Peygamberi Taklit Etmek...

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül sızım sana cevap verir fakat önce ben şunu söylemeleyim ki. Gerçekten şimdi islma pek alakan olmadığı anlaşıldı

sünnet zorlaması diye bir şey yok sünnet bunun adı, farz değil. Demek sen daha sünnetin ne olduğunu bilmiyorsun!!İster yaparsın ister yapmazsın sen sünneti yapmadın diye kimse seni dışlamaz ki. Sünnete uymayana günah yok, en fazla o işin hikmetinden istifade edemez yada sevabını alamaz fakat günaha girmez. Önce bunu öğren!!! Sen sünnette uyana sünneti sevene, peygamberi sevene ona tabi olana söz söyleyemezsin. Onun inancını kötüleyemezsin, onun inancına hurafe diyemezsin.

Sünnete uymayana islam dışı diyen yok ki sen kendin söylüyorsun. Sen önceki soruya da bir cevap ver kardeşim,hangi mezheptensin??? Namazını hangi mezhebe uyarak kılıyorsun???

Gerçekten şimdi islma pek alakan olmadığı anlaşıldı

Bismillahirahmanirahim...

ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM....
Yukardaki cümleyi kullananı allah affetsin..Diyorum...

Serdar Bey sizinle tartışmayı kapatıyorum..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bismillahirahmanirahim...

ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM....
Yukardaki cümleyi kullananı allah affetsin..Diyorum...

Serdar Bey sizinle tartışmayı kapatıyorum..

Ben sana müslüman değilsin demedim ki ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIM.... diyorsun. Sana islamla pek alalakan yok yani islami konularda zayıfsın dedim. Çünki görüyorum ki sünnetle farzı ayırt edemiyorsun.

Tamam sen tartışmayı kapat da, kapatmadan önce sorumuza cevap ver. nedense birtürlü sorumuza cevap vermiyorsun. Hangi mezheptensin kardeşim bir söyle de bilelim. İbadetlerini hangi mezhebe uyarak yapıyorsun??? Bu sorulara cevap vermedikçe bu forumda başka konu açma. Mezhebsizsen onuda söyle bilelim. Çünkü yazdıkların kendi kafandan bir islam uydurduğuna işaret ediyor. Açıkca söyle ki sana yardımcı olalım yoksa arada sırada böyle saçma sapan konular açarak bir yere varamazsın. Açıklamaktan korkuyorsan o zaman bu senin yanlış yolda olduğunu gösterir. Burası kendi kafandan uydurduğun, peygamberi ve sünneti yok sayarak nutuk atabileceğin bir yer değil ki!!!

Bak şimdi aşağıdaki yazı seni üyeliğe kabul etmemiz için bize gönderdiğin tanıtım yazın

Sayın yöneticiler,

Eğitimim dini alanda değildir.
Dini bilgilerimi önce çok basit olarak namaz,oruç gibi ailemden aldım.
Dinime çok meraklı olduğum için ,Kur'anı defalarca okuyarak, sonra da kitapçılarda rastgele aldığım
çeşitli kitapları okuyarak bilgi edinmeye çalıştım.

Ancak bu çeşitli kitaplardan edindiğim bilgiler çoğunlukla çatıştı, televizyonlara çıkan din adamlarının
bile birbirlerine zıt fikir ve düşünceleri beni çok konuda karasızlıkta bıraktı.

Bazı dini sitelere girdim oralarda da müslümanım diyen kişilerin birbirlerine ağır hakaretlerini gördüm.
Sadece sitenizde bu tür karalamaların olmadığını gördüm ve sitenize kayıt oldum.

Teknik ünivertede öğretim görevlisiyim.

Selam....
Kardeşim senin eğitimin dini alanda değil, rastgele kitaplardan islamı öğrenmeye çalışıyorsun. Bir çok konuda da kararsızsın.
eee sonra da "senin islamla pek alakan yok" diyince itiraz edip besmele çekiyorsun. Bize islamı öğretmeye çalışıyorsun!! Sen sünneti zorlama ve yapılması mecbur bir eylem sanıyorsan, bunu öğrenmemişsen ben ne yapayım???

