Peygamberi Taklit Etmek...

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
PEYGAMBERİ TAKLİT ETMEK

İslami camiada prygamberi TAKLİT ETMEK ve peygamberi ÖRNEK ALMAK kavramları çok zaman birbirine karıştırılmıştır. Bu kavramlara bir açıklık getirebilmek için öncelikle
TAKLİT ETMEK ve ÖRNEK ALMA nın anlamlarını incelemek gerekir.

TAKLİT ETMEK :

Bu işlem ancak bir kişinin fizikel hareket ve danranışları için yapılabilir. Yani bir kişinin yemek yeme şeklini,konuşma şeklini, yürümesini,oturmasını kalkması benzer hareketler yapılarak taklit edilir.Hiçbir zaman bir kişinin düşüncesi,ahlakı,karakteri taklit edilemez.Taklit etme konusu çok yaygın olarak iki kısımda misal bulur.

1) Meşhur kimseleri taklit eden sanatçılar vardır ki bunlara MUKALLİT adı verilir. En meşhur taklitler ALİ KIRCA 'nın Süleyman Demirel taklitleri ve SARHOŞ taklitleri çok yaygın olarak bilinir.

2) Maymunların insanları taklitleri çok bilinir ve tüm insanları güldürürler...

ÖRNEK ALMAK :
örnek almak kavramı ise büyük liderler, büyük insanların karakterleri,ahlakı,huyları,doğruluk ve dürüstlüklerini örnek alarak onların ahlaklarındaki temel prensipleri uygulamaya çalışmaktır..

Ne yazık ki bazı dini cemaat ve topluluklardaki din adamları Peygamberimizin günlük yaşamındaki alışkanlık veya refleks olan hareketlerini, yemek yeme şeklini, sağ elini kullanmasını, sağ tarafına yatmasını, giyim tarzını sünnetmiş gibi sunmakta ve böyle yapılarak O ' nu taklit etmeyi önermektedirler..

Bu şekilde peygamberimizi hareketlerini taklit etmek ,dini açıdan kimseye hiçbir şey kazandırmaz. Asıl olan, sünnet olan Peygamberimizi güzel ahlakı,mükemmel ve kusuruz karakteri ve dürüstlüğünü ÖRNEK ALARAK ,O' nun temel prensiplerini yaşamımızda uygulamaya sokmaktır...
Bizi sırat-ı müstakima götürecek tek metod budur.....

33-AHZAB:
21 - Şanım hakkı için muhakkak ki size Resullulah'da pek güzel bir örnek vardır. Allah'a ve son güne ümit besler olup da Allah'ı çok zikreden kimseler için.

Selam ve dua ile.....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
selam.jpg

Allah RAZI olsun Kardes YORGUN...
Yazdiklariniz ile beni tatli uykumdan uyandirip hem dusunmeye ve arastirmaya tesvik ediyorsunuz bir yanda da Yaralarima Tuz ekip!!
YORUYORSUNUZ..!Beni..
Peygamber efendimizin ornek veya Taklid etme konusuna gecmeden bu iki kavramin insan ruh ,psikolojik ve kisisel gelisme uzerindeki bu farki ilk once gorelim isterseniz..

Örnek almakla taklit etmek arasında bir fark var mıdır, yok mudur ? Buna pek dikkat edilmiyor..aslinda dag kadar fark vardir...

Örnek almak bilinçli bir faaliyettir. Örnek alan kişi, örnek aldığı kişiyi veya davranışı niçin örnek alması gerektiği bilinciyle hareket eder.
Onda örnek alınması gereken, özellikler ve nitelikler bulunduğunu ve bunların benimsenmesi halinde kendisi için faydalı olacağını düşünür.
Taklit ise genellikle bilinçsiz bir davranıştır. Taklit etmek işin kolayına kaçmaktır. Birinin yaptığı isimden ,emeğinden yararlanmaya çalışmak..
kendi ic dunyasinda hic bir degisim, bilinclik olmadan cahilce yapilan basit bir davranistir..

Örnek almak , insanın kişilik ve davranışlarında ciddi ve kalıcı değişimlere yol açar. Kendisini geliştirmesini sağlar.

