ölü için okunacak dua

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,016
Tepkime puanı
423
(Ey Muhammed) De ki: "Eğer Allah'ı Seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin, günahlarınızı bağışlasın. Allah Gafur'dur, Rahim'dir."(Al-i İmran 31)
Rasul Size Ne Verdiyse Alın.Size Neyi Yasak Etiyse Ondan Sakının Allah'tan Korkun. Çünkü Allah'ın Azabı Çetindir.(Haşr:7)


ÖLÜ İÇİN OKUNACAK DUA

Ümmü Seleme (r.a)'den;
Rasulullah (s.a.s) Ebu Seleme'nin vefatında O'nun yanına girdi ve açık kalmış gözünü kapattı. Sonra: «Ruh kabzolununca göz onun arkasından bakakalır buyurdu. Bunun üzerine ölünün ailesinin bir kısmı feryat etti. Rasulullah (s.a.s):

«Nefislerinize ancak hayırla dua ediniz. Çünkü melekler duanıza amin derler» buyurdu ve: «Allah'ım! Ebu Seleme'yi mağfiret et, hidayete ermiş olan kullarla beraber derecesini yükselt. Kalanlar içinde onun izinden yürüyecek, hayırlı halef bırak.
«Ey Alemlerin Rabbi! Bizi de onu da bağışla, kabrini genişlet ve aydınlat» diye dua etti. (Müslim)

Ebu Abdi'r-Rahman Avf b. Malik (r.a)'den;

Rasulullah (s.a.s) bir ölünün namazını kılarken: «Allah'ım! Bu ölüye mağfiret ve rahmet buyur. Onu azaptan koru. İşlediği suçları
affet. Onun cennetten hissesini ihsan et. Kabrini genişlet. Su ile, karla, buzla onun haramlarını yıka. Beyaz elbiseyi kirden temizler gibi onu hatalarından temizle. Kendi evinden daha hayırlı bir ev, ehlinden daha hayırlı bir aile ve eşinden daha hayırlı bir eş ver. Onu cennete koy. Kabir ve ateş azabından onu koru» diye dua ettiğini işittim. Bunun üzerine: «Keşke ölen ben olsaydım» diye temennide bulundum. (Müslim)
 

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
984
Tepkime puanı
16
Allah Razı Olsun
Yasin suresini okumak müstehaptır. çünkü Hz. Enes'ten rivayet edildiğine göre, Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"Her kim kabristana girer de Yasin'i okur ve sevabını ölülere bağışlarsa, o gün Allah Teala onların azabını hafifletir. Kendisinin de bu kabristandaki ölüler sayısınca sevabı olur."

Yine Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

"ölülerinize Yasin suresini okuyun.”73

Bir kısım Hanefiler, bu hadise dayanarak "Kişi amelinin sevabını bir başkasına bağışlayabilir, ameli -kıraat, namaz, oruç, sadaka veya hac- hangi çeşitten olursa olsun fark etmez.”74 diye hükmetmişlerdir.

Kabir ziyareti yapılırken ölünün yüzüne doğru dönülerek selam verilmeli ve dua edilmelidir. Bu esnada kabri öpmekten, yüzünü gözünü sürmekten ve etrafında dönmek (tavaf) den sakınılmalıdır. çünkü bu gibi davranışlar bid'attır ve dinde yeri yoktur.75
 
Üst Alt