• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada Çıplak Olduğunu Görmek

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Rüyada çıplak olduğunu görmek

Hayatınızın normal döngüsü içindesiniz - işe gidiyrosunuz, otobüs durağında bekliyorsunuz, caddeden aşağı öylesine yürüyorsunuz, marketten / bakkaldan alışveriş yapıyorsunuz ve bir anda anadan doğma çıplak olduğunuzu farkediyorsunuz. Rüyanızda tamamen ya da kısmen çıplak olduğunuzu görmek son derece yaygındır. Rüyada çıplaklık gerçek hayatınızda hakim olan şartlara bağlı olarak bir çok şeyi simgeliyor olabilir.

Toplum içerisinde iken çıplak olduğunuzun farkına vardığınız anda utanç içinde kaldığınızı görmeniz genellkile savunmasızlığınızın ve utangaçlığınızın yansımasıdır. Birşeyler saklıyor olabilirsiniz ve diğerlerinin yine de sakladığınız şeyi görmelerinden korkuyor olabilirsiniz. Mecazi olarak elbiseler gizliliğin sembolüdür. Sadece giysiler ile bile kimliğinizi saklayabilir ve bir başkası olabilirsiniz. Fakat elbiseleriniz olmadan herşeyiniz diğerlerinin görmesi için ortadadır. Savunmasızsınızdır. Bu rüya size gerçekte olmadığınız gibi davrandığınız ve gerçekte olmadığınız biri olmaya çalıştığınızı anlatıyor olabilir. Ya da gülünç duruma düşmekten ve aşağılanmaktan korkuyorsunuzdur. Eğer yeni bir ilişkiye başlamış iseniz, gerçek duygularınızı açıklamaktan korkuyor ya da bu konuda kuruntu yapıyor olabilirsiniz.

Çıplaklık aynı zamanda savunmasız yakalanmışlığın simgesidir. Kendinizi iş yerinde ya da sınıfta çıplak olarak gördüyseniz, bir proje ya da aktivite için hazırlıksız olduğunuza işaret ediyor olabilir. İyi düşünülmüş bir karar verme konusunda bilgilendirilmemiş olabilirsiniz. Tüm gözlerin üzerinizde olduğu bir halde, toplumun dikkatini çekecek bir eylem içinde olma korkusunu yaşıyorsunuz. İnsanların gerçek sizi göreceğinden ve onlara sahtekar ya da yapmacık biri gibi olarak gözükeceğinizden korkuyorsunuz.

Bir çok kez, rüyada çıplak olduğunun farkına vardığınızda başka kimsenin bunun farkında olmadığını görürsünüz. Ya da siz çıplaksınızdır ama diğer insanlar sanki siz normal giyinikmişsiniz gibi davranırlar ve çıplak oluşunuz kimsenin umrunda değildir. Herkes kendi işinde gücündedir ve kimse bir saniye bile durup da sizin çıplaklığınızla ilgilenmez. Bu durum sizin korkularınızın ve zaaflarınızın henüz keşfedilmemiş olduğunun işaretedir, bunları sizden başka kimse farketmemektedir. Olayları büyütüyorsunuz ve hiç yoktan yaygara çıkrıyor, pireyi deve yapıyorsunuz. Diğer taraftan bu tür rüyalar sizin farkedilme arzunuzu (veya kendinizi farkettiremeyişinizi) kastediyor olabilir.

Küçük bir oranla da olsa, bazıları rüyasında çıplak olmaktan gurur duyar ve çıplaklığından dolayı en ufak bir utanma ya da mahcubiyet duymaz. Bu durum kişinin sınırsız özgürlüğünü ifade eder. Saklayacak hi bir şeyiniz yoktur ve olduğunuz gibi olmaktan gurur duyuyorsunuzdur. Bu tür rüyalar dürüstlük, samimiyet, açık sözlülük ve dertsiz kaygısız bir fıtrat hakkındadır


Konuyla ilgili okuduğunuz çeşitli yorum ve tabirlerden sonra, gördüğünüz rüyadan kendinizle ilgili bir fikir edinebilmek için aşağıdaki yazıyı da mutlaka okuyunuz...
***
İslam'a göre rüya üç çeşittir.

1- Salih rüya

2- Şeytani rüya

3- İnsanın içinde yaşadığı olaylardan, etkilenmesi sonucu doğan rüya.

Hiç bir rüya yaşanılan ortamdan bağımsız bir sekilde yorumlanamaz.

Rüyayı gören kişinin yaşı, medeni hali, cinsiyeti, O An içinde bulundugu maddi ve manevi durumu mutlaka göz önüne alınmalıdır.

Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Bu nedenle, her rüya aynı şekilde tabir edilemez..

Aynı rüyayı farklı kişiler farklı mekan ve konumlarda gördüklerinde tabirleri de farklı olacaktır.

Bundan dolayı da, rüya yorumu özünden bir şey kaybetmese bile, yansıması farklı olabilir…

Rüya ile amel edilmez. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemelidir.

Görülen rüyaları esas alarak hayatını ona göre düzenlemeye kalkışmak yanlıştır. Çünkü rüyaların doğruluğunu ölçmek ve tesbit etmek mümkün değildir.

Rüyalarda çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]
(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]
(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]
(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]
(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]
(Rüya, tabir ilmini bilen bir dosta veya akıllı bir zata anlatılmalıdır!) [İ.Ahmed]
(Rüya nasıl tabir edilirse, öyle çıkar. Bunun için rüyanızı nasih veya âlime anlatın!) [Hakim] [Nasih, insanlara iyilik tavsiye eden, kötülükten sakındıran, nasihat eden kimsedir.]
 
Üst Alt