Taklit ise kişinin sadece davranışlarında yüzeysel ve biçimsel bir değişim meydana getirir.Özü ise yerinde sayar. Asla gelişemez!
O yuzden ben Taklid ve Taklidcilere hep karsi oldugumu her yerde Haykiririm da Duyan olmaz malesef..
Eyy Cemaati Muslimin Lutfen Duyun beni artik...
Hayirli Gunler efendim
..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ne yazık ki bazı dini cemaat ve topluluklardaki din adamları Peygamberimizin günlük yaşamındaki alışkanlık veya refleks olan hareketlerini, yemek yeme şeklini, sağ elini kullanmasını, sağ tarafına yatmasını, giyim tarzını sünnetmiş gibi sunmakta ve böyle yapılarak O ' nu taklit etmeyi önermektedirler..
Bu yazın çok saçma ve mantıksız YORGUN Kardeş, o senin taklit ve refleks dediklerin sünnet-i seniyye dir ve hemen hepsinin Bilimsel bir açıklaması vardır. Şimdi aşağıdaki linki tıkla yazıyı oku. Neden sağ el kullanılmalı, neden sağ tarafa yatılmalı, Peygamberimiz hangi hareketi neden yapmış bunları oku inşAllah.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
SÜNNETE UYMA: TAKLİT DEGİL ÖRNEK ALMA

Alemlere Rahmet olarak gonderilen Hz. Muhammed (s.a.s.)’in, Allah’ın elçisi olması sıfatıyla, bütün Müslümanlara örneklik ve önderliğinin bir ifadesi olan Sünnet, asırlar boyu, hem mahiyeti, hem de anlaşılması açısından ihtilaflara konu olmuştur.
Evrensel bir dinin Peygamberi olan Hz.Muhammed’in mesajı ve örnekliği de evrensel olmak durumundadır.
Esasen, Hz. Ademle başlayan ve diğer peygamberlerle devam eden ilâhî vahyin temel ilkeleri, bütün insanlığı muhatap almaktadır.
O yüzden bütün peygamberlerin ilk muhatapları kendi kavimleri olsa da, getirdikleri inanç, ibadet ve ahlâk ilkeleri bütün insanlığa yöneliktir.
Hz. Muhammed’in sav.örnekliği, içinden çıktığı toplumla sınırlı olmadığına göre, bu örnekliğin, diğer bir deyişle onun sünnetinin işlevselliğini sürekli kılmanın yolu, onun nasıl örnek alınacağını bilmekten geçer...

Hz. Peygamber’e sav.itaati emreden ve onda bizim için güzel bir örnek bulunduğunu vurgulayan ayetler ışığında, Hz. Muhammed’e tabi olup onu örnek almanın gerekliliği konusunda hiçbir müminin şüphesi olamaz.

Ancak, örnek almak nedir ve bu nasıl gerçekleşecektir?
Örnek almakla taklit etmek arasında ne gibi farklar vardır ve bu ikisi zaman zaman birbirine karıştırılmakta mıdır? Din açısından matlub ve makbul olan hangisidir?
gibi sorulara verilecek cevaplar konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Örnek almak, bilinçli bir faaliyettir. Örnek alan kişi, örnek aldığı obje yi niçin örnek alması gerektiği bilinciyle hareket eder.
Onda örnek alınması gerekli olan özellikler ve nitelikler bulunduğunu ve bunları benimsemesi halinde kendisi için faydalı olacağını düşünür.
Taklit ise genellikle bilinçsiz bir davranıştır. Kişi çoğu kez taklit ettiği şeyi ya da kimseyi niçin taklit ettiğinin ayırdında olmaz. Dilimize yerleşen "körü körüne taklit etmek" deyimi, bu durumu açıklamaktadır.

Örnek almada, örnek alınan davranışı benimsemek ve içselleştirmek amaçlanırken, taklit etmede böyle bir amaç yoktur. Başka bir deyişle, örnek almak öze ilişkin
bir faaliyetken, bir şeyi, altında yatan illet, sebep, amaç, hikmet ve ilkeye bakmadan olduğu gibi tekrarlamak demek olan taklit, şekilsel ve biçimsel bir eylemdir.

Örnek almak, insanın kişilik ve davranışlarında ciddi ve kalıcı değişimlere yol açar.
Taklit ise kişinin sadece davranışlarında yüzeysel ve biçimsel bir değişim doğurur.

