• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada yol görmek nedemektir

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
rüyada toprak yol görmek, rüyada yolda yürümek, rüyada yol yapıldığını görmek, rüyada çamurlu yol görmek, rüyada virajlı yol görmek, rüyada cadde görmek
YOL: Rüyada tek şerit halinde ve dümdüz bir yol görmek, İslama, hidayete, sıdk ve vefaya; eğri büğrü çeşitlik yollar görmek, dinde olmayan bidatlara işaret eder.

Bir kimsenin rüyada yolun dışında yürüdüğünü görmesi , dinde fesada ve bozukluğa işarettir.

Rüyada yol görmek , 5 şekilde tâbir olunur:

a) Kocaya gitmiş kadın ,
b) Helal kazanç,
c) Doğruluk ve her nefs için takdir edilen ölüm,
d) Sünnet,
e) İslâm.

Rüyada doğru yol görmek, Allahu Teâlâ'nın kitabına, Peygamber-i Zîşan'ın sünnetine veya bir şeyhe ya da bir mürşide uymaya işaret eder.

Deniz içinde yol görmek , üzüntü, sıkıntı ve darlıktan kurtulmaya işaret eder.

Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya

2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Rüya ile amel edilmez. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemelidir.

Görülen rüyaları esas alarak hayatını ona göre düzenlemeye kalkışmak yanlıştır. Çünkü rüyaların doğruluğunu ölçmek ve tesbit etmek mümkün değildir.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]

Meryem Kaya

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada yol görmek

Selamün Aleyküm Ablacım nasılsın İnşallah iyisindir ve her şey yolundadır...

Ben rüyamda uzun geniş temiz ve aydınlık bir yol gördüm. Önde iki adam vardı orta yaşlı ve arkalarında ise iki kişi daha vardı.Biri bayandı tesettürlüydü üzerinde açık renkli (krem beyaz gibi) pardüsü vardı yanındaki ikinci kişi ise erkekti siyah saçlıydı üzerinde siyah mantosu vardı ve kolunda çanta vardı. Erkek kızın eline uzandı tutmak için ama kız utandığı için elini çekti ama kızın gülümsediğini gördüm.Bende bu insanlara camdan bakıyordum bir nevi izliyordum.

Uyandığımda bu rüya aklımdaydı ve ne ilginçtir hiç benzemedikleri halde ben bu gördüğüm bay ve bayanı tanıdık iki kişi olarak düşündüm. Mahallemizde karşılıklı binalarda oturan komşularımızın çocukları şuanda sözlüler ve yazın düğünleri var onların olduğunu düşündüm. Ama onlar değildi neden öyle düşündüm anlayamadım.Ben tesettürlü değilim bu yüzden öyle düşünmüş olabilir miyim? Rüyamı yorumlarsanız sevinirim. kgüll.., Allah razı olsun Hayırlı akşamlar...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleyküm Selam kardesim Allah RAZI olsun..
Hayirli cumalar..
"rüyamda uzun geniş temiz ve aydınlık bir yol gördüm."
hidayette, rahmette iyilik ve guzelige yorumlanir..
hayatti islami yaşiyanlardan miyiz yoksa sadece yaşiyanlardan mi?
yaşadigimiz gibi de eşler buluruz...

“Bir adam gördüm bir kapının önünde oturmuş düşünüyordu.
Saçı sakalı birbirine karışmıştı.
Üstü başı perişandı.
Kafasını belli bir ritimle iki yana sallıyor
arada bir kimsenin anlamadığı bir şeyler mırıldanıyordu.
-Kim bu adam diye sordum.
-O bir meczup dediler ve anlattılar hikâyesini.
Şimdi önünde oturduğu o kapıyı çalmış günlerden bir gün.
İçeriden bir ses “Kim o?” diye sormuş.
Ciddiye almış soruyu.
O günden beri cevabını düşünüyormuş.”

Belkilerle yola çıkma gönlüm
Keşkelerle dönmeye gücün kalmayabilir.

Üst Alt