• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyaları daha iyi hatırlamanın yolu

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Mesajlar
709
Hepimiz her gece rüya görürüz. Bazı kişiler, rüya gördüklerini hatırlamazlar ve asla rüya görmediklerine yemin edebilirler. Ama rüya görmek, gün boyu oluşan duygusal birikimi ayıklamak ve serbest bırakmak için gereklidir. Böylece, yeni güne tertemiz bir “karatahta” ile başlayabiliriz. İnsanların rüya görmelerini engellerseniz, tedirgin olurlar, kafaları karışır ve mutsuzlaşmaya başlayabilirler.

Terazinin diğer ucunda ise çok rüya gören insanlar vardır. Bu, genellikle sıkıntılı, bunalımlı kişilerde görülür. Beyinlerimiz, gerçek bir durum ile hayali olan arasındaki farkı anlatma konusunda pek iyi değildir. Dolayısıyla, yatmadan önce saatlerce sıkıntılı durumları düşünmek, inanılmaz bir negatif duygusal yük oluşturur ki bunun boşaltılabilmesi için bol bol rüya görmek gerekir.

Rüyalarınızı hatırlamak için ipuçları

Rüyalarınızı hatırlamak için biraz çaba harcamanız gerekmektedir. Fakat rüyalarınızın size sunabilecekleri ve kendi hakkınızda size anlatacakları buna fazlası ile değecektir. İşte size rüyalarınızı nasıl hatırlayabileceğinize dair bir kaç ipucu:

1. Yatmadan önce kafanızı meşgul eden şeylerden kurtulun ve boş bir kafayla yatın. Kendi kendinize uyandığınız zaman gördüğünüz rüyayı hatırlayacağınızı telkin edin. Bu, rüyaları hatırlamak için test edilmiş ve gerçekliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Kafanızı meşgul eden bir çok şey olması zihninizi bulandırabilir ve sabahları rüyalarınızı hatırlamanızı engelleyebilir.

2. Düzenli bir yatış - kalkış zamanınız olsun. Bunu alışkanlık haline getirin. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak rüyalarınızı hatırlamanıza yardımcı olur.

3. Yatmadan önce alkol ve ilaç almaktan kaçının. Bunlar da rüyalarınızı hatırlamanızı engelleyebilir. Ayrıca yatmadan önce yağlı besinler almak da vücut kaynaklarını beyinden uzaklaştırabilir ve rüyalarınızı hatırlamanızı engelleyebilir.

4. Yatağınızın başucunda kağıt/kalem ya da ses kaydedicisi bulundurun böylece uyanır uyanmaz zaman kaybetmede rüyanızda gördüklerinizi kaydedebilirsiniz, çünkü uyanmanızdan 5 dakika sonra rüyanın %50'si 10 dakika içinde ise nerdeyse tamamı hafızadan silinir. Yatağınızın başucunda bir lamba bulundurmak da iyi bir fikir olabilir zira eğer rüyanın etkisi ile gece yarısında uyanacak olursanız yine zaman kaybetmeden ışığı yakıp rüyanızı kaydedebilirsiniz. Uyandığınız anda rüyanızın tüm detaylarını çok iyi hatırlıyor olabilir, ve unutmayacağınızı düşünerek uyumaya devam etme isteğinde olabilirsiniz, sakın bunu yapmayın çünkü, kesinlikle unutacaksınız! Kaydedin.

5. Uyanır uyanmaz yataktan çıkmayın. Yatar vaziyette yatağınızda kalın, gözlerinizi kapatın ve mümkün olabildiğince yavaş yavaş gözlerinizi hareket ettirin. Yavaşça yatağınızdan kalkın ve sakinleşin. Hislerinizi tutun ve zihninizin az önce görmüş olduğunuz rüyanın imgeleri arasında gezinmesine izin verin. Rüyada nasıl hissettiğinizi düşünün, korkmuşmuydunuz, hayal kırıklığına mı uğramıştınız yoksa mutlumuydunuz? Not edin.

6. Rüyanızda gördüğünüz en ince ayrıntıya kadar yazmaya çalışın, ne kadar küçük ve önemsiz bir detaymış gibi gözükürse gözüksün hatırlayabildiğiniz herşeyi yazın. Gördüğünüz şeylerden hükümler çıkarmaya çalışmayın ve bir anlamı olup olmadığını düşünmeyin. Not edin. Burada öncelikli amaç unutmadan en kısa zamanda yazabildiğimiz kadar çok ayrıntıyı yazmaktır, nasılsa daha sonra yorumlayabilir, üzerinde düşünebilirsiniz. Rüyalarınızı hemen yanı başınızda olan insanlara anlatmak da daha sonra hatırlamanıza yardımcı olabilir, eğer yazma, kaydetme gibi bir şansınız yoksa bile yanınızda bir arkadaşınız varmışcasına kendi kendinize rüyanızı anlatın.

