Saime-sakal-ı şerif-sakalan (sakaleyn)-sakim akıl

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
SÂİME:
Senenin yarısından fazla, meralarda, kırlarda sırf sütleri alınmak veya üreme ve beslenmeleri için otlatılan (koyun, keçi, sığır, manda, at ve deve cinsinden olan), ehlî hayvanlar
Sâime hayvan sayısı nisâb miktârı olduktan (zekât sınırına ulaştıktan) bir yıl sonra zekâtı verilir Yük taşımak ve binmek için olursa, sâime denilmez ve zekâtı lâzım olmaz (İbn-i Hümâm)
Deve, sığır gibi başka cinsten sâime hayvanlar birbirlerine ve diğer ticâret eşyâsına eklenmezler (M Mevkûfâtî)
Sâime hayvanlarda; koyunlardan kırk koyunda bir koyun, sığır ve mandalardan otuz sığırdan kırk sığıra kadar, iki yaşına girmiş erkek veya dişi bir buzağı, develerde nisâb (zenginlik ölçüsü) beş olup, birer yaşlarını bitirmiş beş deve için bir koyun z ekât verilir (Burhâneddîn-i Mergınânî)

barra8sz.gif

SAKAL-I ŞERÎF:
Peygamber efendimizin mübârek sakal-ı şerîfi (Bkz Lihye-i Şerîf)
Peygamber efendimizin mübârek saçları ve sakal-ı şerîfinin kılı çok kıvırcık ve çok düz değil, yaratılışta ondüle idi Mübârek saçları uzundu Önceleri kâkül bırakırdı, sonradan ikiye ayırır oldu Mübârek saçlarını bâzan uzatır, bâzan da keser, kısal tırdı Saç ve sakal-ı şerîfini boyamazdı Vefât ettiği zamanda, saç ve sakalında ak kıl, yirmiden az idi Mübârek bıyığını kırkardı Bıyıklarının uzunluğu ve şekli mübârek kaşları kadar idi Emrinde husûsî berberleri vardı (İmâm-ı Kastalânî)

barra8sz.gif

SAKALÂN (Sakaleyn):
1 İnsanlar ve cinler
Allahü teâlâ, âyet-i kerîmede meâlen buyuruyor ki:
Ey sakalân! Yakında (kıyâmet günü) sizi hesâba çekeceğiz (Rahmân sûresi: 31)
Sakalân, yeryüzünde bulunan diğer mahlûkâta nazaran yüklendikleri emir ve yasaklar îtibâriyle daha büyük bir varlığa sâhib oldukları için bu adı almışlardır Yâhut bunlar, yeryüzünde ölüleri ve dirileriyle bir ağırlık vermekte oldukları için kendiler ine sakalân denilmiştir (Ahmed Sâvî-Senâullah Dehlevî)
2 Kıymetlerini bildirmek için, Kur'ân-ı kerîm ve Ehl-i beyte (yâni Peygamber efendimizin akrabâlarına) verilen isim
Ben size sakalânı bırakıyorum: Kitâbullah (Kur'ân-ı kerîm) ve Ehl-i beytim (akrabâlarım) (Hadîs-i şerîf-Tefsîr-i Mazharî)

barra8sz.gif

SAKÎM AKIL:
Hasta, ileriyi göremeyen akıl (Bkz Akıl)
Sakîm akıllılar yaptıklarından hep pişmân olurlar Niye yaptım diye dövünürler Böyle bir akla nasıl güvenilir Bunların aklı dinde senet olmaz (Seyyid Abdülhakîm)

Üst Alt