• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Rüyada Alaaddin tepesinin göl oldugunu görmek

• Konuyu başlatan gülsen
  • Başlangıç tarihi
G

gülsen

Kayıtsız
Misafir
Selamün aleyküm , merhaba hocam
rüyamda konyadayım allaaddin tepesindeyim ama alaaddin tepesi göl olmuş o kadar güzel ki anlatamam berrak, göz alıcı muhteşem...sonra sözlüm bana bir kutuda hediye veriyordu. Ama alıp açtığımı hiç hatırlamıyorum. üstünde deri ceket vardı bana hediyeyi verirken...sonra göle bakıyorum diyorum ki sözlüme neden diyorum beni buraya hiç getirmedin o ise susuyor. Bir şey demiyor. Gezmeye başlıyoruz etrafı bir cafeye giriyoruz...cafe ahşaptan sandalyeler masalar da aynı şekilde ahşaptan yapılmış.... çok güzel bir rüya idi hocam yorum yaparsanız çok sevirim......
23 yaşında bekarım

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
alaaddintepesi.jpg

Aleykum Selam kardesim Hosgeldiniz Ruyaniza baslamadan evvel..Konya Alaeddin Tepesine ben de cook yillar once gitmistim..
ve o gun orada anlatilan bu tepe hakkindaki bilgileri yazmadan yoruma gecemiyecegim.. musaadeniz ile..
Konya Alaeddin Tepesi bir höyüktür. Ve geçmişi Tunç devrine kadar dayanır. Höyüğün çevresi Bizans döneminde bir sur ile çevrilmiştir.
Tepe, Selçukluların ıç Kalesi ve devletin Yönetim yeri olması açısından Ortaçağın en önemli şehridir..

Konya SelçuklularIn baŞkenti iken Sultan Alaeddin bir cami yaptIrmak istedi, bunun için Şehrin meclisi Şehrin ortasInda bir tepe meydana getirilmesinin
ve bu tepenin üzerine camiin yapIlmasını kararlaştırdı.
Bu maksatla bir toprak vergisi kondu. Herkesin hissesine düşen çuvallarla getirdiği toprağı bir bölgeye yığar ve büyükçe bir tepe oluşturur
ve bu tepeye ALAADDİN TEPESİ adını verirler...yani bu tepede her kesin HAKKI vardir..
yani hem vakif gibi hemde KUL HAKKI vardir..

Camiin inşasına başlandı. Bir gün Sultan Alaeddin tepeye çıktı ve sehir halkının evlerinin damlarında yarı çıplak yattıklarını gördü.
Bunun üzerine tepeye yalnız camiinin yapılmasını, sarayın ise tepenin eteklerine inşasını istedi.

Konya şehri bozkırın tam çocuğudur. Onun gibi kendini gizleyen esrarlı bir güzelliği vardır.
Serin gölgeleri ve çeşmeleri susuzluğumuza uzaktan gülen bir rüya, her dönemeç başında, biraz sonra daha vuzuhla tamamlanmak için siline kaybola genişler, büyür.
Dışarıdan bu kadar gizlenen Konya içinde de böyle kıskançtır.
O, müstakil, sağlam ve gösterişsiz Anadolu insanına çok benzer.
Onu hakkiyle tatmak, bütün lezzetine varabilmek için saat ve mevsimlerinde yakalamak lâzımdır.
Bozkırın gurbetinden ve bu gurbetin üzerinde bir meyve olur gibi yavaş yavaş kızaran akşamların uzun yalnızlığından
ona sığınanlardır ki Konya'yı hakiki çehresinde tanırlar.

Ruyaniza Hayirdir insallah diyelim Rabbim hayra cikarsin ins.
rüyada Tepe görmek;Saygın, hürmetkar kimseye, Rüyada göl görülmesi; murada eriteceği ile tabir olunur. Allahu Alem..
ama velhasili kelam..Bu mutluluga erismek icin ilk once Onu hakki ile tanimak,dusuncelerine saygi gostermek..kıskançlik degil guveni sevgiyi gostermeniz gerekli..
her yaptigi haal ve davranisi bilmeden sorgulamadan,her yaptigi davranisin ardinda
makul ve mantikli bir sebep olduguna inanmak, guvenmek gerekli...
ayni ruyanizdaki gibi :Onu hakkiyle tatmak, bütün lezzetine varabilmek için esref saattinde ve ruh hallinde yakalamak lâzımdır.
Selamet ile Hayra Kalin...

Üst Alt