Oruç tutmak çok önemli?

eMeKLi uYuSS

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz

Oruç kendisini Hakk’a vermiş ve Allah için aç kalacak kimselerin yapacakları vazifenin belli bir zaman içinde formüle edilmiş şeklidir. Siz riyâzat yapacaksınız.

Cesediniz rağmına rûhunuzu geliştireceksiniz. Letâifinize fer vereceksiniz, kuvvet kazandıracaksınız. Bunu yogiler gibi, mistikler gibi, kendi bildiğiniz gibi yapmayacaksınız. Rabb’in formüle ettiği, şekillendirdiği gibi yapacaksınız.
Binaenaleyh ne mücerret aç durmak bir meziyet ve fazilettir, ne de önüne gelen her şeyi abur-cubur yemek insanlıktır, fazilettir, meziyettir. Yerinde riyazat yapacaksın fakat yaptığın şeyi Rabb’in emirleri dairesi içinde yapacaksın. Onun içindir ki bir yogi sittin sene aç dursa altı ay ağzına bir şey koymasa Allah indinde fazilet ve meziyet adına bir adım ileriye atmaz.

Mümin akşam yer, sahurda yer. Allah’ın emri dairesi içinde orucu yaptığından dolayı sevap kazanır, meziyet kazanırda Allah -celle celâlühû- “Bu işi benim için yaptı, mükafatını da ben vereceğim.” der.

Mümin cesedinin rağmına rûhunu terbiye edecek. Cesedine, tenine fazla düşkün olan insanların, kamil rûha sahip olmaları düşünülemez. Ancak Allah’ın vardığı ölçüler içinde, Resûl-ü Ekrem -aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm-’ın pratikte yaşadığı ölçüler içinde, siz cesedinize kısmen perhiz yaptırtıp, riyazat çektirdiğiniz nispette, rûhunuzda yücelik duymaya başlayacaksınız. Ve bu bakımdan da Resûl-ü Ekrem -aleyhi’s-salâtü ve’s-selâm-, oruç tutmayı bu istikamette eli-ağzı, kulağı-dili, dudağı bağlamaya sabrın yarısı demiş. Ve sabra da dinin yarısı demiş. Böylece orucu ağzını bağlamayı Allah için dinin çeyreği saymıştır. Allah için oruç tutan bir insan dininin çeyreğini yaşıyor demektir. Geriye kalan ibadet-ü taatıyla, akidesiyle vesâiresiyle diğer üç çeyreğini de yaşayacak kamil, mükemmel mümin ve Müslim haline gelecektir.

Üst Alt