Papaya Meyvesi - Papaya Enzymes

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,120
papaya, papaya faydalari, papaya faydaları nelerdir, papaya meyvesi, PAPAYA MEYVESİ FAYDALARI, papaya meyvesi nedir, papaya nedir, papayanın faydaları, papia meyvesi faydaları

Papaya Meyvesi - Papaya Enzymes
Papaya (Carica papaya L.); küçük bir tropikal ağaçtır.

Meyveleri kavuna benzediği için ona kavun ağacı da denir. Papaya meyveleri; bazı ülkelerde (Güney Amerika) sebze olarak pişirilmekte veya salatası yapılmaktadır.
Papaya meyvesi; demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri ve karoten (carotene) açısından oldukça zengindir.

Mide dostu olan Papayanın, modern kullanımı, içerdiği bu vitamin ve minerallerin yanısıra, meyvelerinde bulunan bol miktardaki papain isimli proteolitik enzimlerden (Proteinleri eriten ve sindiren enzimler) kaynaklanmaktadır.

Papain’ e, mide tarafından salgılanan ve proteinleri sindiren-parçalayan (hazmettiren) enzim olan pepsin’ e benzerliği nedeniyle “Bitkisel Pepsin” adı da verilmektedir.

Bromelain; Ananas bitkisinden (Ananas comosus) elde edilen proteolitik özellikli (proteinleri sindirici) bir enzimdir.
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,120
Papaya Nedir? Papaya Meyvesi ve Faydaları

Papaya (Carica papaya L.); Diğer adı Kavun ağacı olan, meyveleri küçük kavunu andıran, yapraklarını dökmeyen, tropikal bölgelerde yetişen küçük bir ağaçtır. Güneşli, sıcak, humuslu ve bol sulu topraklarda yetişir. Bitkinin boyu 1,2 ila3,6 m. arasında olabilir.

Papaya meyvesi içeriği:
Papaya meyvesi kalori değeri: 100 grda 13 kcal vardir. Demir, kalsiyum, potasyum, fosfor mineralleri ile A, B1, B2, C vitaminleri içerir. Bileşiminde bulunan Papain adlı enzim, midemizdeki protein sindiren pepsin enzimi ile benzerlik gösterir. Papain, vücudumuzda karbonhidrat ve yağlar gibi diğer bileşikleri de etkileyerek tüm sindirim sistemini olumlu yönde düzenleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca içinde bulunan Bromelain mide asidine yardımcı olur, bağırsaklardaki alkalin (alkalik) ortama da olumlu tesirler yapar.

Papaya Faydaları
Papaya sindirim sistemi için faydalı bir meyvedir. Meyvenin kendisi sindirilmesi en kolay meyvelerdendir. Ayrıca diğer besinlerin sindirilmesini de kolaylaştırır. Hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır. Hazımsızlık, gaz sıkıntısı, şişkinlik, mide ekşimesi ve ülser hastaları (Peptik ülser) için faydalıdır.

Papaya meyvesi ayrıca vücuttaki yağlarin erimesini kolaylaştırır.
Papayanın enerji verici özeeliği sebebiyle gelişmekte olan çocuklar, hamileler ve emziren bayanlar için kuvvet deposudur. Düzenli yendiği takdirde kabızlığa, kanayan basur ve kronik ishale iyi gelir.

Papaya Nasıl Kullanılır?
Papayaları kesmeden yada doğramadan önce güzelce yıkayınız. Kabuklarını bıçakla soyun ve ortadan boylamasına ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkartın. İstediğiniz gibi dilimleyin.
Papaya, taze olarak bir meyve gibi tüketilir. Ayrıca meyve salatalarında kullanabileceğiniz gibi, suyu sıkılırsa meyve suyu olarak da tüketilebilinir.
 

webgundem

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1
Papaya meyvesi mucizevi bir meyvedir. Papaya meyvesi faydaları hakkındaki vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Yanlız papaya meyvesi çok pahalı keşke biraz ucuz olsada herkes bu meyveden yiyebilse.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,784
Papaya meyvesi mucizevi bir meyvedir. Papaya meyvesi faydaları hakkındaki vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Yanlız papaya meyvesi çok pahalı keşke biraz ucuz olsada herkes bu meyveden yiyebilse.
Papaya konusunda çok haklısın ama bir daha link verip sitenin reklamını yapmaya yeltenme! Niye kurallara uymuyorsun! Halbuki kayıt olurken kuralları okuduğunu onaylamadan kayıt olamıyorsun! Demek ki okumamışsın Papayacı seni!!
 
Üst Alt