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun Aleyküm

Dikkatimi çekiyor sürekli gönül sızım serdar ve yorgun kardeş arasında böyle çekişmeli yazılar oluyor.Aslında konuya hiç dahil olmayacaktım ama kafam karıştı açıkçası :D Hepsini okudum yazıların ama inanın neyi tartıştığınızı anlamadım...Kabul görmüş gerçekler var zaten...Bunları kimse değiştiremez...İster bilimsel ister fiziksel...İnanmak veya inanmamak uymak veya uymamakta kişiye kalmış bişeyse eğer...Öyleyse sorun ne ? acaba ?

Değerli kardeşim sorun şu ki; Gerçeklere inanmayanlar ve uymayanlar, uyanların yanlış yaptığını idda ediyor bizde belki anlar diye cevap veriyoruz. Yani burada YORGUN Adlı üye, sadece müslümanların değil, bütün dünyanın kabul ettiği hatta bilimin de desteklediği sünnetleri, bir hurafe,refleks veya alışkanlık olarak tanımlıyor. Tabi bunların amacı dine uymak değil dini kendilerine uydurmak. Sünneti ve mezhepleri yok etmek. Durumu iyi anlamak lazım.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Cümleten esselamu aleyküm önceliklle şunu ifade edeyimki benim içim neyse dışımda odur ve ne söyleyeceksem dobra dobra söylediğimi bir çoğunuz bilirsiniz.
Yorgun kardeşimiz daha önceki ama konularında, ama yazılarında birkaç kez benim laz damarıma basmış ve kendisine kızgınlığımı alelen belli etmişimdir, ve hatta o konuda syn yöneticimizinde yorgun kardeşimizi desteklemesinden dolayı kendisinede kırıldığımı ö.m. ile bildirmiştim, velakin yorgun kardeşimizin bu açmış olduğu konudaki tartışmaların hele bu mubarek günde yersiz olduğunu ve konuyu tam manasıyla okuyup anlamadan tartışmaya girmekle kul hakkına girdiğinizi bildirmek için konuya mudahil oldum.
Bu konuda benim anladığım kadarıyla yorgun kardeş, taklit etmekle örnek almayı ayrı ayrı açıklamış, yani özellikle efendimiz'(s.a.v)i örnek alınmasını ima etmiştir...
Bu nedenle burada tartışılacak herhangi bir durum yoktur, bence yorgun kardeş davasında (konusunda) haklıdırharikaa
PEYGAMBERİ TAKLİT ETMEK

İslami camiada prygamberi TAKLİT ETMEK ve peygamberi ÖRNEK ALMAK kavramları çok zaman birbirine karıştırılmıştır. Bu kavramlara bir açıklık getirebilmek için öncelikle
TAKLİT ETMEK ve ÖRNEK ALMA nın anlamlarını incelemek gerekir.

TAKLİT ETMEK :

Bu işlem ancak bir kişinin fizikel hareket ve danranışları için yapılabilir. Yani bir kişinin yemek yeme şeklini,konuşma şeklini, yürümesini,oturmasını kalkması benzer hareketler yapılarak taklit edilir.Hiçbir zaman bir kişinin düşüncesi,ahlakı,karakteri taklit edilemez.Taklit etme konusu çok yaygın olarak iki kısımda misal bulur.

1) Meşhur kimseleri taklit eden sanatçılar vardır ki bunlara MUKALLİT adı verilir. En meşhur taklitler ALİ KIRCA 'nın Süleyman Demirel taklitleri ve SARHOŞ taklitleri çok yaygın olarak bilinir.

2) Maymunların insanları taklitleri çok bilinir ve tüm insanları güldürürler...

ÖRNEK ALMAK :
örnek almak kavramı ise büyük liderler, büyük insanların karakterleri,ahlakı,huyları,doğruluk ve dürüstlüklerini örnek alarak onların ahlaklarındaki temel prensipleri uygulamaya çalışmaktır..harikaa

Ne yazık ki bazı dini cemaat ve topluluklardaki din adamları Peygamberimizin günlük yaşamındaki alışkanlık veya refleks olan hareketlerini, yemek yeme şeklini, sağ elini kullanmasını, sağ tarafına yatmasını, giyim tarzını sünnetmiş gibi sunmakta ve böyle yapılarak O ' nu taklit etmeyi önermektedirler..:tamam:.

