Öldükten sonra ruh nereye gider?

parsan07

Başarılı Kardeşimiz
Moderatör
Mesajlar
134
Öldükten sonra ruh nereye gider sorusuna ulemanın farklı cevapları vardır. Bu konuda görüş bildiren islam alimlerinin her birinin kendine dayanak yaptığı nice güçlü delilleri vardır fakat ince bakıldığı zaman bunların hepsinin de doğru olduğu ve aralarında herhangi bir çelişkinin bulunmadığı görülecektir.

Çünkü öldükten sonra ruh nereye gider veya öldükten sonra ruh ne olur sorularına verilen cevaplar ve getirilen delillerin tamamı aynı zaman içerisinde olmayabilir. Bu ihtimale rağmen zamanlarının aynı olduğu kesin ve tartışma götürmez bir delille ispat edilmediği sürece çelişki iddiasında bulunulamaz.

Buna göre her biri ayrı zamanlarda ve şartlarda meydana gelir. Bazen kişinin gömüldüğü kabrinde, bazen kim olduğuna göre cennet ve cehennem gibi başka bir yerde ama her durumda dünyada olduğu vasfı ve miktarınca değilse bile bedeniyle veya hücreleri ile bir çeşit ve bir miktar irtibat halinde olarak bulunur.

Kabirde ve Berzah Aleminde Allah ölen kişinin bedeninde veya bedenin parçaları yada hücrelerinin bir kısmında bir hayat yaratacak, ölen kişi azabı ve nimetlenmeyi işte o hayatla hissedecek, böylece uykuda olduğu gibi hem ruhu hem de bedeniyle Azap görecek veya Nimetlenecek.

Bir kimsenin rüyasında mesela 1000 kilometre uzaktaki birinden işkence gördüğü için bedenin kan-ter içinde kalması veya çok uzaklardaki bir kadınla beraber olması sebebiyle zevkinden ihtilam olması gibi!

Rabbimiz şöyle buyurdu: "Allah (bedenden) nefisleri/ruhları ölmesi anında alır; ölmeyenler de uykusunda (alır) Üzerinde ölüme hüküm ettiklerini tutar, diğerlerini de tayin edilmiş bir müddete kadar salar"
Buna göre Allah ruhları uykudayken alıyor! Nereden alıyor? Bedelinden, cesedinden alıyor... Ama bu haldeyken beden ölmüyor, bedenden çekilip alınan ruhun onunla bir çeşit irtibatı hala sürüyor ama uyanık olan kimse de olduğu kadar güçlü ve ölende olduğu kadar zayıf da değil.

Bu ayrılık sebebiyle ölenin cesedi çürüyor ama uykuda ruhu alınan kişinin bedeni çürümüyor! Kabir de de aynen öyledir. Ruh ve bedenin, zerreleri ile belli bir bağı vardır ama dünyadaki şekil ve miktarda değil.

Berzah, kulların öldükten sonra, tekrar diriltilecekleri ahiret günü arasındaki zaman ve mekan perdesidir. Ölenin cesedinin gömülü olduğu veya bulunduğu yer de kabirdir.
 
Üst Alt