Sağlıklı doğum ve annelik için...

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Sağlıklı doğum ve annelik için...


Günümüzde tüm sağlık uzmanlarının üstüne basa basa önerdiği en önemli şey kuşkusuz spor ve egzersiz.

Anne adayları, hamilelikte egzersizlere başlamadan önce mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından egzersize engel olacak bir sağlık probleminin olup olmadığı konusunda kontrolden geçmeli. İşte Anadolu Sağlık Merkezi’nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarının verdiği bilgiler doğrultusundaki önemli notlar...

Doğru yapılan egzersizin faydaları nelerdir?

Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik problemlerini en aza indirir.

Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından korur veya tedavi eder.

Hamilenin duruşunu geliştirir.

Gerginliği azaltır.

Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı arttırır.

Enerjiyi artırır.

Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır.

Hamilelikte ne tip egzersizler yapılır?

Özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Kegel egzersizleri: İdrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz yeteri kadar kuvvetli değilse doğum sonrasında ve bazen gebelik sırasında öksürmekle, hapşırmakla oluşabilen idrar kaçakları olabilmektedir. Doğum öncesi egzersizler: Bu egzersizlerle oksijen ve kan akımı vücudun diğer bölgelerinden çalışan kas grubuna doğru artar. Bundan dolayı hamilelik döneminde kontrolsüz ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar ve erken membran rüptürü olanlarda egzersiz kesinlikle sakıncalıdır.

HAFiF SPORLARLA BAŞLAYIN


Yürüyüş: Egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdırlar. Yüzme: Vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski yoktur. Bisiklet: Dayanıklılığı artırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlayacaktır. Bundan dolayı yatay egzersiz bisikletleri aynı zamanda beli de desteklediğinden tercih edilmelidir.

Aerobik egzersizleri:

Kalp ve akciğerleri sağlam tutar. Hamileler, bu döneme özel aerobik programlarına katılabilir. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.

Sağlıklı egzersiz için bu kurallara uyulmalı

Hamileliğin 1. döneminden sonra (Birinci trimester) sırt üstü yatarak yapılan egzersizlerden kaçınılmalı.

Sıcak ve nemli havalarda, ateşliyken egzersiz yapılmamalı.

Serin tutacak teri emen havaya uygun spor kıyafetleri ile egzersiz yapılmalı.

Göğüsleri korumak ve desteklemek için mutlaka sutyen kullanılmalı.

Aşırı ısınma ve sıvı kaybından korunmak için su içilmeli.

Anne adayları, hamilelik sürecinde alınması gereken günlük ekstra kaloriyi aldığından emin olmalı.

Dikkat edilecek noktalar:

Hamileliğin ilerlemesi ile bazı pozisyonlardaki egzersizler anne ve bebeği için sakıncalı olabilir. Hamileler, egzersiz sırasında zıplama, hoplama ve ani yön değiştirmekten sakınmalıdır. Egzersiz sırasında aşırı terleme ve ısınma sıvı kaybına yol açabilir
 
Üst Alt