ölmüş Anne-Babamıza Dua Edelim

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
annebabayadua.jpg

Ölmüş Anne-babamız için dua edip günahlarının bağışlanmasını dilemeliyiz. Çünkü bir insan kendisinden sonra dua eden bir çocuk bırakırsa,
amel defterleri hiç kapanmaz, kendisine vefatından da sonra sevap yazılmaya devam eder.
Anne ve babamıza hayatlarındayken iyilik yaptığımız gibi vefatlarından sonrada onlara hayır duada bulunmak suretiyle iyiliklerimize devam etmeliyiz.

Efendimize Yâ Resûlallah! Anamla babam öldükten sonra onlara yapabileceğim bir iyilik var mı? diye sorulunca, Resûl-i Ekrem şöyle buyurdu:
“Evet, onlara dua eder günahlarının bağışlanmasını dilersin; vasiyetlerini yerine getirirsin; akrabasını koruyup gözetirsin; dostlarına da ikramda bulunursun buyurmustur..

Mübarek bir zat, Müslüman kabristanından geçerken bir feryat duyar. Sesin geldiği kabre gider. Oradaki bir ölü ağlıyormuş. (Niçin ağlıyorsun?) diye sorunca der ki:
(Evimin adresi şu. Bak, buradaki bütün ölüler neşe içindeyken, ben ağlıyorum. Bu cuma gecesi bütün bunlara evlatları Yasin-i şerif okudular, gönderdiler,
neşe içindeler. Benim de oğlum var, ama okumuyor. Ben mahcup oluyorum, bildirin de o da okusun, beni sıkıntıdan kurtarsın.)

Mübarek zat o adrese gidip oğlunu bulur ve der ki:
− Evladım, dün cuma gecesiydi, gece ne yaptın?
− Kötü bir şey yapmadım efendim, sabaha kadar yattım.
− Niye babana bir Yasin-i şerif okumadın? Babanın yanından geliyorum, herkese okunmuş, sen okumamışsın, baban orada üzülüyor.
Oğlu, bu ikaz üzerine hemen okuyacağına söz verir.
Ertesi gün mübarek zat tekrar kabristana gidince, aynı ölü der ki:
− Allah razı olsun, bak, bana da altın tabaklar içerisinde hediyeler geldi, şimdi diğerleri gibi ben de neşeliyim...

Bu bir Kissa ama her KISSA dan ins. kendimize bir Hisse cikarabilmemiz icin paylastim..
cunku Rah. Anneme Dua etmeden yattigim aksamlarda ruyalarimda hep ibadetlerimi eksik ve yanlis yaptigimi gormem bir tesaduf olamaz!!
Hayirli Cumalar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kabirde, dünyadaki gibi olmasa da bir hayat var. Ölenlerimiz yalnızca beden gömleğinden soyunmuşlardır.
Ruhları hayattadır, dualarımız kendilerine takdim edilir, kabirlerine gittiğimizi görürler, kötülük yaptığımıza üzülür, iyiliklerimize sevinirler.
Biz hissetmesek de onlar bizden çok uzakta değillerdir.
Onları unutmamak gerekir. Çünkü kabir hayatı salih amel götürmeyenler için çok çetindir. En ufak bir manevi yardıma bile ihtiyaçları olabilir.
Ölülerimiz bizden dua bekler.ölmüş Anne-babamız için dua edip günahlarının bağışlanmasını dilemeliyiz...

Ana ve babalarımız öldükleri zaman varsa vasiyetlerini yerine getirip, arkadaşlarına ikramda bulunup, dostlarını ziyaret etmeliyiz.
Mallarımızdan sadaka verirken anne ve babalarımıziçin de niyet etmeliyiz. Çünkü verilen sadakanın böyle yapmakla hiç bir sevabı eksilmez.
her namaz sonrası yaptığımız dualarda ölen veya sağ olan anne ve babalarımız için de duada bulunalım. Onlar adına hayır ve hasenat yapalım.

Yakınlarımız hayattayken fazla hayır işlememiş olabilirler,bir sadaka-i cariye bırakmamış olabilirler ,ibadetlerinde gevşeklik olabilir.
O zaman bizde onlar için Rabbimizin cc "hayırlı evlat bırakmak" müjdesini hayata geçirmeye çalışabiliriz.
Faydalı bir insan olmaya çalışarak , O'nun lutfuyla kazandıracağı sevapları bizden hiç eksilmeden onlara hediye edebiliriz.

Gelin bugün şöyle dua edelim:
"Ya Erhamerrahimin şu ana kadar yapmış olduğum ibadetler ve amellerde eğer bir sevap hasıl olduysa onları büyüklüğün kadar katıyla önce
Peygamberimiz'e sav, ehl-i beytine,tüm sahabelere,tüm peygamberlere,tüm ölmüş yakınlarıma,tüm müminlere,
mertebeleri artması için tüm yaşayan yakınlarıma ve müminlere hediye ediyorum kabul buyur Ya Rab."AMİN.

sizden hiçbir sevap eksilmeyeceği gibi gönderdiğiniz herkese de aynı şekilde hiç eksilmeden gidecektir.
Bu özel hediyenizden belki Rabbim çok hoşnut olur da sizi de mağfiret eder inşallah.
Allahümme salli ala seyyidina Muhammed..

deryag

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli Gönül Sızım,
O kadar güzel bir paylaşım yapmışsınız ki Allah sizden razı olsun. Benim de babam vefat etti 1o sene kadar önce hala içim sızlıyor her aklıma geldiğinde. Hep bir faydam olsa istiyorum ona... Siz de o kadar güzel bilgiler paylaşmışsınız ki... Üstelik bu akşam da babamı görmüştüm rüyamda. Allah geride kalanlara anneme, kardeşime sonra da diğer yakın akrabalarıma uzun ömürler versin inşallah. Hep duamdır. Allah cümlemizin sevdiklerini korusun gözetsin, hayırlı uzun ömürler versin inşallah. Ölmüşlerimize de yattıkları yerde huzur versin, bizim bütün iyi hallerimizden haberdar olup bütün sevaplarımızdan da Allah'ın izni nasiplensinler inşallah. Sizin de vefat eden geçmişlerinize Allah rahmet eylesin. Ve sevdikleriniz, aileniz, eşiniz, çocuğunuz kiminiz varsa hepsinden yana yüzünüz gülsün inşallah.

Üst Alt