Ölen kişinin ruhu evine gelir mi?

G

garip yolcu

Kayıtsız
Misafir
Selamün aleyküm; babam vefat etti. Kur'an okunurken toplanıldığı sırada bir yakınımız babamı gördüğünü eve geldiğini söyledi böyle bir şey mümkün mü ? Yada kimler görebilir ruh alemini ? Bu Allahın verdiği bir özellik olabilir mi? Cevaplar için Allah razı olsun.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ve aleykümselam Bir kulun vefaat ettikten sonra ruhunun serbest olabilmesi için borcu vs olmaması gerekir. Bu durum biraz ilim ister. Kısaca yazmak gerekirse babanızın borçlu olduğu kişi yoksa ruhuna evini ziyaret etme gibi serbestlik verilir. Ancak sizin dediğiniz olay temessüle girer, bunun için babanızın Allah dostu (haramlardan sakınmış takva sahibi) veya şehid vs. olması gerekir. Babanızın nasıl vefaat ettiğini bilseydim (iç hastalıktan mı, boğularak mı, depremde mi..) hadisi şeriflere dayanarak bahsettiğiniz olay hakkında fikir sahibi olabilirdik.

hadislerde bazı sebeplerle(kütübü sitte'den öğrenebilirsiniz) vefaat edenin şehid olduğu, ayetlerde şehitlerin ölmediği asıl dirilerin onlar olduğu bildiriliyor. şehitlik mertebesi ile şereflenen kişilerde artık bedeni bir acizlik ve sınırlama kalktığı için bazı fiziküstü olaylar yaşanabilir. İslam alimleri (İmamı Azam gibi alimlerden bahsediyorum) Ebubekir gibi bir zatın maneviyatı bir orduyu hezimete uğratır derken bunu kastediyorlar.
Kurtuluş Savaşında bu tür olayların çokça yaşandığı hala anlatılmaktadır. Hain bir komutanın yanlış yeri bombalamak üzere emir verdiği vakit bir zatın maneviyatının buna engel olduğu ve pilota yol gösterdiği anlatılır. Bu olay gerçek midir derseniz bunu Allah bilir.

Gördüm desem bile (varsayım) inanıp inanmamak yine sizin itikadınıza bağlıdır. Yüzlerce kişinin şahitlik ettiği olaya da yok demek bir akıllının işi değildir.
Ben gördüm desem benim ne kadar doğru sözlü olduğum da tartışılır.. Ben de onca şey görüyorum ama belki cinlerin veya şeytanların oyunudur diye de aklımın köşesinde yanılabileceğim ihtimalini tutarım. Babanın Allah dostu veya şehit olduğu Ayet ve hadisle sabit ise artık şüphe etmenin anlamı kalmaz.
bu kişi babanı gördüğünü söylüyor, ona inanmazsak kafir mi oluruz? hayır! En doğrusunu Allahu Teala bilir.

Buradan banı çözen yönetici ve adminlere teşekkürlerimi sunuyorum..

G

garip yolcu

Kayıtsız
Misafir
ölünün ruhu gezebilir mi?

selamün aleyküm babam kanserden öldü perşembe gecesiydi. hafızdı namazını kılan sohbetlere giden aynı zamanda çok cömert bir insandı. Mekanı cennet olsun inşallah..

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Kanser iç hastalık sınıfına girer. Hadisi şerife göre şehit olduğu sabit. Tekrar diyorum iç hastalıktan ölen şehittir hükmünü Peygamber s.a.v. koymuştur. Buna iman etmek gerek. Peygambere iman ettim diyorsak sözlerine inanacağız. Yani kıvırma payı sıfırdır. Konuyu sulandırabilecek mesajların önünü almak adına bunu söyleyim!! Araştırırken damarımız çatlıyorsa laf kalabalığı yapanlar da biraz dayanak bulsunlar...Ucu açık konu gibi geldi...Ayet hadis var onlara itibar et. İnşaAllah o gören kişi size bunu anlatarak müjde getirmiş oldu.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam babaniza binlerce rahmet diliyorum.
Ölen bir kişi, rüyada görülebilir. Aşikâre görülmesi pek gerçekleşmez. Ancak keşfe’l-kubur velîlerinin, günahsız ve masum olanların, hiçbir kural ve şart olmamakla beraber, bazen aşikâre görmeleri mümkün olabiliyor.
Ölen kişinin de ruhunun salih olması halinde evini ve yakınlarını ziyaret ettiği,dolaştığı söyleniyor gerçeği ancak Ruhlarin sahibi Allahh cc. bilir biz bilemeyiz...

Ozkn kardeşim ilgi ve bilgileriniz için de Allah cc. razi olsun..

