Rahmet Peygamberi

ali_5

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Resulüm! Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik (Enbiya: 107)
Allah Rasûlünü (sas) hatırlıyorum. Bir peygamberin hikâyesini anlatıyor. O peygamberi dövüyor, yaralıyorlar. O ise bir yandan yüzünden akan kanları siliyor, bir yandan dua ediyor: Allahım, Sen kavmimi bağışla! Çünkü onlar bilmiyorlar.[1]

Bunlar, Efendimizin sevgili dostu Abdullah b. Mesudun (ra) sözleri. Hani bir zamanlar Mekkede, Kureyş müşriklerinin karşısında ilk kez Kurân-ı Kerim okuyan genç sahabî.[2]

Yine o genç sahabînin anlattığına göre Peygamberimiz (sas) Kâbenin yanında namaz kılıyordu. Ebû Cehil ve arkadaşları da oradaydılar. Efendimiz secdeye vardı ve secdesini uzattı. Ebû Cehil, yanındakilere: Hanginiz filancanın yeni kestiği devesinin işkembesini Muhammedin sırtına bırakır. dedi. İçlerinden en kötüsü olan Ukbe b. Ebî Muayt kalktı. Pislik dolu işkembeyi getirerek Nebi aleyhisselamın sırtına bıraktı.

Abdullah b. Mesud olduğu yerde kalakalmıştı. Ne konuşabiliyor, ne de hareket edebiliyordu. Onu bu durumdan kurtarabilecek hiçbir gücü yoktu. Henüz İslâmın ilk günleriydi. Müslüman olduğunu ilan edenlerin sayısı bir elin parmaklarını dahi geçmiyordu. Abdullah o günlerde, Kureyş liderlerinden birinin develerini güden kimsesiz bir çobandı.

Rasûlullah, işkembenin ağırlığıyla secdeden kalkamıyor, Kureyşliler ise gülmekten yere düşmemek için birbirlerine tutunuyorlardı. İbn Mesudun yaşadığı çaresizliği, en sevdiği insana yardım edemediği için duyduğu acıyı anlamak ve anlatabilmek herhalde mümkün değildir.

Kureyşin azgın liderlerinin gürültüsünü duyan küçük Fatıma (r.anha) koşarak geldi ve babasının omuzlarından pislikleri aldı. Allah Rasûlü secdesini tamamlayıp ayağa kalktığında ellerini açtı ve üç kere:Allahım! Kureyşi Sana havale ediyorum. Utbeyi, Ukbeyi, Ebû Cehili ve Şeybeyi Sana havale ediyorum. Elimden bir şey gelmiyor. dedi.[3]

İbn Mesud adları sayılan müşriklerin, Bedirde tek tek öldürüldüklerini gördü, hatta Ebû Cehili bizzat kendisi öldürdü.

Uhud Savaşının en şiddetli zamanıydı. Okçular yerlerini terk etmiş, Müslümanlar darmadağın olmuş, binlerce düşmanın ortasında bir avuç arkadaşıyla bir peygamber yalnız kalmıştı. O Peygamberin dişleri kırılmış; damağı, yanağı, alnı yaralanmıştı. O Peygamber bir yandan yüzündeki kanları siliyor, bir yandan dua ediyordu:

Allahım, Sen kavmimi bağışla! Çünkü onlar bilmiyorlar.[4]

[1] Buhari, Enbiya 54; Müslim, Cihad 104.

[2] İbn Hişam ,Sire, I, 336.

[3] İbn Seyyidinnnas, Uyunu’l-Eser, I, 103.

[4] Kadı Iyaz ,Şifa, I, 79.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör

Ey Resul ! Ey; gözlerinde cenneti saklayan, ayağını bastığı yerler cennet kokan nebi!.
Ey; Yaradanın en guzel eseri!. Sen olmasaydın, sen olmasaydın.. alemleri yaratmazdım!.dedigi!. Var oluşunun şerefine, bütün varlığı hediye ettiği!.
Ey; insanoğlunun ufku -en güzel insan..
Sen den şefaat dilenen biçarelerin en sefiliyim, desem.. şefaat edermisin?.

Küçük kız çocuğunun elinden tutup da giden, kuşu ölen çocuğa başsağlığı dileyen.. gözlerinden yaş dökülen devenin gözyaşlarını silen resul!.
Benim de gözümün yaşını siler misin?.
Küçük kız çocuğunun tuttuğu gibi tutsam elinden; yüreğimden iki kuş uctu, öldü desem..bana cennet kuşlarından iki kuş bahşeder misin?.
Ey; Islam ın peygamberi!. Sevda ikliminin, en güzel mevsiminin, en guzel çiçeği!...

Selamun Aleykum Hosgeldiniz ali kardesim.. uyeliginiz hayirli ve daim olur ins.

ali_5

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum Selam.Allah razı olsun,teşekkür ederim.Rabbim böyle güzel ortamlarda bulunup istifade etmeyi nasip etsin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
QKb11784.jpg

Aleykum Selam.Allah razı olsun,teşekkür ederim.Rabbim böyle güzel ortamlarda bulunup istifade etmeyi nasip etsin.
Allah RAZI olsun ins. kardesim..İnsan bir gül bahçesinin yanından bile geçse gülün kokusu üzerine siner...
güzel insanlarla bir arada bulunmak her zaman fayda getirir.bizim üstümüze de gül kokusu sinmiştir inşaallah...

GüLLeRiN EFENDiSi anildigi yerde benim gibi insanlar unuttugu insanligini, sefkati Sevgiyi ..Alemlerin Rabbine ihtiyaci olan yakarisi hatirlarlar...

madem ki siz buraya gelip ilk actiginiz Konu boyle Alemlere Rahmet olarak gonderilen sevgili Peygamber efendimizi anlatiyor Ben de Size bu Guzel ilahiyi hediye etmek icimden geldi..

Sila’de şimdi yaz var, Gurbette Hasret!İçimde bir haz var, Gönlümden efendime inceden giden, Gizli bir niyaz incecik bir SIZI var....
Sana Layik ummmet olamadik Ya Resullulah....hy..

Üst Alt