• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada kabak görmek

Yekbu_tenebu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Rüyada kabak görmek, rüyada kabak oymak, rüyada kabak pişirmek, rüyada kabak yemek.
Selamun aleyküm, Hocam bugün rüyamda hep koşuyordum. Abim borçlu bir insan onun borçlarını ödemek için annem ve dayımın eşi 40000 kabak oyulmasının gerektiğini söylüyordu ve ne hikmetse kabak oyulması, kabak yemeği gibi kabaklı yiyeceklerin hazırlanması gerektiği söyleniliyordu. Ben koşuyorum anneme yardım etmek için bazı hazırlıklar yapıyorum. O esnada sanki çok mühimmiş gibi dişimdeki plastik plağı çıkarıyorum ve onu saklamak için ilçe mezarlığında uygun bir yere gömüyorum. (Plağı içine koyduğum kutu biraz kirli ve ezilmiş gibi buna rağmen koyuyorum içine) Ben mezarlık boyunca koşuyorum uçsuz buçaksız gibi bir yer sanki. (Kabir yoktu ama değişik çukurlardı ben yanından geçiyorum koşarak) Koşarken iş yerimden bir kişiyi görüyorum bana hayranlıkla bakıyordu ve siyah renkli bir araba sürüyordu.(güvenmediğim biri) Hepimizin acelesi vardı. Bu defa iş yerimdeki bir bayanı görüyorum o da mezarlık sorumlusu gibi birşey olmuş.herzaman ki gibi görünüyordu yüzü. Ben ilerledikçe annemlerin yanına varıyorum ve sapsarı(macun gibi olmuş, lezziz görünen kabaklar görüyorum, onları içimden yemek geliyor çok uzaktaydım.) kolları sıvıyırum anneme yardım etmek için (ne yapıcakaz, nasıl edeceğiz düşünceleri ve sözleri arasındayız. Annem ümitsiz Allah'ı anıyor ne yapıcacaz der gibi) koşa koşa farkında olmadan annem ile güzel bir yerde olduğumu görüyorum ve yeniden doğmuş gibi bir his içindeyim. Tarlalar vardı etrafda dere vardı. Ne çok güzellik olduğunun farkına varıyorum ve üzüntüme dönüyorum. Anneme yardım etmem gerek diyorum... Biraz karamsar ve ümitsizm ...
Ve uyandım.
(Şuanda düşününce ürküyorum ama rüyamda huzur dolu bir çok şey olduğunu hissediyordum)

(Abim normalde gerçekten borçlu)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve aleykümselam, rüyaniz hayr Olsun.
Rüyada koşmak ;
sıkıntı ve ıstırap verecek şeylere, işleri aceleye getirmeye ya da bencil,düşüncesiz davranmaya işaretle tabir edilir.
Rüyada kabak görmek ;
genel olarak maddi olarak feraha kavuşmak, murada ermeye işaret eder.
Kabak hasta için şifa bulmaya, insanın yitirdiği mutluluğununn, itibarının, dini ve maddi dirliğinin geri gelmesine, Tarladan kabak toplamak sıhhat ve iyi geçime, Kabak bazen kedere, sıkıntılı hayata, Çiy kabak yemek tartışmaya, tatsız bir duruma, delalet eder.

"sapsarı(macun gibi olmuş, lezziz görünen kabaklar göryorum "
Hastalık, sıkıntı....Ruhi bunalımdan kurtulmak için sabırlı ve güzel ahlaklı olmanız gerekli...

görmüş olduğun rüya hayırlara işaret etmekte,sadece içinde bulunduğun kararsız ruh halinden ,deprasyondan çıkıp, gizli korkularından,vesvese,evham ve takıntılarından Allah'ın izni ile kurtulmaya işaret etmektedir.
Allahtan sabır ve namaz ile yardım dilemenizi tavsiye ederim.
Allah'a içinizden geldiği gibi dua edebilirsiniz. Ama duaların kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Evvela dua kabul çerçevesi dahilinde olacak. Sonra samimi ve günahsız bir ağızla olacaktır. Mümkünse abdestli ve helal lokma alınmak suretiyle bereketlenecektir