Hz. Peygamber’in sünnetini doğru anlamak ve Onun örnekliğini iyi kavrayabilmek için yukarıdaki farkların dikkate alınması kaçınılmazdır.
Çünkü Kur’an-ı Kerim, atalarının yolunu körü körüne taklit eden insanların bu tutumlarını kınarken, taklidin kötülüğüne işaret etmekte dolayısıyla bizden Hz. Muhammed’i sav.taklit etmemizi (teşebbüh) değil, örnek almamızı (ittiba, teessî) istemektedir.

İnsan olması itibariyle Hz. Muhammed’in maruz kaldığı bazı yanılmalara işaret etmesi de onun bütün davranışlarını olduğu gibi taklit etmememiz gerektiğini göstermektedir.

Kur’ân-ı Kerim, Hz. Muhammed’in üstün ahlâkî kişiliğine, insânî erdemlerine temas ettiği halde, fizikî özelliklerine, giyim-kuşamına, yeme-içmesine, dünyevî becerilerine temas etmemiştir. Örneğin Kur’ân-ı Kerim’de, "Onun yüce bir ahlâk sahibi olduğu""müminlere karşı şefkatli ve merhametli olduğu" "utangaç olduğu"
"nazik ve yumuşak kalpli olduğu" ifade edilmiş, ancak sıradan beşerî faaliyetlerine fazla değinilmemiştir.
Çünkü onun beşerî yönü örnekliğe konu teşkil etmemektedir.
Bu yüzden Kur’ân-ı Kerim, ona itaat edilmesini isterken Peygamberlik misyonuna, örnek gösterirken de ahlâkî meziyetlerine dikkat çekmiştir.

Hz. Peygamber’in kendisi de davranışlarının körü körüne taklidini değil, bilinçli olarak örnek alınmasını istemiş, şekle ya da görüntüye değil,
maksada önem verilmesini arzu etmiştir. Örneğin, ashabıyla birlikte kıldıkları bir namaz esnasında terliklerini çıkartan Hz. Peygamber, cemaatın da çıkarttıklarını görünce,
onlara bu davranışlarının sebebini sormuş ve sırf kendisi yaptığı için yaptıklarını öğrenince,
"Ben terliklerimde pislik olduğunu fark ettiğim için çıkarttım" diyerek, onların maksada dikkat etmediklerini ima etmiştir.

Hz. Peygamber; "Benim namaz kılışımı gördüğünüz gibi namaz kılınız"dediği halde, "Benim gibi giyinin", "Benim gibi yiyin-için", "Benim gibi yatın-kalkın" dememiş,
kısaca kendi kişisel zevk ve tercihini başkalarına empoze etmemiştir.
Örneğin kendisine ikram edilen keler, yani bir nevi iguana etini, alışkın olmadığı için yememiş fakat yanındakilerin yemesine de engel olmamıştır.

Hz. Peygamber’in birçok konuda ashabıyla istişare ederek bundan çıkan sonuca göre hareket etmesi de, kendisinin bilinçsizce
taklit edilmesini istemediğini ortaya koymaktadır.

Hem Kur’ân-ı Kerim’den, hem de Hz. Peygamber’in tatbikatından anlıyoruz ki dinde taklit hoş karşılanmamış,
bunun yerine bilerek, anlayarak, düşünerek, ibret alarak dinin hükümlerine uyulması istenmiştir.
Bu yüzden inanç alanında bile taklîdî iman yerine, tahkîkî (araştırmaya dayalı) iman tavsiye edilmiştir..
Taklit ancak, ibadetlerin şeklî boyutunda söz konusu olabilir. Örneğin namazın kılınışı, Haccın eda edilişi ancak Hz. Peygamber’in uygulaması izlenerek öğrenilebilir.
İbadetlerin şeklî boyutu akılla, mantîkî çıkarımla, kıyasla tesbit edilemeyeceği için bu konuda sınırlı bir taklit söz konusudur.
Ancak bunların hikmetleri ve amaçları da akılla kavranmak durumundadır.

Hz. Peygamber’in Sünnetini (örnekliğini) günümüzde işlevsel kılabilmek ve sonraki nesillere de canlı bir şekilde aktarabilmek için,
onun söz ve davranışlarının arkasında yatan amaçları iyi tespit etmeli ve onu niçin örnek aldığımızın bilincinde olmalıyız.
ALINTI

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Bu yazın çok saçma ve mantıksız YORGUN Kardeş, o senin taklit ve refleks dediklerin sünnet-i seniyye dir ve hemen hepsinin Bilimsel bir açıklaması vardır. Şimdi aşağıdaki linki tıkla yazıyı oku. Neden sağ el kullanılmalı, neden sağ tarafa yatılmalı, Peygamberimiz hangi hareketi neden yapmış bunları oku inşAllah.

