Özel Dualar Var mı Kalıp Olarak?

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Özel Dualar.
Dua, sevincimizi ve hüznümüzü Allah'a arzetmektir. Sevinçlerde Rabb'im'ize "şükr"ümüzü ifade ederiz, hüzünlerimizde de "bağışlanmamızı" Rabb'im'ize arz ederiz.
Her bir müslümanın Rabb'ine karşı dua cümnlecikleri farklıdır. Ki olması gereken de budur. Müslüman Rabb'ine karşı duasını arzederken doğal ve tabii olarak içinden geleni, kalbinden neşet edeni ve yüreğinden ve gönlünden döküleni arzetmelidir bütün samimiyetiyle.
Evet işte bundan dolayı dualarda kalıp olmaz. Ben senin adına dua edebilirim ama senin gönlündeki, kalbindekini isteğini ve arzunu Rabb'e karşı tam yansıtmamış olurum.
Bir de şu vardır, ne için dua edeceksek, o şey için ifade edeceğimiz dua cümlecikleri de hemen hemen aynıdır zaten. --))) Bu da çok önemlidir.
Onun için "Bana bir dua verir misiniz şu konuda" demeye gerek yoktur. Çünkü, verilen dua kalıbıyla senin o şey hakkında yapacağın duanın cümleleri kesişecektir. Tıpa tıp aynısı olacaktır. ---))) Daha ne diye isteriz o zaman.
İşte burada şu gerçek ortaya çıkıyor:
İki cümleyi birbirine ekleyip cümle kurma zaafiyetimiz! Üzücü ama gerçek budur.
Mesela nikah duası var değil mi bir kalıp olarak Arapça da yazılmış.
Çocuğun doğumunda okunacak dua da var bir kalıp olarak Arapça vs.
İştre bütün bu dualar bu zaafiyetimizin bir neticesinde ortaya çıkmıştır.
Mesela ben burada şu an nikah duası yapayım kendi kelime ve cümlelerimle, kalıp olarak var olan nikah duası ile tıpa tıp aynı olacaktır yaptığım dua.
Adı üzerine nikah duası.
Neyden bahsedeceğim duamda,
İki ailenin mutluluğundan. Nikahlananların mutluluğundan. Geçimlerinden, huzurlarından vs. Daha çocuklarından bahsedecem vs.
Kalıp olarak verilen duada da aynısı var.
Ne farketii? Hiçbir şey..!!!
Elbet çok istisna olarak dualarda olsa genel anlamda dualar müslümanların o anda kalbinden samimice çıkan dua cümlecikleridir asıl dualar.
Bunları da atlamayalım ve kendimize dualarımıza önem verelim..!!!
Dua ile.

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Selamun aleyküm abi, Nasıl ki; sen, ben en çok ta Turab abim, samimi olarak kendi elinle yazdıklarına önem veriyorsa, bu samimiyet ve kendi emeğin her konu da olduğu gibi hele hele Allah ile kul arasında çok daha önemli..

Ne diyor hadisi şerifte; Allah sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz, ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar."

Bak! hadisi şerifte bile yazıyor, kalbine, samimiyetine, niyetine bakıyor rabbim...Dua Allah ile Kul arasında çok önemli bir görüşme, dertleşme, buluşmadır...
Allah'a halimizi arz etmemizin EN GÜZEL yoludur...

Samimiyet ne güzel şeysin sen...

Selam ve dua ile...

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Ben şunu demeye çalıştım açıkçası:
Mesela kitaplarımızda yola çıkma duası var, kalıp olarak.
Mesela siz kendinizi düşünün, yola çıkma duasına bakmadınız ama "dua" da bizim silahımızdır, seferle ilgili dua yapacaksınız kendinizden.
İşte sizin yapacağınız sefer duası ile kitaplarda yer almış sefer duası da aynı olacaktır birbirinden farklı olmayacaktır.
Duanızda şunları ifade edeceksiniz:
1- Seferin hakkınızda hayırlı olmasını Yaratan'a arzedeceksiniz.
2- Kazadan, beladan, sıkıntı ve hüzünlerden ari bir sefer arzedeceksiniz Yaratan'a.
3- Çocuklarınızdan ve ailenizden nasıl ayrıldı iseniz, o güzelliği döndüğünüzde de bulmanızı Yaratan'a arzedeceksiniz.
Bunun gibi cümleler.
Kitaplarda geçen sefer duaları da aynen böyle farklı değil, bunu ifade ettim.
Onun için, "Bana falan şey için dua söyleyin" demeye gerek yoktur, sen o şey için dua cümleciklerini Yaratan'a arzet, ettiğin dua ile istediğin dua cümlecikleri aynı olacaktır diyorum.
Selamlar.

Üst Alt