Niçin bu kadar sinirliyiz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Siz de mutlaka fark etmişsinizdir. Gittikçe sinirli bir toplum olduk.

Günlük hayatta fiziksel şiddete başvuran insanların sayısı da hızla artıyor. Yapılan araştırmalara göre her 20 kişiden biri kapı komşusuyla en az bir kere kavga etmiş durumda. Her dört sürücüden biri trafikteyken öfkesine hakim olamayıp yanlış hareketler yapıyor.

Sanki bir öfke çağında yaşıyoruz. Geçen hafta İngiltere’de süpermarket kuyruğunda beklerken çıkan bir kavgada orta yaşlı bir erkek müşteri yüzüne aldığı yumruk sonucu öldü...
Bu öfke çağının hepimiz kurbanıyız ve öyle anlaşılıyor ki hepimiz aynı zamanda bunu failiyiz.

sinirli.jpg

Öfke, stresli durumlarda insan ırkının gösterdiği aslında normal ve sağlıklı bir tepki...
Ancak günlük yaşam içinde yükselen öfkemiz nedeniyle fiziksel şiddet kullanacak duruma gelmişsek bunun normal olduğunu artık iddia etmek mümkun...

Modern toplum rahatlayıp zenginleştikçe daha konforlu bir hayat sürmeye başladık...
Babalarımızdan veya dedelerimizden daha iyi ve rahat bir yaşam düzeyimiz var. Bizden önceki nesillerin sahip olamadığı kadar eğlenme ve stres atma imkanına da sahibiz...
Öyleyse yanlış giden ne?

Bunu açıklamak üzere psikologlar ve sosyologlar çeşitli teoriler geliştiriyorlar. Yaşam tempomuzun hız kazanmış olması ve sürekli bir yerlere koşuşturuyor olmamız öfke yaratan faktörlerden biri.

Eğer bir şey ya da bir kişi bizi geciktirecek olursa bu durumu ‘sınırlı ve kıymetli’ zamanımıza bir tehdit olarak algılıyoruz. İşlerin zamanında yetiştirilmesini gerektiren işlerde bu baskı çok daha yoğun ve belirgin olarak hissediliyor.

Uzman psikolog Dr Michael Sinclair, önemsiz olaylara aşırı tepki gösteren insanların esas olarak kendilerine ve çevrelerine güven duymayan kişiler olduğunu söylüyor...
Sinirli insanlar karşılaştıkları her olayı kişisel bir tahrik olarak değerlendirme eğiliminde oluyorlar....
Bu kişiler ‘önlerine çıkan herşeyi’ zaten hassas durumda olan egolarına yönelik ağır bir tehdit olarak algılıyorlar.

İnsanlar kendini tehdit altında hissettiklerine fiziksel ve zihinsel değişiklikler geçirirler...
Kalp atışları hızlanır ve tansiyonları yükselir. Vücut harekete geçmek üzere hazırlanır. Zihin ise bir tür tünel vizyonuna hapsolur ve büyük resmi görmekte zorlanır...

Şanslıyız ki her gün herkes bu durumda kalmıyor. Bir çoğumuz çenemizi kapalı tutup işimizden bir küfür savuruyor ve sonra yolumuza devam ediyoruz.

Öfkenizi kontrol altına almak için uzmanların size 6 tavsiyesi var. Sinirlendiğiniz anda bunları hatırlamaya çalışmak size yararlı olabilir:

1. Durun, düşünün ve büyük resme bakın. Sizi sinirlendiren olaya vereceğiniz tepkinin olumsuz sonuçlarını göz önüne getirin.

2. Farklı düşünmeniz normaldir. Fikirler hayatın değişmez gerçekleri değildir, sadece düşündüğünüz şeylerdir. Başka birinin fikirlerinin sizi kızdırmasına izin vermeyin.

3. Dikkatle dinleyin, dinlemeyi öğrenin. Diğer insanın vücut lisanını anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Kalbinizi empatiye açık tutun.

4. Arkadaşlarınızla bağlantınızı canlı tutun. Öfkenizi kontrol altına almak için birileriyle konuşmanız gerekiyorsa, belki de telefon edip onlardan biriyle konuşmak sizi rahatlatacak ve sonradan pişmana olacağınız bir şey yapmanızı önleyecektir.

5. Günlük tutun. Öfkenizi içinizde tutmanın çok iyi bir yoludur. Sizi sinirlendiren bir olay yaşadığınızda bunun size neler düşündürdüğünü, sizi kızdıran şeyin ne olduğunu yazın. Yazı yazmanın sizi rahatlattığını göreceksiniz.

6. Olayları kişisel olarak almayın. Başkalarının söylediği ve yaptığı hiçbir şey sizin yüzünüzden değildir. Diğer insanların fikirlerine, üsluplarına ve davranışlarına karşı bağışıklık kazandığınızda artık gereksiz bir acının kurbanı olmaktan kurtulacaksınız...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sinirlenmek gayet normal ve sağlıklı bir tepkidir...
Elbette, gerektiği zaman ve gerektiği kadar olmak şartıyla...
Neden sinirleniriz?
Haklılık ..Haksizlik.. duygusu, öfkeyi besler...ve bizlerin sinirlenmemize sebep olur...