Kardeş Serdar,

Siz verdiğiniz linkteki, oturarak su içmenin ,sağ tarafa yatmanın,
sağ elle yemek yemenin, tuvalete sağ ayakla girmenin
BİLİMSEL (!) faydalarına inanabilirsiniz....

Siz , tüm ailenin oturarak ve sol ayağını antına alıp,sağ dizini dikerek, ortadaki tek büyük tepsiden herkesin (Kendi önünden)
elle yemek yemelerinin faydalarına ve hikmetlerine inanabilirsiniz...

SAYGI DUYARIM..........

Ancak ben teknolojinin inasan yaşamına getirdiği sağlıklı ve
medeni bir şekilde, bir masa eterfında herkesin kendi tabağından, kaşık,çatal ve bıçakla yemek yemesinin daha
islami olduğu inancındayım....

Önerdiğiniz ve de hatta yeni bir başlıkta getirdiğiniz yazı,
ne yazık ki ,asıl o yazı saçma ve mantıksız Serdar kardeş....

Hatırlarsanız sitemize bir günlük ateist site maceramı getirmiştim... Eğer herhangi bir ateist siteye girerseniz,
kainatın kendi kendine oluştuğu,dünyanın,bitkilerin,hayvanların ve insanın doğal olarak kendi kendine oluştuğu konularında
yüzlerce fiziksel ve kimyasak teknik kelimelerle süslenmiş BİLİMSEL (!) YAZILAR OKURSUNUZ Kİ ŞAŞAR KALIRSINIZ...

Sizin önerdiğiniz ve de getirdiğiniz yazılarda bazı tıbbi teknik kelimelerle süslenmiş uydurma ve yakıştırma bir yazı..
Bunlarda acizane benim düşüncelerim kardeş Serdar....

Siteye getirdiğiniz yazı hakkında teknik eleştirilerde bulunmayacağım... Çok gerekiz buluyorum...

Bilvesile selamlar kardeşim.....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kardeş Serdar,
Siz verdiğiniz linkteki, oturarak su içmenin ,sağ tarafa yatmanın,
sağ elle yemek yemenin, tuvalete sağ ayakla girmenin
BİLİMSEL (!) faydalarına inanabilirsiniz....

Vallahi güzel kardeşim sen de Peygamber efendimizin bu sünnet-i zevahidlerine ve bunların bilimsel açıklamalarına inanmayabilirsin. İnanan ağam inanmayan Paşam! Kimseyi zorla inandırmak gibi bir çabamız yok. Madem inanmıyorsun böyle bir konu açmana gerek yoktu ki. Bence inanmadıklarından çok inandıkların hakkında açıklama yapsan daha anlaşılır olur.

Mesela güzel kardeşim sana bir soru yöneltmek istiyorum. Madem hepimiz müslümanız. Ben sizin NAMAZ' ı nasıl kıldığınızı sormak istiyorum. Namazı nasıl kıldığınızı açıklarsanız memnun oluruz!

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Vallahi güzel kardeşim sen de Peygamber efendimizin bu sünnet-i zevahidlerine ve bunların bilimsel açıklamalarına inanmayabilirsin. İnanan ağam inanmayan Paşam! Kimseyi zorla inandırmak gibi bir çabamız yok. Madem inanmıyorsun böyle bir konu açmana gerek yoktu ki. Bence inanmadıklarından çok inandıkların hakkında açıklama yapsan daha anlaşılır olur.

Mesela güzel kardeşim sana bir soru yöneltmek istiyorum. Madem hepimiz müslümanız. Ben sizin NAMAZ' ı nasıl kıldığınızı sormak istiyorum. Namazı nasıl kıldığınızı açıklarsanız memnun oluruz!

Namazı nasıl kıldığınızı açıklarsanız memnun oluruz!

Bu sorunuzu pek anlayamadım....

Namazın nasıl kılındığı, çok basit resimli namaz kitaplarında yok mu..??

Namaz kılmayı ailemden öğrendiğimi belirtmiştim....

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bu sorunuzu pek anlayamadım....

Namazın nasıl kılındığı, çok basit resimli namaz kitaplarında yok mu..??

Namaz kılmayı ailemden öğrendiğimi belirtmiştim....