7. Bazen gördüğünüz şeyi kelimelerle ifade edemeyebilirsiniz, bu durumda onu resmetmeye çalışın. Bir resim binlerce kelimeye bedel olabilir. Bir ressam olmayabilirsiniz, resmin parçalarını metinler ile desteklemeye çalışabilirsiniz, bunu yapamasanız bile basit bir resim bile resmittiğiniz andaki sarsıcı ve önemli duyguları hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinize bir Rüya Günlüğü tutun

Mutlaka kendinize ait bir tüya günlüğü tutun, bu hem rüyalarınızın sırrını çözmekte kullanacağınız bir araçtır hem de kişisel gelişiminizi yansıtması açısından önemlidir. Rüya günlüğünüz için;

1. Sadece gördüğünüz rüyaları yazmak için bir defter alın. Boş bir spiral defter ya da sıradan bir not defteri işinizi görür fakat güzel bir ajanda ya da hoş bir çizgili defter onu düzenli olarak kullanmak için sizi cezbedici olabilir, bu sebeple olabildiğince güzel bir defter seçmeniz daha iyi olur. Kolayca ulaşabileceğiniz şekilde yatağınızın yanıbaşında bulundurun. Rüyalar uyanır uyanmaz hafızadan silinmeye başlar, onun için en kısa zamanda kaydetmek oldukça önemlidir.

2. Düzenli bir formatınız olsun. Her kayıt için tarih atmayı unutmayın. Önceki gecenin tarihini mi yoksa uyandığınız günün tarihini mi verdiğinizin hiç önemi yok, önemli olan düzenli olarak tarihlendirmenizdir. Geleceği görme yeteneği olan kişiler için tarih özellikle önem kazanır. Yıllar sonra tekrar gözden geçirerek rüyalarınızın neler söylediğini anlayabilirsiniz.

3. Yazarken sanki rüya hala gözlerinizin önünde cereyan ediyormuşcasına geniş zaman kullanın. Bu sizi rüyayı gördüğünüz ana geri götürmek suretiyle rüyayı daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

4. Mümkün olan her detayı yazmaya çalışın. Yer, renkler, sesler, nesneler, kişiler ve karakterler, duygularınız ve rüyanın önemli tü yönlerini yazın. Kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz

Rüyamdaki en önemli imge ve semboller ne idi?

Rüyamda nerdeydim?


Rüyada nasıl hissediyordum? İlk uyandığım zamanki ruh halim nasıldı? Genellikle rüya tabirinde ilk sezgisel izlenimler sonraki yorumlardan çok daha önemlidir. Bazen rüyalar sonradan yorumlanmaya çalışılırken o andaki duygusal, ruhsal, kişisel değerleri azalır. Bu sebeple rüyadaki ve ilk uyandığınız andaki sezgisel izlenimlerinizi ve hislerinizi de not edin.

Rüyam gerçek yaşantımdaki bir durum ya da deneyim ile paralellik gösteriyormuydu?

5. Rüyalarınızı not ederken gramer ve noktalama işaretleri o kadar da önemli değildir. Sadece olabildiğince çabuk rüyanızı hatırlayabildiğiniz her ayrıntısına kadar kağıda dökmeye çalışın. Aklınızda anlamsız parçalar kalmış olsa bile yazın. Yazmaya başladıktan sonra rüyanız hakkında daha fazla şey aklınıza gelmeye başlayacaktır çünkü düşündüğümüzden daha hızlı yazamayız. Bu sebeple rüyanızı önce anlatarak bir ses kaydediciye aktarmak daha akıllıca olabilir. Fakat bunu yapsanız da daha sonra tekrar kağıda aktarmak çok faydalı olacaktır ve daha sonra gözden geçirmek için daha iyi bir yöntemdir.

6. Kelimelerle ifade etmekte zorlandığınız şeyleri resimlerle ifade etmeye çalışın. Renkli kalemler kullanmak resimlerinizin anlatım gücünü artırabilir.

7. Rüyanızı kaydettikten sonra, küçük bir dipnot olarak o dönemde gerçek hayatta yaşadığınız sıkıntı ve problemler ile başlıca kaygılarınızı yazın. Günlüğünüzü tutmaya devam ettikçe rüyalarınız ile gerçek yaşamınız arasında bir ilişki keşfedeceksiniz.

8. Son olarak, bir başlık koyun.

9. Göze çarpan kelime ve sembolleri işaretleyin.

10. Bir veya iki sayfa boş bırakın, daha sonra rüyalarınızı yorumlarken, bu boş sayfalara ihtiyacınız olabilir.
 
R

Rüyaları hatirlamak

Kayıtsız
Misafir
Merhaba ben dün bir rüya gördüm hiç dinlemedigim bir şarkıyı dinlemistim ruyamada ama sarkiyi hatirlayamiyorum bu ruyayi hatirlamamin bir yolu var mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Mesajlar
709
Merhaba @Rüyaları hatirlamak daha önce hiç bilmediğin, duymadığın bir şarkıyı hatırlamayazsın.
 
Üst Alt