• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Şehitlere kefen giydirilir mi?

N

Nursm

Kayıtsız
Misafir
Selamünaleyküm, cahilliğimi maruz görün ama ben şehitlere kefen giydirilmediğini bilmiyordum. Yani bu kefen giydirilmeme konusunu yeni duydum diyebilirim. O nedenle sizlere sormak istedim, herhangi bir yanlış bilgi olmasın. Gerçekten şehitler kefenlenmeden mi defnediliyor? Aynı zamanda nedenini de merak ettim.

Cevap:Aleykümselam kardeşim doğrudur şehitler normal meftalar gibi yıkanıp kefenlenmez. Şehitler kanıyla, üzerindeki elbisesi ile yıkanmadan defnedilir. Üzerinde bulunan elbisede eksiklik varsa yani yırtılmışsa kefen olmayan uygun bir elbiseyle yırtık örtülür, tamamlanır. Şehidin kanı kesinlikle yıkanmaz kanları ile birlikte gömülür.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: "Şehitleri yıkamayınız. Çünkü her yara ve her kan damlası kıyamet günü etrafa misk kokusu yayar.

Rasûlullah (s.a) Uhud şehidlerinin (silahı, zırh gibi) demir(ler)in ve (kürk gibi) deri(den yapılmış madde)lerin üzerlerinden soyularak kanları ve elbiseleriyle defn edilmelerim emretti."[Ibn Mace, cenaiz 28; Muvatta, cihad 37.]

Üst Alt