1- soruda mezhep kastettim hangi mezhebe uyarak kılıyorsunuz namazı

2- Yukarıdaki açıklamaya ek olarak. Forumda inanmadıklarınızı veya karşı olduklarınızı yazmanıza gerek yok, sizin inanmadıklarınız bir başkasının inancıdır. O nedenle başkalarının inançlarını kötülemek veya beğenmemek olmaz. Siz en iyisi kendi inandıklarınızı ve yaptıklarınızı yazın. Söylediğim gibi buna namazı hangi mezhebe uyarak kıldığınızdan başlayabilirsiniz.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kardes YORGUN...
biz birbirimizin yazdiklarini iyice idrak edip okumadan cevap yazdigimiz icin bu kargasalik oluyor gibime geliyor..

"Siz tüm ailenin oturarak ve sol ayağını antına alıpsağ dizini dikerek ortadaki tek büyük tepsiden herkesin (Kendi önünden)
elle yemek yemelerinin faydalarına ve hikmetlerine inanabilirsiniz..."

SAYGI DUYARIM..........

"Ancak ben teknolojinin inasan yaşamına getirdiği sağlıklı ve
medeni bir şekilde bir masa eterfında herkesin kendi tabağından kaşıkçatal ve bıçakla yemek yemesinin daha
islami olduğu inancındayım...."

Biliyorsunuz Koruyucu anneyim.. gecmiste yillar once Somalili Afrikadan bir kucuk KIZI koruyucu Aile olarak evime almistim..
Bu KIZ pilavi dort parmagi arasinda SIKISTIRIP kucuk kofte seklinde yapip yemeye basladiginda sonrada ellerini halilara surmeye basladiginda
kendi KIZIMIN midesi kaldiramiyor diye Yemek masasindan kalkmaya baslamisti...
Neyse Onun ile biraz sabirli olmaya Onu anlamaya calismaya karar vermistim..
ve Bir gun Tabak ta Dondurma yerken kasik istediginde tamam bizimki kasiga da alisiyor diye sevindigimde sunu demez mi biz sadece soguk seyleri kasik ile yeriz soguk seylere dokunmayiz...xxzzl..cddvb..
neyse aradan zaman gecti ve bu kizimiz da su an Moda dunyasinda calisan bir hanimefendi..oldu..

diyecegim sudur.. baskanimiz neden sağ el kullanılmalı neden sağ tarafa yatılmalı Peygamberimiz hangi hareketi neden yapmış bunu bilimsel olarak aciklamaya calismis..
siz ise konuyu dagitip olayi farkli yonlere cekmissiniz..
kaşık,çatal ve bıçak kullanmayin dememis ki...
Arac ile amaci karistirmamis..Sag elle artik isterseniz catal isterseniz kasik kullanin ama Sag elinizi kullanin..
Biz Burada hangi cag da neyi, nasil Ne zaman hangi madde, cins, arac kullanildigini tartismiyoruz.. her gun teknoloji ve hayat sartlari, imkanlar degisiyor degismiyen tek sey insan ve insanin ruh, fiziksel, biyolojik olusumu, kapasitesi,, duygulari, sag, sol eli, kalbin oldugu merkezi vs. vs.

sag elinizile yemenin sebebi hikmettini anlatmaya calismis ama Siz anlamak istemiyorsaniz..Sizi hic kimse Zorliyamaz..
Allah cc. cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Siz , tüm ailenin oturarak ve sol ayağını antına alıp,sağ dizini dikerek, ortadaki tek büyük tepsiden herkesin (Kendi önünden)
elle yemek yemelerinin faydalarına ve hikmetlerine inanabilirsiniz...
Gönül sızım
Bu söz sadece konuyu saptırmak, gerçeği saklamak amaçlı yazılmış, zaten burada kendi çaresizliğini açığa vuruyor. Kimse ortadaki büyük tepsiden elle yemekten bahsetmedi ki. Zaten böyle bir sünnet olduğunu, Peygamberimizin de böyle bir uygulama yaptığını ben hiç duymadım. İşte gerçekleri saklamak için araya birkaç cümlelik saptırma amaçlı eklenen yazılar. Hemen farkediliyor. Kişinin acizliğini gizlemek için kullanılan butür taktikler bazen yalanı geçerek iftiraya bile ulaşabilir. Tabi bu tür küçümseme, kaçma, çamur atma v.s amaçlı taktikler bize vız gelir. Okuyanların da anlaması için bu açıklamayı yapmış oldum.

