taş ve mermer bile olsan gönül sahibine erişirsen cevher olursun.»

Mevlâna gibi gerçek kılavuzlar dinleyici, okuyucu aramaz, dinleyiciler, arayanlar onlara gelir. Ama bilge ve bilgin taklitçisi, gönül sahibi olmayan sahte kılavuzlar şehir şehir, ülke ülke dolaşır. Birileri tarafından her yerde, reklamı yapılarak etrafına kuru kalabalıkların toplanması sağlanır. Ama bir müddet sonra bir saman alevi gibi sönüp giderler, anılmaz olurlar.

Mevlânâ bu gerçeği şöyle dile getirir :

Sözde kalan bilgi ruhsuzdur. Dinleyiciler üzerinde etki yapmaz. Bu yüzdendir ki; ruhsuz sözler söyleyen bilgin, dinleyici arar durur.

Kendisinden gelip kendisine döneceğimiz Yüce Rabbimiz, binbir tuzak ve engelle dolu hayat yolculuğumuzda, gönül sultanlarının kılavuzluğundan ayırmasın !

Hatice Sedef ERGÜL

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
, insanın kendini tanıma ve olgunlaşma yolculuğu tek başına gerçekleştirilebilecek kolay bir yolculuk değildir. Zira, kişi kendi kusur, davranış, eylem ve duygularını objektif olarak ölçecek bir mihenk taşına sahip değildir. Kitaplar bir yere kadar getirir. İnsanı öğretmene hazırlar. Ama kişinin kendisini aşması için, ona rehberlik edecek gerçek bir kılavuza ihtiyacı vardır.

Mevlana bu gerçeği çok etkileyici ifadelerle dile getirir :

«Yola rehbersiz giren iki günlük yolu yüzlerce yıl gider.»
«Bir kılavuz seç, onu yolun bizzat kendisi bil!»
«Kılavuz seç! Çünkü bu kılavuzsuz yolculuk, felaketler, riskler ve tehlikelerle doludur.»
«Kılavuzsuz, çok sık gittiğin bir yolda bile şaşırır kalırsın.
O halde, hiç görmediğin bir yolda kılavuzsuz seyahat etme. Gözünü kılavuzundan ayırma!»

Diğer yandan, kendini tanımak için bir kılavuza sarılmak elzem, ama bu yolda ilerlerken ayağını kaydırmamak, kendinizi geliştirmek isterken vaktinizi, paranızı, en önemlisi de zihninizi ve ruhunuzu kaptırmamak da bir o kadar önemlidir. Bunun için ise, gerçek kılavuzla sahteyi ayırt edebilmek, ruhsuz sözler ve yazılarla gönül sahiplerinin söz ve yazıları arasındaki farkı görebilmek önem taşır.

Günümüzde, inanç, medeniyet ve kültür coğrafyamızın batı kaynaklı kişisel gelişim, huzur ve mutluluk vadeden akımlar ile bunların sözde kılavuz, yaşam koçu, yazar ve uzmanlarının istilası altında olduğunu görmek ne kadar üzücüdür. Bu durumu gözlemlemek için, şehir merkezlerimizin birinde daha çok gençlerimizin gittiği büyük, modern kitapçılardan birisine yolunuzu düşürüp kişisel gelişim, psikoloji, ezoterik bilimler gibi standlardaki yayınlara bir göz atmak yetecektir.

Modern hayatın stres, sıkıntı ve sorunları karşısında çözüm ve kurtuluş arayışındaki insanlarımıza, özellikle de gençlerimize, gözde kavramlar, cafcaflı ve yabancı isimler ve kişisel yada ruhsal gelişim maskesi altında, yabancı inanç ve kültürler aşılanmaya çalışılmaktadır.

Bu gerçeği hafife almamak gerekir. Çünkü, Batıda popüler olan bu tür kitapların Türkiye,de büyük reklamlarla tanıtımı yapılmakta, yazarları paralı konferanslar için davet edilmektedir. Bu tür eserleri okuduktan sonra, ruhsal gelişim için Hindistana gitme hayaline kapılan insanlarımıza bizzat tanık oldum.

Allah RAZI olsun imamhatiplim simdiye kadar okudugum en guzel yazilardan birisidir desem inanirmisin..
Modern hayatın stres, sıkıntı ve sorunları karşısında çözüm ve kurtuluş arayışındaki insanlarımıza, özellikle de gençlerimize..
yol gosterenlerin cogu kendileri kaybolmus ruhlardir..
ve kendileri ve aileleri bir arayis icinde olan zavalli buhranli insanlardir..
onlar ilk once kendilerini ve ailelerini kurtarsinlar..
bunlarin cocuklari uyusturucu muptelasi esleri ise evi terk etmis yanlizliktan bu tur kitaplari yazanlardir....
actirmayin su muhacir agzimi simdilik sukutu devran dir....