Bu şekilde peygamberimizi hareketlerini taklit etmek ,dini açıdan kimseye hiçbir şey kazandırmaz.qqww..k Asıl olan, sünnet olan Peygamberimizi güzel ahlakı,mükemmel ve kusuruz karakteri ve dürüstlüğünü ÖRNEK ALARAK ,O' nun temel prensiplerini yaşamımızda uygulamaya sokmaktır...
Bizi sırat-ı müstakima götürecek tek metod budur.....harikaa

33-AHZAB:
21 - Şanım hakkı için muhakkak ki size Resullulah'da pek güzel bir örnek vardır. Allah'a ve son güne ümit besler olup da Allah'ı çok zikreden kimseler için.duaa..

süperr

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ne yazık ki bazı dini cemaat ve topluluklardaki din adamları Peygamberimizin günlük yaşamındaki alışkanlık veya refleks olan hareketlerini, yemek yeme şeklini, sağ elini kullanmasını, sağ tarafına yatmasını, giyim tarzını sünnetmiş gibi sunmakta ve böyle yapılarak O ' nu taklit etmeyi önermektedirler.

Buraya dikkat; yemek yerken sağ eli kullanmak, sağ tarafa yatmak Peygamberimizin sünetlerindendir. O bu fiilleri 1400 yıl öncesinde bir amaç doğrultusunda yapmıştır. Bunları din adamlarının sundukları uydurma olarak nitelendirmek. Sünnetleri reddetmek manasına gelir. Tehlikeye kapı açılır.

Tabi isteyen sünneti uygular isteyen uygulamaz bunda bir sorun yok. Fakat yapmamak ayrıdır inkar etmek ayrıdır. Herkesin dikkatini buna çekmek isterim.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Sünnete uymayana islam dışı diyen yok ki sen kendin söylüyorsun. Sen önceki soruya da bir cevap ver kardeşim,hangi mezheptensin??? Namazını hangi mezhebe uyarak kılıyorsun???
:imkansiz:.İşte bu soru yersiz bir soru syn.başkanım, çünki kardeşimiz herhangibir konusunda ben namaz kılıyorum diye bir ifade kullanmamışki sadece (Dini bilgilerimi önce çok basit olarak namaz,oruç gibi ailemden aldım.
Dinime çok meraklı olduğum için ,Kur'anı defalarca okuyarak, sonra da kitapçılarda rastgele aldığım çeşitli kitapları okuyarak bilgi edinmeye çalıştım.) demiş

Edit:
bazı araçların uçak gazı ile daha iyi çalıştığını bilen varmı???

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
:imkansiz:.İşte bu soru yersiz bir soru syn.başkanım, çünki kardeşimiz herhangibir konusunda ben namaz kılıyorum diye bir ifade kullanmamışki sadece (Dini bilgilerimi önce çok basit olarak namaz,oruç gibi ailemden aldım.
Dinime çok meraklı olduğum için ,Kur'anı defalarca okuyarak, sonra da kitapçılarda rastgele aldığım çeşitli kitapları okuyarak bilgi edinmeye çalıştım.) demiş
Vallahi bende bilemiyorum , namaz kılıp kılmaması beni hiç ilgilendirmiyor. Namaz olmasada diğer ibadetlerde bir mezhebe uyuyordur mutlaka, mesela insan hiç ibadet yapmasa gusul demi almaz. Mezhebi bilelim ki havaya konuşmayalım. Çünki anladığım kadar kendi kafasından bir din uydurmuş. Orada debelenip duruyor. O nedenle öğrenmek istiyorum mezhebini ki yardımcı olabilirsek olalım. Yoksa ki boşuna enerjimizi tüketmeyelim.

