ŞEFKATLİ Kadina ne oldu?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ŞEFKATLİ Kadin ve erkeklere ne oldu?Soylari, nesilleri mi tukendi?O ŞEFKATLİ insanlarin yoklugunu, eksikligini taa yuregimde hissediyorum...
kadınlara kendinizi erkeklere ezdirmeyin diye diye kadına şiddeti körüklediler" dfrt..
Birbirinin, Can-i canani, Dostu olduklarini unutup sanki Dusman kestiler!
Feminism adi altinda erkeklere karşı daha dikbaşlı ve saldırgan bir kadın modeli çıkarmayi başardilar!
bu da doğal olarak aşırı zıtlaşmaları ve zıtlaşmaların doğal sonucu şiddeti beraberinde getirdiginin Farkindamisiniz?
Halbuki bir taraf öfkeli iken diğer taraf "veli" gibi davranıp sükut etmeli der büyükler ..elbette bir bildikleri vardi..
simdikilerde ise iki deli bir yuvayi ayakta tutamiyorlar malesef!
Biz ŞEFKAT kelimesinin mana ,anlam ve hissetmeyi unuttuk!

Varlığıyla, insanlığın bütün olumlu ve üstün değerlerinde bir devrim meydana getiren Hz Muhammed (S.A.S.), sergilediği şefkat örnekleriyle de zihinleri ve vicdanları alt-üst eder.

"Bana aranızdaki zayıfları arayıp bulun, çünkü sizin geçinmeniz, size yardım edilmesi, yalnız aranızda zayıfların bulunması yüzündendir", der.

Son günlerde kalbinin katılaştığından şikayet eden bir arkadaşına, bir yetimin başını okşamasını tavsiye eder.

Kendisine ve arkadaşlarına, dinlerinden ötürü en zalim ve kötü davranışlarda bulunan topluluklara beddua etmesi istendiğinde onların doğru yolu bulmaları için dua eder, hem de defalarca...

iste biz insanligimiz ile ŞEFKATi ve kendimiz ve Sevdiklerimiz icin DUA etmeyi bile unuttuk!
Allah cc. Yar ve Yardimcimiz olsun amin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Peygamber efendimiz (s.a.v)ve Hz.Aise (r.a) arasinda gecen bu diyalogu cok begendim.Ve burada Sizler Gonul Dostlarim ile paylasmak istedim...
"Sevgili Peygamberimiz bir gün Hz.Aişe validemize: “Ya Aişe senin bana kızdığın ve benden memnun olduğun zamanları ben bilirim.” buyurdu.
Hz. Aişe validemiz sordu; “Nereden bilirsin ey Allah’ın Resulü?” Efendimiz bu soru üzerine şöyle cevap verdi:
“Benden memnun olduğun zamanlarda ‘Muhammed’in Rabbine’ diye yemin ediyorsun. Kızgın olduğun zamanlarda ise ‘İbrahim’in Rabbine’ demektesin”
Bunun üzerine Hz. Aişe Resulullah’ı memnun edecek bir cevap verdi: “Ey Allah’ın Resulü doğru söylüyorsun.
Ancak ben kızdığımda sadece senin ismini dilimden bırakırım; sevgin ise her zaman kalbimde yaşar.”

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kainattaki her şey sevgi ile güzelleşiyor. Sevmek ibadet hükmündedir.
Güzel sözler sadakadır. Sevgi ile suya güzel sözler söylendiğinde içindeki kristaller güzelleşiyor.
Suya kötü sözler söylendiğinde kristalleri bozuluyor. Sevgi ile yaptığımız işler bir başka oluyor.
Sevgimizi önce en yakınlarımıza vermek, önce onlarla yaşamak gerek.
Sevdiğinizin gönül bahçesini tatlı sözlerle yeşertin, güllerini soldurmayın.
Yunus Emre sözün önemini ne güzel anlatır:
Sözü bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz,
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz.
Kişi bile söz demini, demeye sözün kemini,
Bu cihan cehennemini, sekiz cennet ede bir söz.
ve Rabbim buyuruyor ki ..
“İnsanlara güzel söz söyleyin.” (Bakara sûresi/ 83)

"Ey gönül, sen sen ol kimsenin gönlünü yıkma.
Dikenin ucuna çıkta edep çizgisinden çıkma!"

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Şefkat; duyduğumda bile içime bir yumuşaklık ve ferahlık veren bir kelime! manası ise çoook derin!

Şefkat, her kula nasip olmayan bir duygu bana göre!

Öyle ki, merhamet her insanın doğasında vardır lakin, merhametini kirli çıkarları, boş emelleri uğruna gölgeleyen kullardan bol ne var ki etrafımızda?

Bir kıssayla örneklendirirsem eğer;

Bazı kimseler, Peygamberimiz (s.a.v.) 'in çocuklarla oyun oynamasını, onlarla ilgilenmesini ve onları bu derece sevmesini anlamıyorlardı.
Bir defasında Akra bin Habis (r.a.), Peygamberimiz (s.a.v.)'i, Hz. Hasan'ı öperken gördü ve şöyle dedi ;

"Benim on çocuğum var. Şimdiye kadar hiçbirini öpmedim."

Bunun üzerine Peygamberimiz;
Allah senin kalbinden merhamet duygusunu almışsa ben ne yapabilirim ki!
"Merhamet etmeyene merhamet olunmaz" buyurdu." [3]

Ben sadece şunu söylemek istiyorum; şu zor zamanlarda kalbinde zerre merhamet olan kardeşim; sakın o gönlündeki kıvılcımı soldurma! yeşertebildiğin kadar yeşertmeye bak! Rabbim her kula nasip etmiyor çünkü bu merhamet duygusunu......

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
''Yunus Emre sözün önemini ne güzel anlatır:
Sözü bilen kişinin, yüzünü ak ede bir söz,
Sözü pişirip diyenin işini sağ ede bir söz.
Kişi bile söz demini, demeye sözün kemini,
Bu cihan cehennemini, sekiz cennet ede bir söz.''

YUNUS EMRE'yi ne kadar az okuduğumu fark ettim çok güzel dizeler bunlar ilk okuyuşta anlaşılmasa da bir iki saniye zaman ayırıp cümle cümle geçince, anlaşılıyor ve anlamı çok güzel emeğine yüreğine sağlık gönül dostum...

Üst Alt