Vatandaş, sağ elle yemenin, sağ tarafa dönerek uyumanın, su içme şeklinin hikmetlerine cevap verememiş. Tutmuş araya tepsiden elle yemeyi karıştırmış. sırıtık.:, Çaresizlik zor beyaw

Dünyanın, hatta müslüman olmayanların bile kabul ettiği sünnetlerin hikmetlerini, bazıları kabul etmese ne çıkar?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ah bu zaman..
Bu zaman şüphesiz ahir zaman...
aklimiz, fikrimiz, kalbimiz dunyamiz her sey cook daginik ve karisik..ahir zamanin fitnelerine karsi cook uyanik omak...
Kur`an ve sunnetlere SIKICA sarilmak gerekli..
yoksa Hasa insan bir anda imanini kaybedebilir...
Rabbim cumlemize iman ile yasayip son nefesimizi iman ile Hakka kavusmayi nasip etsin...amin..

Hiç duydun mu şu duayı? "Allah seni toplasın!"
Hep böyle dua ederlermiş buyuklerimiz..Bu ne güzel bir dua’dır
Ya Rabbi.. ahir zamana karşı! Allah seni toplasın! Gözünü. Kulağını. Aklını. Yüreğini. Hayalini...nefsini...
Din kardesim Allah cc. Yar ve Yardimcin olsun..

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz

Kimse kusura bakmasında ben bu kişiye YUH demek istiyorum birde ne yazıkki demiş yazıda. Yahu yemeği sağ elle yemenin nesi yanlış acaba taharet aldığın elle ekmeği tutmamanın neresi yanlış? Sağ tarafa yatmanın nesi yanlış peki açıklama yapılmış işte dünya bunu kabul etmiş açıklanmış anlaşılmış senin amacın ne? senin amacın sünneti inkar etmek. Sen bunları peygamber sünneti olarak bilindiği için kabul etmiyorsun. Yoksa ki eminim ki sen kendin de bunların doğruluğuna inanıyorsun ve doğru olduğunu biliyorsun

alemra

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm

Dikkatimi çekiyor sürekli gönül sızım serdar ve yorgun kardeş arasında böyle çekişmeli yazılar oluyor.Aslında konuya hiç dahil olmayacaktım ama kafam karıştı açıkçası :D Hepsini okudum yazıların ama inanın neyi tartıştığınızı anlamadım...Kabul görmüş gerçekler var zaten...Bunları kimse değiştiremez...İster bilimsel ister fiziksel...İnanmak veya inanmamak uymak veya uymamakta kişiye kalmış bişeyse eğer...Öyleyse sorun ne ? acaba ?

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kardes YORGUN...
biz birbirimizin yazdiklarini iyice idrak edip okumadan cevap yazdigimiz icin bu kargasalik oluyor gibime geliyor..

"Siz tüm ailenin oturarak ve sol ayağını antına alıpsağ dizini dikerek ortadaki tek büyük tepsiden herkesin (Kendi önünden)
elle yemek yemelerinin faydalarına ve hikmetlerine inanabilirsiniz..."

SAYGI DUYARIM..........

"Ancak ben teknolojinin inasan yaşamına getirdiği sağlıklı ve
medeni bir şekilde bir masa eterfında herkesin kendi tabağından kaşıkçatal ve bıçakla yemek yemesinin daha
islami olduğu inancındayım...."

Biliyorsunuz Koruyucu anneyim.. gecmiste yillar once Somalili Afrikadan bir kucuk KIZI koruyucu Aile olarak evime almistim..
Bu KIZ pilavi dort parmagi arasinda SIKISTIRIP kucuk kofte seklinde yapip yemeye basladiginda sonrada ellerini halilara surmeye basladiginda
kendi KIZIMIN midesi kaldiramiyor diye Yemek masasindan kalkmaya baslamisti...
Neyse Onun ile biraz sabirli olmaya Onu anlamaya calismaya karar vermistim..
ve Bir gun Tabak ta Dondurma yerken kasik istediginde tamam bizimki kasiga da alisiyor diye sevindigimde sunu demez mi biz sadece soguk seyleri kasik ile yeriz soguk seylere dokunmayiz...xxzzl..cddvb..
neyse aradan zaman gecti ve bu kizimiz da su an Moda dunyasinda calisan bir hanimefendi..oldu..

