öfke patlamaları ile Başımız Dertte

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ofkepatlamasi.jpg

İnsana yakışan; "kontrollü" davranışlar sergilemek, öfkeye yenilip taşkınlıklar yapmamaktır.
ALLAHİM nefsim ile savaştayim bana güç ver. Lâ Havle Velâ Kuvvete illa billah..

Kendim ile savaştayım Sağ gözün sol göze yok imiş hayrı,
Yok imiş düşmanım kendimden gayri Kendim ile savaştayım... öfke patlamaları ile Sevdiklerimizi Canından yaralamaktayız...

öfke patlaması, zaman zaman her insanın yaşadığı, bir takım birikimlerin sonucu, içimizdeki zembereğin kırılmasına müteakip gerçekleşen elim olay.
genelde sonrasında derin bir pişmanlık yaşanır. yani bir takım şeylere ses etmeyip içine atıyorsun, sen üzülüyorsun...bir noktadan sonra içinde atacak yer kalmıyor,
metoslu kola gibi püskürüyorsun, o köpüklenme bitince, yine sen üzülüyorsun...

sanırım en iyisi, her şeye yerinde, zamanında ve ölçüsünde tepki vermek.birikim yapmamak!! sessiz atın tekmesi pek olur derler, bazı tekmelerin böğrü delip geçtiği oluyor..
Öfke Patlamaları Hayatın Normal Akışını Bozduğunu UNUTMAYIN.. ...

cglaa16

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Peki bu birikmeler icin napmak lazim.. Ben cok dolmusum gibi hissediyorum ve en ufak biseyde patliyorum..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
öfke patlaması, zaman zaman her insanın yaşadığı, bir takım birikimlerin sonucu, içimizdeki zembereğin kırılmasına müteakip gerçekleşen elim olay.
sorunları küçükken çözmenin yollarını bilmek ve sorun ve dertleri, biriktirmemek,Zamanında müdahale edilemeyen iletişim problemleri ayrılıkla sonuçlanabilir,
ya da öfke patlamaları ile hem kendimize hem de sevdiklerimizi zarar verebiliriz..

Bazen, sinirlenip öfkelenmemize yol açan “şeylerin” yakın çevremizde olduğunu farkederiz. Sorunlar ve sorumluluklar üzerinize öylesine yıkılır ki bir Ruhsal patlama yaşayabiliriz.

Bu durumlarda Biraz ara verin. Gün içinde özellikle stresli olacağını bildiğiniz saatlerde, sadece kendiniz için kullanacağınız bir zaman ayırın.
Örneğin çalışan bir anne, eve geldiğinde kendisine ayıracağı bir 15 dakikalık süre olursa, çocuklarının isteklerine, parlamadan daha iyi yanıt verebilir.

Kızgın olduğunuz zaman genellikle düşünceleriniz gerçeği yansıtmaktan çok, olayların abartılmış ve çarpıtılmış bir şekilde algılandığını yansıtır.
Bu tür düşünceleri fark edin ve yerine daha mantıklı olanları yerleştirin. Örneğin; kendi kendinize “Eyvah! Şimdi her şey mahvoldu!” gibi bir şey söylemek yerine,
“Evet, çok can sıkıcı! Amaaan dünyanın sonu değil ya Hu..diyebilirsiniz...

Sakın ola ki, patolojik kişilik özellikleri olan kimselerle tartışmalara girmeyiniz. Çünkü kişilik özellikleri değişmez ve değiştirilemez.
Aksi takdirde böylesi bir yaşantıdan size geride kalacak olan şey, sadece ve sadece boşa harcanmış zamanınız ve de yıpranmış olan sinirleriniz ve öfke patlamaları olacaktır.
İyisi mi siz enerjinizi ve zamanınızı birilerinin incinen gururlarını ve Nefsini tamirine katkıda bulunmak için harcamayınız.

“Allah’ım bana değiştiremeyeceğim şeyleri tevekkül içinde kabul edecek vakarı, değiştirebileceklerimi değiştirecek cesareti ve ikisi arasındaki farkı anlayabilecek aklı,idraki nasip et.”

Allah’ım beni yavaşlat.Aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir!!Beni Bana Bırakma..amin.

