• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Pandemi ve biz

Ashab

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Es-Selamu Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

"...Şüphesiz ki bunda, işiten bir topluluk için ayetler vardır."[14]

"...Şüphesiz ki bunda, akleden bir topluluk için ayetler vardır."[15]

"...Şüphesiz ki bunda, düşünen bir topluluk için ayetler vardır."[16]

"...Şüphesiz ki bunda, âlimler için ayetler vardır."[17]

"...Şüphesiz ki bunda, çok sabırlı olan ve çokça şükredenler için ayetler vardır."[18]

"...Biz yakinen inanan bir topluluk için ayetlerimizi açıklamışızdır."[19]

"...Şüphesiz ki bu (anlattıklarımızda), ahiret azabından korkanlar için (ibret alınacak) bir ayet vardır."[20]

"...Şüphesiz ki bunda, (Allah'a çokça) yönelen her kul için (ibret alınacak) bir ayet vardır."[21]

Pandeminin Topluma Bakan Yönleri!
Hatırlat/öğüt ver! Çünkü hatırlatma müminlere fayda verir."[23] fehvasınca, tekrar hatırlatmak istiyorum:

Seni tenzih ederim Rabbim! Gözle görülmeyen bir varlıkla, modern cahiliyenin kendisiyle övündüğü ne varsa ters yüz ettin. Ekonomi, eğitim, eğlence, spor, turizm… durdu!

Seni tenzih ederim Rabbim! İnsanın, evrenin ve hızını alamayıp, "tanrının sırrını" çözdüğünü iddia eden cahiliye; gözle görülmeyen bir varlık karşısında acziyet içinde kaldı, tıkandı!

Seni tenzih ederim Rabbim! Modern cahiliyenin taktığı tüm sahte maskeleri, avuç içi kadar beyaz bir maskeyle düşürdün. (Me)deniyet havarileri birer barbar gibi rafları yağmalıyorlar.

Seni tenzih ederim Rabbim! Modern cahiliyenin ulaşılmaz sanılan güç ve iktidarının ne kadar kırılgan olduğunu gösterdin. Göklerin ve yerin orduları şöyle dursun, tek bir virüsle ne hâle geldiler!

Seni tenzih ederim Rabbim! Dünyaya gelişmişlik/ilericilik dersi veren Avrupa'nın; üç hafta içinde sağlık sistemi çöktü, aşağıladıkları Doğu'dan/Çin'den yardım almak zorunda kaldılar.

Seni tenzih ederim Rabbim! Senin yardımını hak ettiğimiz takdirde küfrü "ol" diyerek kahredeceğini bir daha gösterdin. Ki sen, kullarına sürekli ayet gösterirsin.[24]

Seni tenzih ederim Rabbim! Samiri, dokunulmaması gereken "bir" şeye dokundu, ömür boyu dokunulmamakla cezalandırıldı.[25] Bugün dokunulmaması gereken "her şeye" dokundular/bozdular; birbirlerine dokunmamakla cezalandırıldılar.

Seni tenzih ederim Rabbim! Bunca şirk, isyan ve zulme rağmen, insanları kendi hâline terk etmedin. Yine ve yeniden onları uyardın.

Toplum/Sistem bu İlahi ayetten payına düşeni aldı mı? Üzülerek belirtmeliyim ki hayır, almadı! Pandemi sürecinin en öncelikli meselesi turizm, yani fahşa ve münkerin meşrulaştırılması ise, hangi anlayıştan ve ibret almadan konuşabiliriz ki? Yüce Allah merhametlidir; günahlarıyla helak olmayı hak eden toplumlara mühlet verir. Düşünüp öğüt alsınlar diye yeni ayetler gönderir. Firavun gibi bir zalime dahi dokuz apaçık ayeti peş peşe, tek bir peygamber eliyle göndermiştir:

"Andolsun ki Musa'ya, dokuz apaçık ayet/mucize verdik. Sor İsrailoğullarına! Hani (Musa) onlara geldiğinde Firavun ona: "Ey Musa! Ben, senin kesinlikle büyülenmiş biri olduğuna inanıyorum." demişti. (Musa) demişti ki: "Andolsun ki bunları göklerin ve yerin Rabbinin, (insanları) basiretli kılıcı (ayetler) olarak indirdiğini biliyorsun. Ve ben senin kesinlikle helak olmuş biri olduğunu düşünüyorum ey Firavun!"[26]

[14] .10/Yûnus, 67
[15] .13/Ra'd, 4
[16] .30/Rûm, 21
[17] .30/Rum, 22
[18] .14/İbrahîm, 5
[19] .2/Bakara, 118
[20] .11/Hûd, 103
[21] .34/Sebe', 9
[22] .44/Duhan, 33
[23] .51/Zâriyat, 55
[24] .40/Mü'min (Ğafir), 13
[25] .20/Tâhâ, 96-97