• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Ramazan'ı nasıl karşılamalıyız

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Bismillah

Geçen yılın kirlerinden arınmamız gelecek yıla takva ve Salih amel azığıyka başlamamız için rabbimizin lütfu ve kerem'i olan bir Ramazan'a daha erişmiş bulunuyoruz.

İnsanın maddi ya da manevi bir meseleye ne kadar değer verdiği onu hazırlanmasından anlaşılır örneğin çok değer verdiği ve konum sahibi birine misafirliğe giderken ya da onu misafir olarak ağladığında kişinin hazırlığı ile alale'de biri için yapacağı hazırlık birbirinden çok farklıdır bir şeye yapılan hazırlığın güzelliği beklenenin insan nezdindeki değerini gösterir.

Ramazan ayının ilk gecesi olunca şeytanlar ve azgın cinler zincire vurulur cehennem kapıları kapanır ve hiçbiri açılmaz Cennet kapıları açılır ve hiçbiri kapanmaz sonra bir melek şöyle seslenir ey hayır dileyen ibadet et ve kulluğa gel ey şer isteyen günahlarından vazgeç Allah'ın bu ayda ateşten azad ettiği nice kimseler vardır ve bu Ramazan boyunca her gece böyledir tirmizi..

Ramazan ayı Allah'ın c.c mümin kullarına ikramı bir lütfudur geçen yılın manevi kirlerinden arınma bir sonraki yıla istikamet üzere bir kulluk için azık biriktirmeleri rıza'yı ilahiye ve Firdevs cennetlerine eriştirecek Salih ameller edinmemiz için bizlere bahşedilmiş bir fırsattır..

İçinde bunca hayır ve Fazilet barındıran Ramazan'ın gelmesin müslümanı sevindirilmelidir Bayram'ı karşılayan çocukların masum ve içten sevinçleri ile Ramazan'ı karşılamalı ona hazır olmalıdır..

Allah Resulü sav Ramazan'ı dua ile karşılar Rabbimden bu ayın hayırların a muvaffak olmayı rızai ilahi ulaşmayı dilerdi..

Ramazan'ı dua ile karşılamalı ve Ramazan'dan umduğumuz hayırları rabbimizden istemeliyiz umumi lafızlara yaptığımız duaların yanında bir de bize özel ihtiyaçları Ramazan'dan beklentilerimizi dualarımıza yansıtmalı Allah'tan istemeliyiz..

Hayrın başı hayra ilk niyet etmektir hayra niyet yani azmetmek hayra yönelme eğilimi zamanla iradeye dönüşecek irade kuvvetlendikçe Salih amel olarak vücuda gelecektir Allah c.c bizim kalplerimizi de hayır iradesi görmekten hoşlanır ve bu iradeyi kendisine yönelik bir adım olarak kabul eder..

Kulum Bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir zira yaklaşırım o bana bir zira yaklaşırsa ben ona Bir kulaç yaklaşırım o bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim Buhari Müslim

Allah'ın ihsan ettiği güzelliklerin Kula erişmesinin temelinde kulun günahlarında yatar günahlar yaratanla yaratılan arasındaki perdedir insanı masiyete daldıkça bu perde iyice kalınlaşır Allah'ın İhsan ve faslına karşı başlayan gafletle zamanla Allah'ın zatından gafil olmaya götürür..

Özel bir İhsan olan Ramazan ayından istifade bizleri alıkoyan yıl içinde işlemiş olduğumuz muafiyetlerdir masiyetlerle kararmış gafletle katılaşmış şüpheler ve şehvetlerle hastalanmış riya ve söz bozma ile ölmüş bir kalp Ramazan'dan istifade edemez.

Ramazandan istifade edilmeyen bir insan ya günahlarından yada şehvetinden dolayıdır bakın Rabbimiz şöyle buyuruyor..
Başınıza gelen her musibet işlediğiniz günahlar ihmal ve kusurlarınızın sebebiyledir hatta Allah günahlarınızı çoğunu da affeder Şura'30

Ramazan ayı rahmet ve bereket ayıdır rahmete erişmenin vesilesiyse bu ay içinde yapılacak Salih ameller dir ramazandan yapılabilecek lerimiz ve bu ayın hayırları ene bize hatırlatacak Salih amellerin ecelleriyle bizi ameli teşvik edecek yönlendirici nasihatlerle kalplerimizi yumuşatacak kitaplar okumalı ve bu içerikteki dersleri dinlemeliyiz..

Topraktan nebat bitme özelliği vardır lakin kışın arıza yaydığı beyaz örtü toprağın bu özelliği işlemesine engel olur baharla beraber gelen yağmurlar toprağı hareketlendirir içinde taşıdığı güzellikleri açığa çıkarmasını sağlar toprağın cinsine ve kalitesine göre yağmurdan faydalanması gibi iman ihlas ve takvasına göre kalpler de öğütten faydalanır..

İşlerimizde başarı ve sebatı elde edeceğimiz vesilelerden biri programlı olmaktır insanoğlunu amelden alıkoyan veya amelde sebat etmesine engel olan en tehlikeli şey belirsizlik yani programsızılıktır neyi ne yapacağını bilerek Ramazan'a girmek belirsizlik ve buna bağlı olarak gevşeklik illetinden bizleri kurtaracak.. buraya çetel ekleyebiliriz inşAllah

Bizleri Ramazan'ı eriştiren rabb'imiz bizleri bu ayın hayırlarına muvaffak kıl aranan bağışlanan rahmete Erişen firdevsi hak eden kullarından eyle..

Selam ve dua ile...

Üst Alt