• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Seher vaktini değerlendirmek hakkında

BARAN1984

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamlar. Ben Seher vakitlerini değerlendirmek istiyorum, ancak bazı sorularım var. Kimisi son 6 da 1 i kimiside son 3 te biri diyor. Gecenin Son altıda biri ise şu anda akşam ezanı 20.43 imsak ise 3.40 ta arası yani toplam altı buçuk saat falan yapıyor düz hesap 6 saat desek son bir saati seher vakti oluyor. Yani gece 2 buçukta uyanıp imsak a kadar namaz, tesbih, zikir vs gibi konularla ilgilenip değerlendirsem sonrasında imsak vakti girdiği için sabah namazını kılıp biraz uyusam sonrasındada sabah namazının kerahat vakti giriyor ondada uyumamak uyanık kalmak gerekiyor, gündüzde malum işte oluyorum dinlenme uyuma imkanım olmuyor, Akşamda yatsı namazını kılar kılmaz yatıp uyumakta şu açıdan doğru gelmiyor, bekar değilim bir ailem var onlarla da ilgilenmek lazım gelir gibi geliyor bana sonuçta onlarada vakit ayırmak gerekiyor, yani sonuç olarak tüm gece boyunca 3-4 saatlik uyku ile nasıl duracağım gündüz işlerimi nasıl idare edeceğim. Başka bir formülü varmı bu işin? Benim hesabımmı yanlış yoksa yaptığım hesabım doğru da uykusuzluğamı direnmek alışmak gerekiyor, kusura bakmayın lütfen biraz karışık gibi oldu soru ama başka türlü anlatamadım. Ve son bir sorum daha var eğer bu kadar az uyumam gerekiyorsa bana tavsiye verirmisiniz bu konuda rica etsem. Allah a emanet olun, saygılar

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam kardeşim. Hesabın doğru, dediğin gibi uykusuzluğa alışmak lazım. Gücün yetiyorsa aynen anlattığın gibi yaparsın. Çalıştığın için zorluk çekiyorsan. Seher vaktini kış aylarında değerlendirirsin. Kış geceleri daha rahatlık oluyor. Yani tamamen kendi durumuna ve dayanma gücüne bağlı olarak kendi formülünü kendin bulmalısın. Bir başkası senin durumunu tam bilemiyeceği için ne dese boş olur. Bir tavsiye olarak hergüne gücün yetmiyorsa haftanın birkaç günü, o da olmazsa en azından cuma geceleri yapabilirsin. Tabii ki en güzeli bunu devamlı yapmak Rabbim cümlemize seher vakitlerini değerlendirebilen kulların gücünü, takvasını ve ihlasını nasip etsin. En doğrusunu Rabbimiz bilir vesselam.

BARAN1984

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam kardeşim. Hesabın doğru, dediğin gibi uykusuzluğa alışmak lazım. Gücün yetiyorsa aynen anlattığın gibi yaparsın. Çalıştığın için zorluk çekiyorsan. Seher vaktini kış aylarında değerlendirirsin. Kış geceleri daha rahatlık oluyor. Yani tamamen kendi durumuna ve dayanma gücüne bağlı olarak kendi formülünü kendin bulmalısın. Bir başkası senin durumunu tam bilemiyeceği için ne dese boş olur. Bir tavsiye olarak hergüne gücün yetmiyorsa haftanın birkaç günü, o da olmazsa en azından cuma geceleri yapabilirsin. Tabii ki en güzeli bunu devamlı yapmak Rabbim cümlemize seher vakitlerini değerlendirebilen kulların gücünü, takvasını ve ihlasını nasip etsin. En doğrusunu Rabbimiz bilir vesselam.

Cevabın için teşekkür ederim. Söylediğin gibi alışana kadar seyrek olarak yapmak gerekebilir. veya ilk başlarda sadece sabah namazından sonra kerahat vakitlerini değerlendirim sonrasında seher vakitlerinide eklemek olabilir programım. bilemiyorum deneyip göreceğim. bu arada cuma günleri seher vakti değerlendirilmez boş bırakılır diye okumuştum bir yerde ama nerede olduğunu hatılayamadığım için kanıt gösteremeyeceğim. sende tam tersini söylemişsin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Cuma günleri Boş bırakılır diye bir hüküm yok kardeşim. Ayrıca cuma gecesi perşembe gününün gece vaktidir. Yani perşembe akşam namazından sonra cuma gecesi başlar. Cuma gecesi teheccüde kalkmak çifte kazançtır.

BARAN1984

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Cuma günleri Boş bırakılır diye bir hüküm yok kardeşim. Ayrıca cuma gecesi perşembe gününün gece vaktidir. Yani perşembe akşam namazından sonra cuma gecesi başlar. Cuma gecesi teheccüde kalkmak çifte kazançtır.

Birde kış aylarında daha rahat değerlendirirsin demişsin seher vakitlerini. Bunu kışın geceler daha uzun daha fazla uyuma dinlenme imkanımız oluyor gün içerisinde uykusuz kalmazsın anlamındamı söyledin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Doğrudur

Üst Alt