Peynirli ve Kekikli Çörekler

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
peynirli-ve-kekikli-corekler.jpg

Peynirli ve Kekikli Çörekler
18 adet

malzemeler:
  • 1,5 su bardağı süt (amerikan ölçüsü ile 1 cup)
  • 4 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 paket (42gr) yaş maya veya 2 yemek kaşığı toz maya
  • 4 su bardağı un (600gr, 3 cup)
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 8 yemek kaşığı margarin/tereyağı (125gr, 1 stick), küçük parçalara kesilmiş
  • 3 yemek kaşığı margarin/tereyağı, erimiş
  • 2 veya 3 yumurtanın sarısı
  • 100gr (1,5 cup) rendelenmiş çerkez peyniri veya cheddar peynir
  • 2 yemek kaşığı kekik
  • 2 tatlı kaşığı taze çekilmiş karabiber
  • üzerleri için 1 yumurtanın sarısı 1 yemek kaşığı su
hazırlanması:
  1. sütü ılıtın. içine 2 yemek kaşığı şekeri koyun. ardından mayayı ilave edip hepsinin erimesini sağlayın. (toz maya ise 10 dakika kadar bekleyin.)
  2. un, 2 yemek kaşığı şeker, tuz ve yağ parçalarını mikserle karıştırın. mayayı ve 2 yumurtanın sarısını ilave edip bir süre daha karıştırın. (ben bu aşamada unun az geldiğini fark edip hamuru kalıptan çıkardım. un ilavesiyle elimde çok hafif ele yapışan bir kıvama gelene kadar yoğurdum) hamuru yağlanmış bir kaba alın. üzerini kapatıp oda sıcaklığında 1,5-2 saat veya buzdolabında 4 saat-bir gece bekletin.
  3. hamuru hafif unlanmış bir yerde 38x45cm (15x18 inch) boyutlarında bir dikdörtgen elde edecek şekilde açın. (ben hiç ölçmedim kendi tahtamdan biraz daha geniş yaptım. bir de annem çok ince olursa kuru olacağını söylemişti. onu dikkate almaya çalıştım.)
  4. açtığınız hamurun üzerine fırçayla erimiş yağı sürün. rendelenmiş peyniri, kekik ve karabiberi serpin. hamuru enlemesine ikiye katlayın. 25x45cm (10x18 inch) olacak şekilde tekrar açın.
  5. hamurdan 25 cm (10 inch) uzunluğunda 1 cm (0.5 inch) genişliğinde parçalar kesin. bu parçaların her iki yanından tutarak çevirin. ben peyniri çok fazla koyduğum için kenarlardan taştılar. ama piştikten sonra bu haldeki görüntüleri çok güzeldi.

6. daha sonra her bir parçayı sarın ve yağlı kağıt serili tepsiye dizin. aynı işlemi kalanlar için de tekrar edin.
  7. bir yumurtanın sarısı ile 1 yemek kaşığı suyu çırpın. bunu çöreklerin üzerine sürün. tepsiyi önceden ısınmış 190C deki fırına koyup üzerleri kızarana kadar pişirin. (yaklaşık 20 dakika)

Üst Alt