diyecegim sudur.. baskanimiz neden sağ el kullanılmalı neden sağ tarafa yatılmalı Peygamberimiz hangi hareketi neden yapmış bunu bilimsel olarak aciklamaya calismis..
siz ise konuyu dagitip olayi farkli yonlere cekmissiniz..
kaşık,çatal ve bıçak kullanmayin dememis ki...
Arac ile amaci karistirmamis..Sag elle artik isterseniz catal isterseniz kasik kullanin ama Sag elinizi kullanin..
Biz Burada hangi cag da neyi, nasil Ne zaman hangi madde, cins, arac kullanildigini tartismiyoruz.. her gun teknoloji ve hayat sartlari, imkanlar degisiyor degismiyen tek sey insan ve insanin ruh, fiziksel, biyolojik olusumu, kapasitesi,, duygulari, sag, sol eli, kalbin oldugu merkezi vs. vs.

sag elinizile yemenin sebebi hikmettini anlatmaya calismis ama Siz anlamak istemiyorsaniz..Sizi hic kimse Zorliyamaz..
Allah cc. cumlemizin Yar ve Yardimcisi olsun..

Kardeş Gönül,

Sag elle artik isterseniz catal isterseniz kasik kullanin ama Sag elinizi kullanin..
Bu öneri çok çok yanlış bir öneridir..!!

İnsanlar doğuştan sağ ellerini kullananlar ve sol ellerini kullananlar yani SOLAKLAR olarak ikiye ayrılır...

Sağ elini kullananlar yemeği de sağ elleriyle yerler, yazıyı da sağ elleriyle yazarlar...
Doğutan SOLAK olanlar ise yemeklerini de sol elleriyle yerler,
yazıyı da sol elleriyle yazarlar,tüm aletleri sol elleriyle kullanırlar...

Solak kişilere yemeği sağ elinle yiyeceksin sünnettir zorlaması islama aykırıdır...

Din adamlarının getirdiği bu tür iddiaların ne kur'anda ne de islamiyette yeri yoktur...

Sağ elini kullananlar makbul müslüman, solaklar dışarı...
sünnete uymayan kişiler...Sünnete uymayınca da islam dışı...

Bunlar HURAFEDİR kardeş.....

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kimse kusura bakmasında ben bu kişiye YUH demek istiyorum birde ne yazıkki demiş yazıda. Yahu yemeği sağ elle yemenin nesi yanlış acaba taharet aldığın elle ekmeği tutmamanın neresi yanlış? Sağ tarafa yatmanın nesi yanlış peki açıklama yapılmış işte dünya bunu kabul etmiş açıklanmış anlaşılmış senin amacın ne? senin amacın sünneti inkar etmek. Sen bunları peygamber sünneti olarak bilindiği için kabul etmiyorsun. Yoksa ki eminim ki sen kendin de bunların doğruluğuna inanıyorsun ve doğru olduğunu biliyorsun

İnsanla hayvan arasındaki fark edeptir... demiş

Mevlana Celaleddini Rumi

YORGUN

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm

Dikkatimi çekiyor sürekli gönül sızım serdar ve yorgun kardeş arasında böyle çekişmeli yazılar oluyor.Aslında konuya hiç dahil olmayacaktım ama kafam karıştı açıkçası :D Hepsini okudum yazıların ama inanın neyi tartıştığınızı anlamadım...Kabul görmüş gerçekler var zaten...Bunları kimse değiştiremez...İster bilimsel ister fiziksel...İnanmak veya inanmamak uymak veya uymamakta kişiye kalmış bişeyse eğer...Öyleyse sorun ne ? acaba ?

En doğrusunu sen yazmışın kardeş....

Ben başlıkta bir yazı yazdım...Taklit etmek ve örnek almak üzerine....

İsteyen taklit eder....İsteyen ÖRNEK alır peygamberini...

Ben örnek alıyorum, hep te örnek alacağım....

Selam...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Gönül sızım sana cevap verir fakat önce ben şunu söylemeleyim ki. Gerçekten şimdi islma pek alakan olmadığı anlaşıldı

Solak kişilere yemeği sağ elinle yiyeceksin sünnettir zorlaması islama aykırıdır
sünnet zorlaması diye bir şey yok sünnet bunun adı, farz değil. Demek sen daha sünnetin ne olduğunu bilmiyorsun!!İster yaparsın ister yapmazsın sen sünneti yapmadın diye kimse seni dışlamaz ki. Sünnete uymayana günah yok, en fazla o işin hikmetinden istifade edemez yada sevabını alamaz fakat günaha girmez. Önce bunu öğren!!! Sen sünnette uyana sünneti sevene, peygamberi sevene ona tabi olana söz söyleyemezsin. Onun inancını kötüleyemezsin, onun inancına hurafe diyemezsin.

