• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada Evliya Görmek

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
islami rüya tabirleri rüyada evliya görmek, rüyada evliya mezarı görmek, rüyada eren görmek, rüyada şıh görmek, rüya evliya türbesi görmek, rüyasında evliya türbesi görmek, rüyada evliya kabri görmek, rüya tabiri evliya türbesi, rüya tabirleri evliya türbesi, rüya yorumları evliya türbesi, rüyada türbe görmek, rüya yorumu evliya türbesi
Rüyada evliya görmek işlerinin hayırla yürüyeceğine, imanının artacağına ve din yolunda ilerleyeceğine, dinde kuvvete, hayır ve berekete, kederden kurtulup mutlu olmaya işarettir.

Evliya gören, birisinden iyilik görür. Devamlı olarak evliya gören muhtelif kimselerden peşi peşine iyilik görür.

Tanınmış evliyadan birisini rüyada gülerken görmek yaptığı hayır işlerinde başarıya, bu zatı yüzü asık görmek bu rüyanın aksiyle yorumlanır.

Ehil ve müstehak olmadığı halde, rüyada kendinin şeyh olduğunu görmek, hayra delildir. Ehil ve müstehak olduğu halde, bunlardan birisinin kıyafetine girdiğini görmek, korkudan kurtulmaya, hüzünden feraha çıkmaya, kötülükten iyiliğe ulaşmaya;

kendisini etrafına insanları toplayıp onlara nasihatta bulunduğunu görmek, büyük bir makama geçeceğine; bu velinin kendisine bir şey verdiğini görmek, verdiği şey iyi bir şey ise, sevaba girdiğine, kötü bir şey ise, kötülükten çekinmesi lazım geleceği hakkında bir tenbih (ikaz) olduğuna delalet eder.

Evliya veya şeyhlerden birinin kendisine bir haber verdiğini görmek, o şeyin gerçek bir ihtar olacağına; sahrada veya tenha bir yerde evliyadan birisini kendisine yol gösterir görmek, din yolunda hidayete, zorluktan kurtulmaya, ümit ettiği şeylerin olacağına işarettir.

Velîler Allah'ın dostlarıdır. Rüyada onlardan birini görmek, kalbin güzelliğine ve dinde kuvvete delâlet eder.

Evliyanın kendisine bir şey verdiğini görmek, helâl ve temiz rızka, rahmet ve berekete işarettir.

Meşhur bir Veliyi rüyada güler bir halde görmek, dünya ve âhiret saadetine ve hayırların kabulüne delâlet eder. Bir velinin eteğine tutunup onunla yürüdüğünü görmek, sünnet üzere amel etmeye ve akıbetin güzelliğine delâlet eder.

Evliya rüyaları daima iyi sayılırlar. Bunlar sıkıntıların sona ereceği, dertlerin biteceğini müjdeler. Rüyayı gören kimse maddi manevi güvene kavuşur. Evliya rüyalarını gizlemek yararlıdır. Evliya tanınan biriyse, türbesi yakındaysa ziyaret etmelidir.


Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
***
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya

2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Rüya ile amel edilmez. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemelidir.

Görülen rüyaları esas alarak hayatını ona göre düzenlemeye kalkışmak yanlıştır. Çünkü rüyaların doğruluğunu ölçmek ve tesbit etmek mümkün değildir.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]
 

Almuma

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
rüyada evliya görmek rüyada evliya görmek islami rüya tabiri

Merhabalar,

Daha önce rüyamın yorumu için mesaj yazmıştım o henüz cevaplanmadı ama asıl merak ettiğim 8-10 ay kadar önce gördüğüm bir rüyanın yorumudur. Kimseye anlatamıyorum çünkü evliya rüyaları anlatılmaz derler herhalde yazılmasında bir sakınca yoktur çünkü kimse burada gerçek kimliğimi bilmiyor.

Rüyamda Bursa'nın girişinde bir köy varmış oraya gidiyorum. O köyde bir evliya yaşamış zamanında ve karısıyla ismi birbirine çok benziyormuş yani Emin Emine gibi. Ben köye girince bir ezan sesi duyuyorum ve ezan sesiyle beraber oradaki ölüler dirilmeye başlıyor. En başta da evliya geliyor. Çok yaşlı elinde bastonu var ama yüzü güleç. İlginçtir ki elimi öpmek istiyor. Ben de tabi elimi vermek istemiyorum saygıdan ama galiba net hatırlamıyorum zorla sol elimi öpüyor. Sonra bana karım benden çok sonra öldüğü için çok yaşlı o arkadan geliyor dedi. Evine giriyorum evliyanın sarışın 10-11 yaşında kız torunu dirilmiş o geliyor sonra gelinleri ve bir kaç kişi daha geliyor. Yalnız kız torununun bakışı biraz beni korkutuyor sonra yanımda birileri varmış onları ben biraz korkmaya başladım gidelim buradan diyorum.

Rüyayla ilgili detaylara gelirsek 26 yaşındayım, bayanım, rüyayı gördüğüm zaman Adıyaman'da yaşıyordum. Öğretim elemanıyım. Başka detaylara ihtiyacınız yoktur umarım.

Şimdiden teşekkürler.
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılım
26 Temmuz 2011
Mesajlar
19,432
Tepkime puanı
185
Merhabalar Hayirdir insallah..
Rüyada Ezan Sesi Duymak;islama imana hidayette kurtulusa rahmette bir çağrı bir dâvet olduguna delaletir..

Allahü teâlâ kendisine hamd edeni işitir, bilir. Siz yine de daralsaniz da SIKILSANIZ da..Allah cc. icinde bulundugunuz durumu işitiyor, biliyor ve goruyor..
Ne güzel Adıyaman'da yaşıyordunuz !Bu Rüya bu şehir ile ilgili Allahu Alem..
Rüyanız gerçekten çok güzel mesajlar vermektedir.

Rüyada evliya, görmek;sıkıntıların sona ereceği, dertlerin biteceğini müjdeler. Rüyayı gören kimse maddi manevi güvene kavuşur.
gerçek yaşamınızda,aydınlanma, iyi gelişmeler, ferahlık, çaresizlikten kurtulmayı işaret edebileceği gibi eğer varsa fiziksel yada ruhi sorunlardan kurtulacağınızı müjdelemektedir.
selametle...
 

Almuma

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
25 Ocak 2014
Mesajlar
24
Tepkime puanı
0
Gerçekten rüyanın sonu da böyle güzel oldu. Adıyaman'da çok sıkıntı ve eziyet çektim, kötü günler gördüm ama şimdi kurtuldum. Yalnız Bursa'ya gideceğimi düşünürken başka bir şehre gittim. Bursa neden onu anlayamadım bir tek.
 
Üst Alt