Riyazet hakkında

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum

Bir süredir aklımda olan bir şey var. Son zamanlarda isteğim arttı. O da riyazet yapmak.

Riyazet bildiğiniz gibi az yemek, az konuşmak, az uyumak, az görüşmek yolu ile nefsin gücünü kırmaktır. Az yemek ve konuşmak açısından sorun olmuyor ama uykuyu seven biriyimdir. Ayrıca evden pek çıkmasam da her hafta bize gelen abilerimin olayın maneviyatı öldürüp beni televizyon odasına davet etmelerinden korkuyorum. Benim bu halimi bir hastalık gibi görecekler. "Canım, iyi misin?" diyecekler ben ibadete çekilmişken. Niye görüşmediğimi anlamayacaklar. Ama benim de hakkım var. Namazları bile yok! Ve pek dünyalık konuşuyorlar. Biri zaten maçtan başka bişey seyretmiyor. Öteki bazen oğluyla geliyor ve beni de malesef çok seviyor. Çocuk canımdan bezdiriyor. Çok ilgi isiyor. Odamda beni yalnız bırakmıyor. Yahu kendi evimizde halvete çekilemiyoruz. Canım buna sıkılıyor. Kapıyı kilitlesem intihar edeceğimi bile düşünürler. Onlardan izin almam lazım yani raiyazet yapmam için. Ama geri kalan (az yeme ve yalnızken az konuşma) konusunda inşaAllah sıkıntı yok. Keşke diğerlerinde de sıkıntı olmasa. Çünkü çok geri kaldım. Artık hızlı bir şekilde yol almak istiyorum. Zikre de ağırlık verip kendi kendime çıkabildiğim kadar çıkmak istiyorum.

Uyku ve görüşme için tavsiyeleriniz varsa veya kendi tecrübeleriniz...

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yahu kendi evimizde halvete çekilemiyoruz. Çok geri kaldım. Artık hızlı bir şekilde yol almak istiyorum. Zikre de ağırlık verip kendi kendime çıkabildiğim kadar çıkmak istiyorum.

Halvet değil, yani uzlete çekilip, orada olmak, pişmek değildir. Önemli olan çokluk içerisinde "uzlette değil, kesrette" vahdeti bulmaktır Allah 'ın emri.

Gördün halde, bildiğin halde, duyduğun, hissettiğin halde kendinle mücadele ettiğin kadar değerlisin, kıymetlisin.

Ben zina etmem demek değil, harama bakmamaktır önemli olan. Ben haram yemem demek değil, haram eline geçtiği zaman buna sabır ve tahammül gösterebilmek, sırtını dönebilmektir. İftira atmam, hakaret etmem, gıybet yapmam demek değil, bir başkası hakkında, lehte veya aleyhte konuşmamaktır.

Kısacası etrafında olumsuz haller var iken dahi, kayıtsız kalabilmek, korunmaya çalışmaktır dervişlik. Sen sana yetemezsin. Kainatta hiç bir zerre boşlukta, kendi başına duramaz, durduğunu, durabileceğini de yalnızca aciz insan zanneder.

Şayet kainatta boşta, boşlukta duran bir tek zerre görebilirsen, sen de bu yolda kendi, kendine erebilirsin..!

Bir kamil mürşidi bulmadan nereye uslu çocuk.?

Gel ey gardaş Hakk'ı bulayım dersen
Bir Kamil Mürşide varmayınca olmaz.
Resulün cemalin göreyim dersen

Niceler gittiler Mürşid arayu
Arayanlar buldu derde devayu
Bin kez okur isen aktan karayu
Bir Kamil-i Mürşide varmayınca olmaz.

Kadılar müftüler cümle geldiler
Kitapların hepsin yere serdiler
Sen bu ilmi nerden aldın dediler

Mürşid 'siz olmaz..! Allah 'ın kainatı yarattığı andan itibaren tertip, tanzim ve taktiridir biat..

Kendi kendine bu yolda yürümek meşakkatlidir, zordur, neredeyse imkansızdır. Allah c.c indirdiği bütün kitaplarında Peygamberlerine tabii olmayı, onlara inanmayı ve biat etmeyi emreder.

Bu yolda çabuk olgunlaşmak, çabuk mesafe kat etmek istiyorsan, Evliya 'ya tabii olacaksın.
Dervişlik sıfatına bürüneceksin. kendi bildiğini zannettiklerini bir kenara bırakıp, Evliya 'nın sözüne kulak vereceksin. Kendi bildiğini zannettiğin şeyler mana yolunda sana zarardan başka bir şey veremez.

İmanın özü ve aslı "Gayb" dır. Görmediğin, duymadığın, işitmediğin, dokunamadığın, beş duyu ötesi şeyleri kabul etmek, acaba dememektir iman.. Mürşidin, Evliya 'nın vazifesi ve görevi bunu dervişe nakşetmektir.

Kafada oluşan soru ve sorunları gidermek, insanda takılacak budak ve çıkıntı bırakmamaktır. Deniz kıyısında köşeli bir taş bulamazsın. Dervişlik de bu hale gelebilme çabasıdır, törpülenmektir. Dalgalarla boğuşmak, köşelerden kurtulmaktır.

Kendi başına, oturduğun evden dışarı çıkamazsın. Nereye gittiğini zannediyorsun sen.? Hem de kendi başına..!

uslu_çocuk

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Yahu senden başka adam yok mu bu forumda, takmış yine mürşide, onu diğer başlıkta açıkladık ya kardeşim, derdin varsa orda sor!

Üst Alt