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm;gönül dostum bu yazında da yaşadıklarımdan bana kalanları bulmak güzel Allah razı olsun.''Sakın ola ki, patolojik kişilik özellikleri olan kimselerle tartışmalara girmeyiniz. Çünkü kişilik özellikleri değişmez ve değiştirilemez.
Aksi takdirde böylesi bir yaşantıdan size geride kalacak olan şey, sadece ve sadece boşa harcanmış zamanınız ve de yıpranmış olan sinirleriniz ve öfke patlamaları olacaktır.
İyisi mi siz enerjinizi ve zamanınızı birilerinin incinen gururlarını ve Nefsini tamirine katkıda bulunmak için harcamayınız. ''ben tartışmaya girmediğim hep itaatkar olduğum halde yine kabak başıma patladı:)zamanım boşa gitti mi gitmedi mi yarınlardaki bu günden ektiğimiz sabır tohumları yeşerince göreceğiz her yaşanan da hikmet var:)ama son satırdaki tamirat işine gönüllü dalmıştım düşen insanın elinden tutup yukarıya çekmekti niyetim düşeni arkasından itip kaçmak değildi ve elimden geldiğince, aklımın erdiğince, tüm gücümle savaştım;nasip elbet oda boşa gitmeyecektir.(MERHAMET ETMEYENE MERHAMET OLUNMAZ ) ne kadar olumsuzda olsa tablo biliyorum zayi olmayacak iyi niyet ve bu yolda çabalar ve Allahu teala emekleri zayi etmez bize af ve afiyetle,magfiret olarak yaşadıklarımızın geri dönmesi ümidimiz,yerlerin ve göklerin sahibi yüce Allaha emanet olun selametle selamün aleyküm.

Defneduru

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün aleyküm,
Ben de zaman zaman bu öfke patlamalarını yaşıyorum. O sırada yanımda erkek arkadaşım varsa ona hırslı bir şekilde vurmaya başlıyorum nefsime hakim olamıyorum sonra çok pişman oluyorum napsam bilmiyorum Allah yardımcımız olsun hepimizin...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Ve Aleykümselam,öfkenin sebepleri ne kadar mantikli olursa olsun, patlama aninda mantik falan kalmayacağindan kişiyi kesinlikle haksiz gösterir..
kendini kendi değerinizi kaybetmenizin garantisidir, keşkelerin,pişman olmanin anasidir, şiddetin ve deliliğin,,ruhsal, fiziksel tacizin kardeşidir..

siz kendinize,öfke patlamalarıniza, hakim olmayi öğrenmedikce hic kimseye hakim, hekim,Yar,Yaren ,sahip,sevgili iyi bir eş,iyi bir dost,iyi bir anne, iyi bir insan olamazsiniz!!
nerden mi biliyorum.Ben de zaman zaman bu öfke patlamalarını yaşıyordum ve sevdiklerimi hep incittim, kendime de zarar verdiğimi görunce öfke patlamalarına esir olmadan kendime hakim olmayi öğrendim..
Allah hepimizin yardımcımız olsun amin.

acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
siz kendinize,öfken ve sinirlerinize , hakim olmayi öğrenmedikçe hiç kimseye ,huzur veremez ! hiç kimseye şifa ,hekim,Yar,Yaren ,sahip,sevgili iyi bir eş,iyi bir dost,iyi bir anne, iyi bir insan olamazsınız...!!

-Nerden mi biliyorum kendime,,öfkeme ve sinirlerime , hakim olmadığımda nasıl çirkinleştiğimi içimde ki kuduz ,kudurmuş, azgın, hayvana nasıl esir olduğumu biliyorum..beni kontrol edebiliyor..ama ben içimde ki O kuduz ,kudurmuş, azgın, hayvanaı kontrol edemiyorum.
..

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
LA TAHZEN Gönül dostum herkesin var kendini çok inciten baş etmekte zorlandığı eksi huyu...Bu gün bizde de bu konu vardı kurumumuzda yapılan derslere katılan hocamız da inat huyundan hoşlanmadığını farkında olduğunu söyledi farkında olmak başlangıç değil mi ?Başetmek için gönül dostum, ben sizden ümitkarım çünkü iman ve inancınızın size kattıkları ile bunu da yenebilirsiniz elhamdülillah selametle Allah cc emanet olun ...

Üst Alt