Yani kafasında uydurduğu dinde, mezhepleri ve sünnetleri yok sayıyor. Farkında olmadan dinine zarar veriyor veya farkında olarak yapıyor, buna kesin konuşamayız. Sonuçta bocalayıp dururken bir çok foruma giriyor. Tabi forumdakiler bozuk düşüncelerini farkedince forumdan atıyorlar. Fakat biz farklı olalım dedik belki yardımcı olur boş hayeller peşinde koşmaktan vazgeçirirz diye düşündük.
Onun içinde diyorum ki bu arkadaşa. Karşı olduklarını bize anlatma, inandıklarını anlat o zaman belki bir çözüm üretiriz anlaşma yolunda. Yani bu şekilde bozuk düşünmcelerine fazla yer veremeyiz burada. Peygamberin sünnetlerini ve mezheplerin yok sayanlar sapık fırkalardır sonuçta. Mezhepsizlik tehlikeli bir sapıklıktır. İnşAllah bu YORGUN ARKADAŞIMIZ DA BU GÖRÜŞTE DEĞİLDİR DİYE UMUYORUM ŞİMDİLİK.
Haydi bakalım inşAllah Rabbim hayırlısını nasip etsin.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Vallahi bende bilemiyorum , namaz kılıp kılmaması beni hiç ilgilendirmiyor. Namaz olmasada diğer ibadetlerde bir mezhebe uyuyordur mutlaka, mesela insan hiç ibadet yapmasa gusul demi almaz. Mezhebi bilelim ki havaya konuşmayalım. Çünki anladığım kadar kendi kafasından bir din uydurmuş. Orada debelenip duruyor. O nedenle öğrenmek istiyorum mezhebini ki yardımcı olabilirsek olalım. Yoksa ki boşuna enerjimizi tüketmeyelim
aawwe..Evet gusülde almaz mesela çingeneler:imkansiz:.

yorgun kardeşimiz benim şu soruma cevap verebilirse ben onun hangi mezhebe göre namaz kıldığını size söylerim.

kardeş yorgun, farzedelimki abdestlisiniz fakat kazara bir it,(köpek)e değdiniz, it,e değdiğiniz veya it size değdiği zaman gidip üstünüzdeki eşyalarınızı değiştirip abdestinizi tazelermisiniz yoksa aynı abdestle namazınızı eda edermisiniz???::komik..

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
aawwe..Evet gusülde almaz mesela çingeneler:imkansiz:.

yorgun kardeşimiz benim şu soruma cevap verebilirse ben onun hangi mezhebe göre namaz kıldığını size söylerim.

kardeş yorgun, farzedelimki abdestlisiniz fakat kazara bir it,(köpek)e değdiniz, it,e değdiğiniz veya it size değdiği zaman gidip üstünüzdeki eşyalarınızı değiştirip abdestinizi tazelermisiniz yoksa aynı abdestle namazınızı eda edermisiniz???::komik..

Bay Ekrem,

Benim evimde ailemin bir parçası ,bir ferdi olan köpeğimiz var. Tüm aşıları muntazaman yapılır ve haftada en az iki defa yıkanır. O nu hiçbir aile ferdi pis kabul etmez, bu güne kadar da
köpeğimizi sevmemin,ona dokunmanın beni kirleteceği aklıma dahi gelmedi. Abdestimle namazımla köpeğimin bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum...

Daha önce yazdığımı zannediyorum. Hanefi bir aileden geliyorum. Ancak hanefi mezhebinin (Kabuklu deniz hayvanlarını yemenin haram olduğu gibi) bazı fetvalarını akla uygun olmadığı için uygulamam.
Daha önce İmamı Azamın islami düşünce ve fikirlerini çok beğendiğimi ve hayranı olduğum yazmıştım...

Sitemize Edirne ilahiyat fakültesi yayınlarından alıntılı olarak
7 sayfalık İMAMI AZAM yazısı getirmiştim ancak yayınlanmadı....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Gece karanlığında gunahlarim icin Aglamayı
gunde yetmis defa istigfar cekmeyi Sen-den ögrendim..
içimdeki volkanları gizlemeyi ...
başkalarının mutluluguna sevinmeyi...
başkaları için yaşayabilmeyi...
insanlara merhamet etmeyi
SENDEN OGRENDIM YA RESULLULAH...
insanlari kırmamayı...latif ve nazik olmayı...
düşmana bile insan diye saygı duymayı...
Her insanin kerim oldugunu
kıskanmamayı hased etmemeyi....
aksine kardeslerime dua etmeyi
Onlar bilmiyorlar bilselerdi Yapmazlardi Yarrabi!
yuregime kin ve nefreti koymamayi
yetim öksüz sevmeyi
kimsesizlerin kimsesi olmayı...
bir saç okşamayla...bir yanak almayla...
ne kalpler kazanılacagını..
cocuklari cokca sevmeyi sevindirmeyi
sağ eli kullanmayi sağ tarafa yatmayi
insanlari affetmeyi..
INSAN OLMAYI INSANLIGA YETIMLERE
YETIMLERIN ANNESI OLMAYI SENDEN OGRENDIM..
SENDEN YA RESULLULAH...