Sünnete uymayana islam dışı diyen yok ki sen kendin söylüyorsun. Sen önceki soruya da bir cevap ver kardeşim,hangi mezheptensin??? Namazını hangi mezhebe uyarak kılıyorsun???

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ahh Benim Kardeş YORGUN...

Sual: Sol elle yiyip içmek ve iş yapmak haram mıdır?

CEVAP
Hayır haram değildir. Sağ elimiz meşgulse sol elle yemenin hiç mahzuru olmaz.
Kasten özürsüz sol elle yemek sünnete aykırı olur; tenzihen mekruh da denilmiştir; çünkü sol elle yemek (Sağ elle yiyip için; çünkü şeytan sol eliyle yiyip içer) mealindeki hadis-i şerife aykırı olur.

Unutarak veya bir mazeretle yenirse hiç mahzuru olmaz. Piknikte sofradan uzak bir yerde sağ el meşgulse sol elle de yiyip içilebilir; çünkü Peygamber efendimizin de ekmeği sağ eline alıp sonra karpuzu sol eliyle yediği görülmüştür. (Şir’a)

Eğer sağ el meşgulse mesela sağ elde ekmek varsa kavunu üzümü veya başka bir yiyeceği sol ele alıp yemek caiz olur.

Solak olanların sağ elle yapılacak işleri sol elle yapmaları günah değildir. Mesela sol elle kurban kesebilir yazı yazabilir ve diğer işleri de yapabilir.

Yani İslâm insan Fitrattina aykiri degil..insan fitrattini da degistirmeye zorlamiyor..
İslâm, insanların temiz fıtratlarına uygun hareket etmelerini istiyor..
insanin Fitrattina aykiri bir sey de yaptirmiyor..

"Solak kişilere yemeği sağ elinle yiyeceksin sünnettir zorlaması islama aykırıdır...:
Siz Farz ile sunneti karistirdiginiz gibi konu ve konulardaki ana ,amac ve soylenmek istiyenleride karistirdiginizda ortaya celiski ve anlasmazlik, kargasalar cikiyor..
islam ayni zamanda da Mantik Dinidir de ..ya adamin Sag eli yoksa O zaman ne yapacagiz ayagi ile mi yesin diyeceksiniz?
Hayir sart ve kosular, imkanlar dahilinde sol elini kullanacaktir..
ama sag eli varken, solak da degil..O zaman sag eli ile kasik, catal ile yesin diyoruz..
sag el ile yenmesinin hikmet ve sebebi bugun gunumuzde Kabul görmüş gerçekler ..ha iste Taa asirlar oncesi bunu zaten Peygamber efendimiz sav. uygulamasi da bir Tesaduf olamaz ..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
En doğrusunu sen yazmışın kardeş....

Ben başlıkta bir yazı yazdım...Taklit etmek ve örnek almak üzerine....

İsteyen taklit eder....İsteyen ÖRNEK alır peygamberini...

Ben örnek alıyorum, hep te alacağım....

Selam...

Sevgili peygamber efendimizi sav.örnek almaya karar verdiginize sevindim..alkis:;:

İmam-ı Nevevi hazretleri buyuruyor ki:
(Mübarek şerefli ve temiz işleri yaparken sağdan başlamak müstehaptır. Bunlara Sünen-i zevaid denir. Tekili Sünnet-i zaidedir.
Ayakkabı gömlek giyerken saç tararken misvak kullanırken tırnak keserken el ayak yıkarken mescide girerken heladan çıkarken
sadaka verirken yemek yerken su içerken sağdan başlanır.

Sahi Siz hangi el ile yemek yiyordunuz
?ilginç::.xxzzl..

Muvatta

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
İnsanla hayvan arasındaki fark edeptir... demiş

Mevlana Celaleddini Rumi

Senin gibi mezhepsiz, peygamber ve sünnet-i seniye düşmanı bozguncularla
işim olmaz sen cevabını aldın ağzını kapa otur. Sen insanla hayvanı ayıramıyor da
kendini hayvan sınıfınıa sokuyorsan ona karışamayız

Üst Alt