Oruca niyet etmeyi unutursak oruç geçerli olur mu?

Z

Zişanhan

Kayıtsız
Misafir
Ben geçen sene ramazanda sahura kalkamadım oruca niyet edemedim, niyet edemedim diye o gün oruç tutmamıştım. Sonradan da kalbinde oruç niyeti varsa zaten niyet etmiş sayılırsın diye duydum o zaman oruç tutmadığım için üzülmüştüm. Sonradan kafama takıldı içim rahat etmedi ramazanda olabiliyor bazen böyle oruca niyet etmeyi unutursak veya sahura kalkmadan ertesi günü oruçlu olursak orucun sevabından birşey eksilirmi.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
İbâdet niyet ile olacağı için, oruç ibâdetinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.

Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "Ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim." dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu geçerli olur...

Üst Alt