Parkinson Hastalığı Tedavisi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Parkinson hastalığında cerrahi yöntemin iyi sonuçlar verdiğini söyleyen uzmanlar, kahvenin hastalık üzerindeki olumlu etkileri olduğunun tespit edildiğini de belirtti.

S.Ü Selçuklu Tıp Fakültesi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı Yrd. Doç. Dr. Hülagü Kaptan, parkinson hastalığı hakkında son zamanlarda yapılan araştırmalar ve gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Parkinson hastalığında son 50 yıldır büyük gelişmeler kaydedildiğini vurgulayan Hülagu, “Bu hastaların kuvvet, duyusal ve mental durumları öncelikle çok iyi değerlendirilmelidir. Hastalık yoktur hasta vardır prensibi, parkinsonlular da daha çok önem arz etmektedir.” dedi.

Depresyon dikkatle incelenmeli

King’s College Hospital Londra-İngiltere’de Deep Brain Stimulaton (DBS) konusunda çalıştığını belirten Kaptan “Şimdi de Konya’da Selçuklu Tıp Fakültesinde; Türkiye de sayılı merkezde uygulanan bu teknikle hastalarımıza hizmet vermeye başladık. Bu hastalarda hareket yavaşlığı, duruş bozukluğu ve titremeler yaşam kalitesini ciddi şekilde bozmaktadır. Su dahi kendi kendine içemeyecek duruma gelebilmektedirler.

Küçük adımlarla yürüyüş ve monoton konuşma dikkat çekmektedir. Parkinsonlu hastalarda sıklıkla depresyon bulgularına rastlanılmaktadır. Depresyon, Parkinson hastalığı açısından dikkatle incelenmelidir. 60 yaşın üstünde bu hastalık sıklığı artmaktadır’’ diye belirtti.alıntı
 
Üst Alt