Oruç, emaneti korumayı öğretir

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
28 Mart 2011
Mesajlar
2,125
Tepkime puanı
26
Oruç, emaneti korumayı öğretir

Oruç, gizli ve açık her zaman emanete riayet edilmesini öğretir Zira ALLAH'ın helal kıldığı nimetleri yiyip-içmekten kaçınmayı sağlayacak ALLAH'tan başka bir gözetici yoktur Oruçlu, sabahtan akşama kadar ALLAH'ın çizdiği sınırlara riayet eder Onca orucu bozma imkânlarına ve hiç kimsenin görmemesine rağmen mümin, fevkalâde bir ciddiyetle orucunu sürdürür Ve akşama kadar emaneti muhafaza hissiyle dolar taşar Oruca karşı gösterilen bu tavır, Müslüman'ın bütün hayatına akseder Dolayısıyla oruç tutan insan, bütün hayatı boyunca kendisine emanet olarak verilen şeylere karşı da son derece dikkatli davranmayı öğrenir
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Oruç bize neyi öğretir?

1-Oruç bize başta kanaati öğretir.

2-Nefsî arzularımızı zaptederek irademizi güçlendirir.

3-Açlığın faydalarını öğretir.

4-Rûhu geliştirir.

5-Şeytanî vesveselerin önüne bir set çeker.

6-İzzetli bir hayat yaşamaya sevk eder. Cenab-ı Allah ın hakiki müminleri şereflendirdiği izzet duygusunu yakalamış olur. "İzzet (üstünlük), ancak Allah a, elçisine ve müminlere mahsustur."

7-Vefa duygusunu geliştirir. Oruç, vefa duygusunun tezahür ettiği en güzel ibadettir. Zira oruç, Allah ile kul arasında yapılmış bir ahittir. Kul, belirli zaman dilimlerinde, belirli şeylerden vazgeçer ve bu hareketleriyle, ahdinde vefalı olduğunu gösterir. Oruç tutan insanlarda vefa duygusu öyle gelişir ki, vefa onun ayrılmaz bir parçası hâline gelir.
 
Üst Alt