Sinirlenerek..Sesimizi yukselterek hakkimizi alabilecegimizi dusunuruz..
Oysa cook yanlis bir yaklasim..hali..ve en cok da kendi kendimize ve Sevdiklerimize...
ozellikle cocuklarimiza zarar verip onlara cook yanlis ornek oldugumuzun farkindamiyiz?

Hazreti Muhammed sav. Taif’te kendisine yapılanlara karşı sinir ile degil sevgi..ve dua ile mutluluğu seçmiştir...
‘Dünyanın en güçlü insanı, öfkesini yöneten, yenen kişidir’..unutmiyalim bunu...
Beşer şaşar. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Değer mi üzmeye, kırmaya sinirlenmeye değer mi?

Sinirinden çatlayanlara bir yudum tavsiye..vermek isterim...Duymak istermisiniz?
Anger management.....

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Neden sinirleniriz?
Haklılık ..Haksizlik.. duygusu, öfkeyi besler...ve bizlerin sinirlenmemize sebep olur...

Oysa cook yanlis bir yaklasim..hali..ve en cok da kendi kendimize ve Sevdiklerimize...
ozellikle cocuklarimiza zarar verip onlara cook yanlis ornek oldugumuzun farkindamiyiz?

SEVGINIZ..MERHAMETTINIZ..INSANLIGINIZ ..SINIRINIZI YENEBILIR..
Hadi bismiAllah..
Sinirim beni kontol edemez Ben Sinirimi kontrol edebilirim.. kampanyasi baslatsak diyorum...
BEN BURADA CEVREMDE BASLATTIM ELHAMDULLILAH..
asiri.. Sinir ofke.. Seytandan-dir..

‘Dünyanın en güçlü insanı, öfkesini yöneten, yenen kişidir’..unutmiyalim bunu

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum.. Gonul Dostlarim biraz Sabah muhabbeti yapalim mi?
Masa/Allah formumuzda cook guzel.. faydali.. bilgi ve sohbetler var..
Her birini okumaya calissam da her birine yorum cevap yazmaya vaktim olamiyor..
Sabah telasi.. ufakliklari ana okuluna hazirla..giydir.. yedir.. Ana okuluna birak..
Orada Ummeti Muhammedi gor.. cunku Islami okul.. her irk..millet din kardesim vardir...
hepsi ile selamlas.. biraz sohbet muhabbet derken kosarak arabam ile ucarak eve gelirim..
bir parca ekmek agzima attiktan sonra cayimi da alir Size foruma gelirim..
hem dinlenir hem de Gonul dostlarim ile stressimi atar.. yuregim Sevgi muhabbet dolar..
sadece 1 saatim vardir bu guzelige..
kalk yemek hazirla evi topla.. saat olmus mu 12gidip cocuklari okuldan alir... eve gel..
tekrar yedir.. havaya gore ya disarda oynariz.. yada bir spor faliyetine yada bir cocuklu olan arkadasima gideriz..
veya onlar gelir..
oglenden sonra.. 4 dedin mi ise gitmek zorundayim..
ufakliklarim var diye oyle aksamlari calismayi secmek zorunda kaldim..
saat 4 e ya kizim gelir yada bakicim...ben onlari tek tek oper ekmek kapima kosarim..
ehh artik isyerimde ofisde.. forum aciktir..
yazilara bakar bana en onemlisi beni ilgilendiren..yuregime dokunanlara yorum yazmaya calisirim..
artik boos vaktim vardir.. bana cagri gelene kadar veya acil bir vaka gelmedikce ben istedigimi yapabilirim.. dosyalari okurum..
iste.. bu konu neden sinirleniyoruz.. konusu benim yuregimi aglatti bana cook onemli diye bu konu uzerinde cook duruyorum gordugunuz gibi..

Ben de sinirli bir insanim.. rah. babam da agbilerimde cook sinirli asabi insanlardi..
sinir nobetlerini hatirlarim.. rah. annem ise cook asiri sakin.. sabirli..genis bir insandi...
sinir ve ofkenin insana heleki kadina hiic yakismadigini inanlardan di..

kendimi bildim bileli.. ofke ve sinirimi kontrol altinda tutabilmemi ogretmeye calisti... sinirlendigimde boy aynaya bakip bu kim? diye sorardi.. bu yaratik benim sevgi dolu guzel surmeli kizim degildir derdi...
yillar gecti.. artik ben de anne olmus.. zaman zaman cook kotu sinirleniyordum.. rah. annem gordukce uzuluyor gozyasi ile benim icin dualar ediyordu...

_Ahh kizim ahh hem dunyani hem ahirettini mahv edeceksin..derr ve ardindan soyle dua ederdi..
__Eyy Rabbim..evladim ozunde cook iyi merhametli bir insan ama cook sinirli lutfen onu sinirine kul kole esir eyleme....
frown.png

Ona oyle bir rizk ve hikmet kapisi ac ki hem dunyasini hem de ahirettini kurtarabilsin.. iste bu duayi 20 sene
ama hep ayni duayi yaparak da Hakka kavustu...