Uzgunnn

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bay Ekrem,

Benim evimde ailemin bir parçası ,bir ferdi olan köpeğimiz var. Tüm aşıları muntazaman yapılır ve haftada en az iki defa yıkanır. O nu hiçbir aile ferdi pis kabul etmez, bu güne kadar da
köpeğimizi sevmemin,ona dokunmanın beni kirleteceği aklıma dahi gelmedi. Abdestimle namazımla köpeğimin bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum...

Daha önce yazdığımı zannediyorum. Hanefi bir aileden geliyorum. Ancak hanefi mezhebinin (Kabuklu deniz hayvanlarını yemenin haram olduğu gibi) bazı fetvalarını akla uygun olmadığı için uygulamam.
Daha önce İmamı Azamın islami düşünce ve fikirlerini çok beğendiğimi ve hayranı olduğum yazmıştım...

Sitemize Edirne ilahiyat fakültesi yayınlarından alıntılı olarak
7 sayfalık İMAMI AZAM yazısı getirmiştim ancak yayınlanmadı....
Hmm demek hayvanları seviyor ve evinizde besliyorsunuz, evet bende hayvanları severim hatta şuanda siyah beyaz bir av köpeği (enik) yetiştiriyorum ama evimde değil evin altında yani depo olarak kullandığımız evin alt katında kalıyor,
syn profösör hocam diyorsunuzki, ailemin bir parçası, bir ferdi köpeğimiz var tamam hayvan sevmek, hayvan beslemek günah değildir sevabıda çoktur lakin bir hanefi mezhebi birinin evinin iç duvarlarında resim, masa, sehpa üstüntünde süslük heykel vs gibi birşey bulunmazken siz nasıl oluyorda evinizde köpek besliyor ve o evde namaz kılabiliyorsunuz buna aklım yatmadıilginç::.
Neyse bu sizin sorununuz, bakın esas önemli olan size burada bir soru var ve siz bu soruyu
Bu sorunuzu pek anlayamadım....

Namazın nasıl kılındığı, çok basit resimli namaz kitaplarında yok mu..??

Namaz kılmayı ailemden öğrendiğimi belirtmiştim....
diyerek geçiştirmişsiniz, kakikatten profösör hocam siz namazınızı henfi mezhebine uyarakmi kılıyorsunuz gerçekten bende merak ettimilginç::.
mesela ben allah izin verirse az sonra "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" diye niyetlenicem, ya siz?

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Hmm demek hayvanları seviyor ve evinizde besliyorsunuz, evet bende hayvanları severim hatta şuanda siyah beyaz bir av köpeği (enik) yetiştiriyorum ama evimde değil evin altında yani depo olarak kullandığımız evin alt katında kalıyor,
syn profösör hocam diyorsunuzki, ailemin bir parçası, bir ferdi köpeğimiz var tamam hayvan sevmek, hayvan beslemek günah değildir sevabıda çoktur lakin bir hanefi mezhebi birinin evinin iç duvarlarında resim, masa, sehpa üstüntünde süslük heykel vs gibi birşey bulunmazken siz nasıl oluyorda evinizde köpek besliyor ve o evde namaz kılabiliyorsunuz buna aklım yatmadıilginç::.
Neyse bu sizin sorununuz, bakın esas önemli olan size burada bir soru var ve siz bu soruyu diyerek geçiştirmişsiniz, kakikatten profösör hocam siz namazınızı henfi mezhebine uyarakmi kılıyorsunuz gerçekten bende merak ettimilginç::.
mesela ben allah izin verirse az sonra "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" diye niyetlenicem, ya siz?
Saygıdeğer kardeşim,

hanefi mezhebi birinin evinin iç duvarlarında resim, masa, sehpa üstüntünde süslük heykel vs gibi birşey bulunmazken siz nasıl oluyorda evinizde köpek besliyor ve o evde namaz kılabiliyorsunuz buna aklım yatmadı.
Hanefi mezhebi mensuplarının evlerinde resim,heykel bulunmaması,evde köpek beslememesi gibi KURALLARI
kim koymuş..??

İMAM-I AZAM mı koymuş bu kuralları....??

Kardeş, İmamı Azam yaşadığı süre içinde hiçbir kitap yazmamış,
yazdırmamıştır....Vefaından sonra öğrencileri İmamı Azamın
anlattıklarından ,ANLAYABİLDİKLERİ KADARINI yazmış,kitap haline getirmişlerdir. Bu gün elimizdeki kitapların hepsi bu tarz kitaplardır.