Bu rüya aynı zamanda hasta iseniz şifa bulmaya, kederli iseniz üzüntünüzün geçeceğine,
borçlu iseniz borcunuzdan kurtulacağına, zorda iseniz feraha ereceğini müjdelemektedir.
Ancak burada bir önemli konu var ki o da anlatılan güzelliklere ulaşman için yapman gereken bir şey kaldığını göstermektedir ki bunu sen bilebilirsin...

Vaktiyle Kalenderîyye yoluna mensup bir derviş, nefsle mücahede makamının sonuna gelir.
Meşrebin usulünce bundan sonraki makam Kalenderîlik makamıdır.
Yani her türlü süsten, gösterişten arınacak, varlıktan vazgeçecektir.
Fakat iş yamalı bir hırka giymekten ibaret değildir. Her türlü görünür süslerden arınması gereklidir… Saç, sakal, bıyık, kaş ne varsa hepsinden. Derviş, usule uygun hareket eder, soluğu berberde alır.
– Vur usturayı berber efendi, der.
Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar. Derviş aynada kendini takip etmektedir.
Başının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Berber tam diğer tarafa usturayı vuracakken, yağız mı yağız, bıçkın mı bıçkın bir kabadayı girer içeri.
Doğruca dervişin yanına gider, başının kazınmış kısmına okkalı bir tokat atarak:
– Kalk bakalım kabak, kalk da tıraşımızı olalım, diye kükrer.

Dervişlik bu… Sövene dilsiz, vurana elsiz gerek. Kaideyi bozmaz derviş. Ses çıkarmaz, usulca kalkar yerinden. Berber mahcup, fakat korkmuştur. Ses çıkaramaz.
Kabadayı koltuğa oturur, berber tıraşa başlar. Fakat küstah kabadayı tıraş esnasında da sürekli aşağılar dervişi, alay eder:
“Kabak aşağı, kabak yukarı…”
Nihayet traş biter, kabadayı dükkandan çıkar. Henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelir. Kabadayı şaşkınlıkla yol ortasında kalakalır.
Derken, iki atın ortasına denge için yerleştirilmiş uzun sivri demir karnına dalıverir.
Kabadayı oracığa yığılır, kalır. Ölmüştür. Görenler çığlığı basar.
Berber ise şaşkın, bir manzaraya, bir dervişe bakar, gayri ihtiyarî sorar:
– Biraz ağır olmadı mı derviş efendi?
Derviş mahzun, düşünceli cevap verir:
- Vallahi gücenmedim ona. Hakkımı da helal etmiştim. Gel gör ki kabağın bir sahibi var.
O gücenmiş olmalı!..der kissadan hisse ..
anneler hep affeder de Gel gör ki kabağın (annenin)de bir sahibi var. O gücenmiş olmalı!
selametle..

Yekbu_tenebu

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hocam değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun. Tüm İslami ümmeti için sağlık şifa versin. İnşallah tüm Müslüman kardeşlerimiz yaptığı yanlışlıklardan dönerde doğru yolu bulmak için çaba sarfeder.(benim ile birlikte). Annemi çok üzdüğüm doğru çok kızgınım kendime anneme karşı çok üzgün ve mahcubum. Umarım telafi ederim hatamı :(

Düşüncesizlik ettim. Annem yeterince çok üzgündü zaten bencillik ettim farkındayım ama çok hastaydım kendimi kontrol edemedim. Allah herkesin annesini, babasını,kardeşini ve diğer sevdiklerini birbirinden ayırmasın, huzur içinde kalsınlar hep. İnşallah doğru yolu bulacağım. Saygı ve Sevgilerimle. Hoşçakalın.

Üst Alt