K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Kayin validem kuran okur namaz kilardi, iyilik yapardi kendinden fazla parsani millete harcardi. Baldizim evlatlikti basina istenmedik bir olay geldi. Kayin validem o gunden sonra sirriyla tehdit eder yemek vermez ihtiaclarini pek fazla karsilamazdi. Ama baskalari icin herseyi yapardi. Buyuzden baldizima bana gore kotu davrandigi icin pek sevmezdim. Yani bu huyundan dolayi kotuydu ama, namazini baskalarina iyilik yapmayi kuran okumayi birakmazdi. Rabbim rahmet eylesin 2 kansere ayni anda yakalandi. Ve 4 ayda vefat etti. Agzi yara oldu caninin istedigini yiyemedi. Ölürken esinden kizindan baskasi ölümüne yetisemedi son kez goremedi. Baldizim evede yuzunu acmis cenesi korkunc bi sekilde kaymis baldizim korkuyla ciglik atmis. İstedini yiyemeyip cene bagi cozulmesi, kapttikca gozunun acilmasi bir cezamidir. Son gun aksami evin icinde kopek dolastigini soylemis ve sabahi da beyaz guvercin gordugunu soylemis bunlar ne anlama gelir.

T

talo

Kayıtsız
Misafir
Babam akciğer kanamasından vefat etti. Rüyalarda herkes gülerken görüyor. Bir rivayete göre akciğer hastalıklarından ölenlerin şehit olduğunu duymuştum. Size danışmak istedim, saygılar.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Kimse vefat eden kişinin ahiretteki durumu hakkında kesin bir hüküm veremez. Akıbetini yanlız Allah c.c bilir. Biz insanlar yakınlarımızın ahiretteki durumunu hep merak ederiz ama yapabildiğimiz sadece merak etmektir. Yapmamız gereken ise dua etmek, hayırda bulunmak varsa borçlarını ödemek, emanetlerine sahip çıkmaktır.

Rasûlüllah (sav) şöyle buyurdu:

"İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı da sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat."[Müslim, Vasiyyet 14. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vasâya 14; Tirmizi, Ahkâm 36; Nesâî, Vasâyâ 8.]

Allah c.c geçmişlerimize Lutfu Keremi ile muamale etsin.

T

talo

Kayıtsız
Misafir
Ben babam için nafile namaz kılıp sevabını gönderiyorum, dua ediyorum, hatim yapıyorum, tesbihat yapıyorum, sürekli fatiha okuyorum. Peki benim bu dünyada onun için yaptıklarım onun günahlarından düşürür mü yani onu orda rahatlatır mı?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ben babam için nafile namaz kılıp sevabını gönderiyorum, dua ediyorum, hatim yapıyorum, tesbihat yapıyorum, sürekli fatiha okuyorum. Peki benim bu dünyada onun için yaptıklarım onun günahlarından düşürür mü yani onu orda rahatlatır mı?
Herkes kendi günahından sorumlu olur, hesabını kendisi verir. Günahından düşürme gibi birşey olmaz. Ama inşALLAH duaların, hayırlı amellerin ferahlattığını umuyoruz. Doğrusunu Allah c.c bilir.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Ölülerin dirilerden haberdar olduklarını -Allah'ın diledikleri müstesna- söyleyemeyiz.

F

FAHRİ TÜRK

Kayıtsız
Misafir
Merhaba ; benim babam 5 ay önce inşaat işinde çalışırken kalp krizi gecirerek rahmetli oldu.
Toprağa verdigimiz günün ertesi gece rüyama girdi ve oğlum ben ölmedim dedi.
Rüyalarımda her gördügümde annemın her zaman oturdugu yattıgı koltukta oturuyor. Sizce ruhu evimize geliyormudur, öyle bir hisse kapıldım.

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Merhaba ; benim babam 5 ay önce inşaat işinde çalışırken kalp krizi gecirerek rahmetli oldu.
Toprağa verdigimiz günün ertesi gece rüyama girdi ve oğlum ben ölmedim dedi.
Rüyalarımda her gördügümde annemın her zaman oturdugu yattıgı koltukta oturuyor. Sizce ruhu evimize geliyormudur, öyle bir hisse kapıldım.
Selamunaleyküm. Ölüler berzah alemi daha net bir şekilde dersek ruhlar aleminde olurlar. Orada ölüler birbirleri ile buluşur-görüşürler. Oranında kendine özgü şeyleri, lezzetleri vs. olur.
Ölüler, Allahtan dilemeleriyle çok az bir ihtimalle hayattakilerle irtibat kurabilirler, bu rüya açısından da diğer açıdan da gerçekleşe bilir.

Örneğin en büyük ilahiyatçılardan olan İbni Kayyim (ö.1350) demiştir ki, bir ölü rüyanıza girip şurda şu var vs. derse ve onun dediği çıkarsa rüyanızdaki ölü gerçek bir ölüdür ve sizin rüyanıza girmiştir.

İnsanda çok isterse rüyasında bir ölüyle buluşabilir diye söyleniyor. Lakin sizin rüyanıza giren babanız değildi.
Sadece babanızın ölümü sizde etki bıraktığı için rüyanızda görüyorsunuz. Endişelenmeyin. Selametle.

Üst Alt