İMAM-I AZAM hiçbir zaman bir mezhep kurmayı düşünmemiştir.
Ancak İmamı Azamdan çok sonraları bazı imamlar O 'nun adını kullanarak hanefi mezhebini kurmuşlardır.
Yukarıda belirttiğiniz kuralları da İmamı Azam değil,mezhebi kuran imamlar getirmişlerdir.

Yukarıda belirtmiştim,hanefi mezhebinde:
Kabuklu deniz hayvanları yemek HARAMDIR hükmü vardır.
Ben yüce Allahtan başka hiç kimsenin HARAM vaz edemiyeceğine inanırım. İmamı Azamın da böyle bir HARAM vaz etmiyeceğine inanırım ve bu kurala da uymam.

İmam-ı Azam neden AZAMDIR noktasına gelelim.
İmamı Azam islami inanışta NAKİL ESASINI alan düşünceye karşı çıkmış ve islami düşünceye yeni bir EKOL, yeni bir
temel prensip getirmiştir.
Bu KUR'AN VE AKIL PRENSİBİDİR.
Bu temel prensip İmamı Azamdan 200 yıl sonra İMAM MATURİDİ tarafından benimsenmiş,bir islam felsefesi haline getirilmiştir..

Namaz konusuna gelirsek.. Ben çocukluğumda ailemden öğretildiği şekilde namaz kılıyorum.
Namaz kılmanın Yüce Allahın huzuruna çıkarak O 'na bizlere verdiği CAN,RUH ve tüm nimetleri için ŞÜKR ETMEK,
TEŞEKKÜR ETMEK olduğunu düşünürüm..
Kıldığım namazın şu veya bu mezhebe uyuyor,uymuyor kararını
lutfen sizler vermeyiniz..
Namazımın kabulünü Yüce Allahımıza bırakalım...
LUTFEN.........

SELAM VE DUA İLE......

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
YORGUN Kardeşim biz sana bazı sorular yöneltiyoruz. Bu soruları yöneltmemizdeki amaç seni kaale alıp almayacağımıza karar vermektir. Sorulara doğru düzgün cevap vermeyeceksen. Forumda herhangi birşey paylaşma! Sorulara kaçamak cevap verme. doğru düzgün cevap ver. Bizim vaktimizi boşuna tüketiyorsun. Direkt cevap ver.

Namazı ailenden öğrendiğin şekilde kıldığını söylüyorsun. Biz senin ailenden nasıl öğrendiğini nereden bilelim? Bunun açıklamasını yap, namazı, secde, ruku, kıyam, kıraat şeklinde bizim kıldığımız şekliyle mi kılıyorsun? Yoksa Alevilerin yaptığı gibi elini açıp dua edip ben niyaz ettim namaz budur mu diyorsun. Yosa bir köşeye çekilip ben Allaha hamd şükür ettim onu düşündüm aklımdan geçirdim böyle namaz kılıyorum mu diiyorsun.

Yani Yüce Allah'ın huzuruna çıkıyorum diyorsun ya; Nasıl çıkıyorsun onu anlat bize. Yoksa ki senin mezhebini sorgulamıyoruz, bizi ilgilendirmez istersen hiç bir mezhebe uyma. Namazı nasıl kılıyorsan onu anlat, cuma namazlarına gidermisin buna cevap ver. Gitmiyorsan sebebini açıkla bize. Çok şey istemiyoruz herhalde. Bunlar özel sorular değildir. Bir müslüman ben müslümanım diyen diğerine sen namaz kılıyormusun diye sorabilir? Anlatmasını isteyebilir bunlar özel konular değildir.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Saygıdeğer kardeşim,

Hanefi mezhebi mensuplarının evlerinde resim,heykel bulunmaması,evde köpek beslememesi gibi KURALLARI
kim koymuş..??

İMAM-I AZAM mı koymuş bu kuralları....??

Kardeş, İmamı Azam yaşadığı süre içinde hiçbir kitap yazmamış,
yazdırmamıştır....Vefaından sonra öğrencileri İmamı Azamın
anlattıklarından ,ANLAYABİLDİKLERİ KADARINI yazmış,kitap haline getirmişlerdir. Bu gün elimizdeki kitapların hepsi bu tarz kitaplardır.

