Ramazan da ne anladim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
namazgpg.jpg

Sabahın kör saatinde bir başına kalkıp yemenin ve kendi başına huzura durmanın seni hayata ne kadar çok bağladığını anladım.

Ezan sesinin nasıl rûha şifâ olduğunu...Onun olmadığı yerde insanın en azsevdiği müezzinin bile sesine hasret kaldığını anladım.

İftar vakti geldiğinde masanın etrafında insan olmasının ne kıymetli olduğunu anladım.

Aslında midene giden şeyin ister kuru ekmek olsun, ister istakoz; aklında oluşan resimden ve kendi biçtiğin değerden başka hiçbir önemi olmadığını anladım...

Oruç tutarken şâhit olduğum manzaralar karşısında oruç tutmanın sadece yemekten kesilmek olmadığını,aslen ele, göze ve en çokta dile oruç vurulması gerektiğini anladım.

Dünyânın bir adım gerisinde durabilince kendi müşâhedâtını ne kadar genişletebildiğini anladım.

Doğadaki ağacın, kuşun, böceğin,hakkından fazlasına aslâ el uzatmadıklarını ve herşeye rağmen yaşamaya devam ettiklerini anladım...

Suyun ne büyük bir nimet olduğunu,insanın susuz kaldığında kalbindeki çeşmeden içip susuzluğunu dindirebileceğini anladım.

sesil çetindağ

vicdan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
gıybet

Dile oruç vurmak. Bu dünyada bir çok insanın yapamadığı şey.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
açlığın nasıl bir duygu olduğunu anlamamızı sağlayarak yoksullara bakış açımızı değiştiren ve onlara yardımın gerekliliğini anladım.
bedenin istek ve arzularını kontrol etmemizi öğreten, karşılığını yalnız Allah'tan umarak tutulduğunda çok büyük ecri bulunan
oruçun ,eğitim, ders, ibret ve bir ibadet olduğunu anladım...

insanın kendini sınırlaması zordur. 11 ay unuttuğumuz bu zorluğu bir ay kadar hatırlamak ve bedenin kontrolünü almak da nefsin insana değil,
insanın nefsine hükmedeceğini anladım..

insan kendi kendisin hem kölesi hem de kendi efendisi olduğunu anladım...
SEN KENDİ KENDİNİ KÖLELİĞE MAHKUM EDİYORSUN!...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Oruç, fıtratta gizli olan dinamikleri harekete geçirip, ateşlemektir…
Ramazan, bilenmektir… Şirke, zulme, münkere karşı duyarlılığın, teyakkuzun uç noktası…
Oruç,Derunî bir donanım, kalbi bir tekâmüldür…
Oruç bir seferdir, Ramazan seferberliği… Süfliden ulviye… Faniden Baki’ye… Kasvetten haşyete… Rabbani bir yakınlaşma zeminidir Oruç,Rabbe yakın durmak… O’nunla beraber olmanın hazzını tatmak… İradi ve bilinçli bir beraberlik…

Oruç tutanlar az mı, çok mu? Bilemiyorum, ancak oruca niyetlenip de aç kalanlar ne kadar da çok!
Kendimize soracak mıyız? Ramazanın başlangıcındaki “ben” ile bitimindeki “ben” arasında bir değişim ve gelişim görebiliyor muyuz?
Ramazan ,Rahmet yağmuru ile beslenecek, tevbe, tevhid, takva ekseninde oluşacak bir ıslah yaşayacakmiyiz...?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
546_317_f4fc5df1-ramazanda-insan-hakiki-vazifesi-olan-sukre-yonelir.jpg

Ben Ramazan ayını bir Ayna gibi görüp idrak ediyorum...
Ramazan ayı bizi zaaflarımız ve alışkanlıklarımızla yüzleştiriyor. Hayatımızı anlamlandırma biçimimiz “maddi alışkanlıklarımızdan zevk alıp rahatlama” şekline kadar bizi bize gösteriyor.

Üst Alt