Nişanlımdan severek ayrıldım, nişan bozmak kader mi?

Sirenses

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sevgili hocam 7 ay önce severek nisanlandik ve nişanlım askere gitti nisanlaninca sonra aileler anlaşamadı kültür farkı gelenek gorenekler farklıydı, bir ortak çözüm bulunması bu yüzden istemeden olsa da severek ayrıldık. Şimdi nisanlima dönmek istiyorum nişanlım beni seviyor ama ailem yüzünden istemiyor ailemi sevmiyor şuan bu durumda ne yapmalıyım bana bir öneride bulunursanız, sevinirim. Birde nişan bozmak kader mi şimdiden teşekkürler.

Yeşil-ELMA

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba güzel kardeşim,

Allah hakkınızda hayırlı olanı lütfeylesin.

Birbirinizi sevdiyseniz, ayrılmanız son derece hata.

Aile önemli, anne ve babanızı Yok saymayın.

Siz kendiniz karar verin. Tüm özelliklerinizi, huylarınızı, karekterlerinizi ve hayattan beklentilerinizi konuşun. Evlilikten beklentilerinizi konuşun.

Önce insan olmak önemli. Yani her iki taraf ne kadar faziletli, ne kadar nazik, ne kadar anlayışlı! Ona bakmalı!
Yoksa kültür farkı nedir ki,

Tarihte bir sürü düşünür var okuma yazma bilmeyen. Diğer taraftan Allah'ı inkar eden nice profesörler var. Önemli olan faziletli olmak, hoşgörülü olmak.

Gerek sizin ailenizi iyi tanıyan biri gerekse nişanlının ailesini iyi tanıyan biri ile ortak akıl toplantısı yapılabilir. âkil insanlar devreye sokularak mesele halledilebilir.

Eğer anlaşamayacaksanız zaten o âkil insanlar yaptıkları görüşmede bunu anlar ve bu nişanı tamamen bitirebilirler.

Eğer anlaşacaksanız zaten onlar fotoğrafı okumada zorlanmazlar.

Böyle durumlarda hep bilen birilerini devreye sokmak gerekiyor.

İslamiyetin tavsiyesi, işi iyi bilen âkil kişileri aracı yapıp hayır işini olması gerektiği şekle sokmalarıdır.

Çünkü siz ya da diğer taraf hissi düşünüp iradi karar veremezsiniz.

Ancak hakemlik yapanlar doğru karar verirler.

Eğer bu imkan yoksa, yanına aklı başında bir yakınını ya da arkadaşını al, nişanlın ile otur saatlerce konuş ve birlikte karar verin.

İçinizde sevgi varsa, bunu yok saymak ruhunuza zarar verecektir.

Tabi eğer gerçekten anlaşamayacak kadar fıtrat farkınız varsa ileride ayrılık ihtimali büyükse ona göre hareket etmek gerek.

Bol bol dua edin. Her farz namazı kıldığınızda hemen elinizi kaldırın selaten tünciyna duasını okuyun ve arkasından şu duayı yapın: Allahım kalbimde sevgisini taşıdığım bu kulun ile izdivaç hayırlıysa nasip eyle kolay eyle birbirimize olan samimi muhabbetimizi artır. Yok eğer hayırlı değilse bu sevgiyi muhabbeti kalbimden sök at.

Dua çok önemli.

Allah hakkınızda hayırlı olanı lütfeylesin.

Üst Alt