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Allah razı olsun canım...beğendiğine sevindim :) okuyan gözlerine sağlık...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ey Sevgili talipsen yüreğime, yalnızlığını adayacaksın bana..
Şems- i Tebrizi

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ben-i istersiniz,ben den başka size herşeyi unuttururum...
Ben-den başka bir şey göremez oluncaya kadar da,
sizi nefslerinizden kurtarırım.
Allah.c.c.huu..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
heryastabahar.gif

Nasıl görsem acep kendi yüzümü...
Görüp de inkâr ettiğim özümü...
Ruhumun nakışını aradım durdum...
Bulamadım hiç kimsede yoruldum...
Kendime sordum aynalar ne için?
Herkesin hâlini bildirmek için...
Can aynası yârdan başkası değil.
Hakk’ın diyarını yârin yüzü bil...
Dedim ki: Ey gönül bir çâre bul
Dedi ki: Dereden fayda yok,
Git denizde durul…
Alıntı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
1329156191_58740_426251336246_219923151246_5168491_2859285_n.jpg

“Ey Gönül!
Dikkat et âhir zaman bu!
Nefsine uyup da sûrete aldanma!
İblisin bile mâşallah dediği kullar var.
Seveceksen sev vefâ nedir, takvâ nedir bileni!
İçinde Cennet saklayan virane kullar var..! “
.Mevlâna

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Alaeyküm;''Günümüzde, inanç, medeniyet ve kültür coğrafyamızın batı kaynaklı kişisel gelişim, huzur ve mutluluk vadeden akımlar ile bunların sözde kılavuz, yaşam koçu, yazar ve uzmanlarının istilası altında olduğunu görmek ne kadar üzücüdür. Bu durumu gözlemlemek için, şehir merkezlerimizin birinde daha çok gençlerimizin gittiği büyük, modern kitapçılardan birisine yolunuzu düşürüp kişisel gelişim, psikoloji, ezoterik bilimler gibi standlardaki yayınlara bir göz atmak yetecektir.

Modern hayatın stres, sıkıntı ve sorunları karşısında çözüm ve kurtuluş arayışındaki insanlarımıza, özellikle de gençlerimize, gözde kavramlar, cafcaflı ve yabancı isimler ve kişisel yada ruhsal gelişim maskesi altında, yabancı inanç ve kültürler aşılanmaya çalışılmaktadır.''
Ben bunları bire bir yaşayan biri olarak paylaşımınız için teşekkür ederim,lisede başlayan davranış psikolojisine merakımı o kitapcılardaki adına bakıp aldığım içi kısır döngülerle dolu örneklerden yola çıkılarak yine başladığı kısır döngüye dönen bana koca hiçten başka bir şey vermeyen kitaplardı hepsi tıp kı yukarda anlatıldığı gibi taaki...Hocam Mevlana ile Mesnevi Şerifi ve dolayısı ile Yaradanla ve tasavvuf ile tanışmama kadar benim devrimim buydu işte Tasavvuf ta ne kısır döngüler var nede ucu kapalı çıkmazlar herşey Allah' varıyor karşılıksız anlamsız bilinmeyen yok herşeyin anlamı sebebi sonucu var ve mutluluk doyum var.Bu yüzden psikoloji kitaplarında değil tasavvuf kitaplarında buldum ben kendimi, Mehmet Zahit Kotku hocamızın sohbetlerinden birinde aktardığı çok güzel bir örnekleme vardır benim bu halimi anlatan;''Allah dostları insan ne zaman Allah cc tanırsa farkına varırsa kulluğunu bilirse yaşı ne olursa olsun 90,100 de olsa hayata yeni başlamış kabul ederlermiş yaşı o zaman başlarmış''bende ne vakit Mevlana hocam ve Mesnevi eseriyle tanıştım kuranımı, yaradanımı, kim olduğumu,dinimin ,müslümanlığın güzelliğini ,peygamberimi öğretti vede anladım ki evliyalar ölmez...Bana uzun zaman kendisi kılavuzluk etti Allah ondanve diğer Allah dostlarından salih saliha kullarından sonsuz razı olsun hayırlarıma vesile olduğu için selametle kalın.

Üst Alt