İMAM-I AZAM hiçbir zaman bir mezhep kurmayı düşünmemiştir.
Ancak İmamı Azamdan çok sonraları bazı imamlar O 'nun adını kullanarak hanefi mezhebini kurmuşlardır.
Yukarıda belirttiğiniz kuralları da İmamı Azam değil,mezhebi kuran imamlar getirmişlerdir.

Yukarıda belirtmiştim,hanefi mezhebinde:
Kabuklu deniz hayvanları yemek HARAMDIR hükmü vardır.
Ben yüce Allahtan başka hiç kimsenin HARAM vaz edemiyeceğine inanırım. İmamı Azamın da böyle bir HARAM vaz etmiyeceğine inanırım ve bu kurala da uymam.

İmam-ı Azam neden AZAMDIR noktasına gelelim.
İmamı Azam islami inanışta NAKİL ESASINI alan düşünceye karşı çıkmış ve islami düşünceye yeni bir EKOL, yeni bir
temel prensip getirmiştir.
Bu KUR'AN VE AKIL PRENSİBİDİR.
Bu temel prensip İmamı Azamdan 200 yıl sonra İMAM MATURİDİ tarafından benimsenmiş,bir islam felsefesi haline getirilmiştir..

Namaz konusuna gelirsek.. Ben çocukluğumda ailemden öğretildiği şekilde namaz kılıyorum.
Namaz kılmanın Yüce Allahın huzuruna çıkarak O 'na bizlere verdiği CAN,RUH ve tüm nimetleri için ŞÜKR ETMEK,
TEŞEKKÜR ETMEK olduğunu düşünürüm..
Kıldığım namazın şu veya bu mezhebe uyuyor,uymuyor kararını
lutfen sizler vermeyiniz..
Namazımın kabulünü Yüce Allahımıza bırakalım...
LUTFEN.........

SELAM VE DUA İLE......
AllkkışşBu değerli bilgilerinizi bizlere aktardığın için teşekkür ederim syn.profösörüm,
bu verdiğiniz cevapta sizin islami konular hakkında nekadan çok bilgili olduğunuzu gösteriyor tebrik ederim...

köpekleri yeren çeşitli hadisler :
köpek bulunan eve melek girmez. (müslüm 2104, tirmizi 2955, buhari 8c. 3749, 13c 5954)
köpek ve suret bulunan eve melek giremez. (nesei 4261)
köpeğin yaladığı kabı yedi kere yıkayın (nesei, 67)

bazı hadislerde de değer verildiğini görüyoruz:
köpeğin parası haramdır. (müslüm 1567, nesei 4272, ibn mace 2159)

köpek bedeli alana, dövme yapana, ondan ücret alana, faiz yiyene, yedirene, suret yapana * lanet ediyor (buhari 4c. 1929)

Ve ayrıca:
prof (!) dr. orhan çeker tarafından "her ne cins köpek olursa olsun, evin içinde beslenmemeli. köpek beslenen eve cebrail dahil hiçbir melek girmez. bunu bize peygamber efendimiz haber veriyor. meleğin girmediği eve şeytanlar dolar. şeytanların bulunduğu yerde fesat ve huzursuzluk hâkim olur. köpek beslenen evde biri ölürse, onun canını almak için azrail bile o eve gelmez. evin içine girmeden o kişinin canını alır ve geri gider. köpeğin bahçede beslenmesi meleklerin girmesine engel olmaz."

Bu konuda mezheplere göre durum değişir.
Hanefi mezhebine göre, köpek, bizzat necis değildir. Ama salyası,ağız suyu ve b..u necistir.
Maliki mezhebine göre ise, köpek her şart altında temizdir. İster bekçi ister çoban köpeği olsun bu durum değişmez. Ancak, hadis-i şerife uygun olarak, salyası aktığında 7 defa yıkamak gerekir. Ayağı ya da hareket etmeden dilinin değdiği bir şeyin yıkanmasına gerek yoktur.
Şafi ve hanbeli mezhebinde ise köpek, domuzla eşdeğerdir. Köpek domuz ve bunlardan türeyenlerin artığı,teri ve pisliği necistir. Bunun kirlettikleri, biri toprakla olmak üzere 7 defa yıkanır.
Saygılarımla.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Alıntı sözün üzerine oturanın,Kalkışı ANi ve acı olur,
çünki,emek vermediğine ,yaşamadığına imza atma yetkin olmadığından,ıspatın da olamaz...

Üst Alt