Öğrenmek amaçlı youtube kullanabilir miyim?

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleykum öncelikle,
Arkadaşlar, ben şimdi bir program öğrenmek istiyorum. Bu programın dersleri internette hiç bir yerde yok. Yani bulamadım, bir tek youtube'de var. Ben de Peygamberimize S.A.V yapılan, aşağalık filmi paylaştıkları için pek de kullanmak istemiyorum. Şimdi napayım sizce? Yani ders için baksam, acaba günah olabilir mi? Bunula ilgili bir benzer olay varmı? Nasıl çözümlenmiş?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
ve Aleyküm Selam kardesim,

Konunun ehli değilim, bu nedenle sorunuza kendi bakış açımdan cevap yazacağım. Konunun ehli hocalarım da size cevap yazacaklardır.

“Ameller niyetlere göredir...”
hadis-i şerifi; amellerin maksat, gaye ve amaçlarına göre değerlendirileceğine işaret etmektedir. Bu hadis-i şerif, ilahi değerlendirmenin sadece kişinin işi veya sözüyle ilgili değil, aynı zamanda kalbin samimiyetle devreye girip girmemesiyle de yakından ilgili olduğunu göstermektedir.

En nihayetinde, niyetiniz ilim/bilim öğrenmek. Bu nedenle, Rabbim inşaAllah bir günah yazmaz diye düşünüyorum. Müslümanın niyeti temiz olduğu sürece; bilgiyi Allah (c.c) rızası için öğreniyor ve yine Allah (c.c) rızası için kullanacak ise, bilgiyi öğrendiği kanalın çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

Diğer taraftan, youtube gibi sosyal paylaşım siteleri, dünya çapında kullanılmaktdadır ve genelde yapılan paylaşımlara bir kısıtlama getirilmemektedir. Bu nedenle, farklı dini ve politik görüşe sahip kullanıcıların her ne kadar tasvib etmesek de bu tür paylaşımları maalesef olmaktadır. Allah (c.c) ıslah etsin. Kaldı ki, bu sitede dinimiz ile ilgili birçok yararlı ve güzel paylaşımlar da yapılmaktadır. Önemli olan, sizin ne maksatla kullandığınızdır diye düşünüyorum.

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAH razı olsun kardeşim, saolsın cevabın için.
Ben de senin gibi düşünüyorum.

Üst Alt