sadece beni attık kazandan

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selam güzel insanlar. şöyle bir gönül kazanına bakalım. Yahu bizim haberimiz yok baya kazanın içi kalabalıkmış. Hay allah bi sayım şunları 72 kişi hepsi sohpeti muhabbette . Biri ağlıyo ,öbürü gülüyo . Bari bir selam verim .selamın aleyküm canlar . Duyan yok Neyse biri duydu galiba . Sesler kesildi birden . Alla allah .kimki bu pekte heybetli. Laf aramızda ben bile korktum valla. Neyse elçiye zeval olmaz açtıkya kazanı bulacaz bu kaderleri yazanı. Kimsin sen . Ben bu şehrin kıralıyım. Hım anladım bu halkı sen yönetiyosun yani. Evet . Iyi adın ne senin .bana nefis derler. Iyi. Beni bilirmisin ben kimim yo nerden bileyim. Tanımak istermisin. Isterim tabi. şu üzrinde yaşadığınıztoprakların sahibi ve sizin malikiniz hz insanım. Kazan karıştı birden bir kargaşa bir telaş . Yahu korkmayın kötü bir niyetim yok .sadece biraz temizlik yapıp işe yaramayanları bu kazandan atmak içim geldim. Bir sessizlik kapladı her yanı . Gür sesimle sordum . Sayın kıral bu halk sizden memnunmu. Evet hım . Onlar ben ne verirsem onu yerler. Ben nedersem onu söylerler. Anladım. Ses yok herkes korku içinde . Bide halka soralım sayın nefis . Buyrun sora bilirsiniz. Gözlerim şöyle onlara bi baktı . Hepsi sıkıntıda ama korkudan konuşamıyor. Anlamıştım bunu. Arkada biri vardıkı bana gözlerini dikmiş hicranla bakıyordu. Hemen yanına gittim. Niçin bu kadar hüzünlüsün. Bana sorma beni ona sor dedi. Kim o . O işte. Hemen yanına gittim sen kimsin benim adım akıl . Bu üzgün arkadaşın adı ne onun adı ruh. şimdi anladım kazan ikiye bölündü . Ruhu temsil eden akıl. Bedeni temsil eden nefis.sayın nefis bak bu şehri yönetecek yeni bir aday çıktı. Gür sesiyle halka soralım dedi . Peki olur dedim . Bir hakem seçelimmi . Ikiside evet dedi. Onu seçelim . Kim o . O işte. Gittim yanına senin adınne kalp dedi. Onu hakem seçtik. Halka sorduk nefisi kıral olarak istiyormusunuz. Hayır dediler .peki dedim o zaman akılı kıral seçelim . Hep birden ağlaşmaya başladılar. Ne oldu dedim . Hakem seçtimiz kalp . Ah dedi bu nefis varya . Akılıda kandırıp yıllardır bize zulüm ediyor. Hım anladım . Misafiriz ya kalp elinde ikram olsun diye bir bardak süt getirdi. Bizde arkadaşlardan bekliyoduk ama. Neyseki kalpl getirdi. Bunada şükür. Sütü içtim . Hep bir ağızdan bağırmaya başladılar .hoş geldin bu şehrin efendisi. Sütten anlamıştım bende ilim istiyorlar. Bu kazanda huzur istermisiniz diye onlara sordum . Hep bir ağızdan beli yani evet dediler. Hadi yüzünüzü kıbleye dönün
orası nere işte bak ora adı kabe. Hep bir ağızdan allahu ekber diyeceksiniz. Kimsenin kim seden üstünlüğü yok . Burada herkes eşitsiniz . Orası sizi yaradan rabbinizin mukades evi. Hadi girin içine . Bir huzur geldi birden kazana . Hepsi mutluydu. Fakat nefis yanıma sokulup bu ne diye sordu .dedim adı namaz . Bu halk bir kez allah derse eyer. Nefisten kalmaz bir eser. . Kırralığımı yıktın bu seccadede bütün şehir ve halk eşit. . Huzur bulmuştu kazan . Hayat böyle içini döktü yazan. Herşey yerli yerinde sadece -beni -attık kazandan. Bedir muhammed ali bin la.

Üst Alt