Gecen yaz.. evimde.. problem bir kiz cocugu vardi.. koruyucu anneyim ya...
hiperaktiv.. terbiyesiz.. ehh 6 yasina kadar 20-30 ev degistirmis.. hic kimse 1 aydan fazla dayanamis ve kapinin onune koymuslar..
hic bir terbiye adap usul yok.. affedin aynen hayvan gibi egittimsiz..

neyse.. bir gun beni de cileden cikardi sinirlerim dorukta.. ona dondum ve dedim ki..
Ya insan gibi davranirsin yada seni cocuk kurumuna geri veriririm..

O da bana O iri mavi gozleri ile bakip agliyarak sunu soyledi..
__hani sen dedin ya.. sinire hakim olmanin caresi sevgi dir...SEN BENI SEVMIYORSUN..
ACABA ESASTAN SENIN COCUGUN OLSAYDIM YINE BANA KIZINCA BENI DE GERIYE VERIRMIYDIN?
o AN DURDUM.. ve dusundum gercekten bu karsimdaki zavalli istenmeyen sokaga atilmis cocuk benim evladim olsaydi..
sinirime hakim olabilirmi idim?

ve bu cocugu 14 ay evimde tuttum niye biliyormusunuz..
BANA SINIRLERIME HAKIM OLMAMI OGRETMESI ICIN ONA IHTIYACIIM VARDI...
Rabbim Onu benim ile Beni de Onun ile imtihan ediyordu...
bari bu imtihani kaybetmiyeyim.. diye hep sabr ettim.. sinirlenince.. onunla konustuum.. sevdim.. oynadim.. bahceye ciktim.. kosmaya ciktim..
arkadaslarimi aradim.. onlara icimi doktuium.. kizdim..sinirlendim ama ofkemi sinirimi hep belli bir olcude tutmayi basardim Elhamdullilah..

Sizde evladiniza sevdiklerinize kizinca.. sinirlenince ya... bir gun sinirlenecek bir sevdifginiz olamiyacagini dusunun derim..
sinirlenince sevginizi.. de hatirlayin olur mu? yoksa sonradan cook pisman olursunuz..
Ve INSAN ALDAN-di....

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Bazen torunum benide sabrımı zorluyor bağırıyorum azarlıyorum
oanda yüz ifadesi değişir değişmez hemen açıyorum kollarımı gelip buynuma sarılıyor ve herşeyi unutuyoruzçook kommiik

Emeğine sağlık Gönül sızım kardeşim böyle süperrbir konuya değindiğiniz içinbrrvo

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
aassd..
Bazen torunum benide sabrımı zorluyor bağırıyorum azarlıyorum
oanda yüz ifadesi değişir değişmez hemen açıyorum kollarımı gelip buynuma sarılıyor ve herşeyi unutuyoruzçook kommiik

Emeğine sağlık Gönül sızım kardeşim böyle süperrbir konuya değindiğiniz içinbrrvo

Bir Sey degil efendim..
Bu konu cook onemli ve bizlerin en zayif noktamizdir..
Yazilarimda Faydali olmak.. Gonul Dostlarimin benim dustugum hatalara dusmesinler.. genc kardeslerim ibret alsinlar diye.. bazen agliyarak.. yaziyorum..
biz hayattin altinda ezililip.. buzulup sinir krizleri yasiyorsak.. bu Cocuklarimizin ..torunlarimizin sucu degil..
Onlarin O kucucuk sevgi dolu mavi dunyalarini karartmiyalim derim..
cocuklarimiz.. torunlarimiz bizi yarin en guzel sekilde.. hatirlamalari umudu ile saglicakla kalin efendim..
iste O sinirli asabi adam benim Babam di....ilginç::.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kocasina kizip sinirini masum evladindan alan Annenin vayy Haline..
Bu davranisi HAKKI da Halik-i de yaralar...
cocuklarimiz.. torunlarimiz bizi yarin en guzel sekilde.. hatirlamalari umudu ile saglicakla kalin efendim..

iste O sinirli asabi adam ..kadin benim Babam Annem di....
iste boyle mi hatirlanmak istiyoruz..
kendimize insanligimiza Sevginin Sahibine cook gec olmadan geri donelim..
keskin sirke hem kupune hem ozune zarar...cddvb..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Neden sinirleniriz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kocasina kizip sinirini masum evladindan alan Annenin vayy Haline..
Bu davranisi HAKKI da Halik-i de yaralar...

iste O sinirli asabi adam ..kadin benim Babam Annem di....
iste boyle mi hatirlanmak istiyoruz..
kendimize insanligimiza Sevginin Sahibine cook gec olmadan geri donelim..
keskin sirke hem kupune hem ozune zarar...cddvb..<!-- google_ad_section_end -->

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Peygamber Efendimiz (asv) bir başka hadisinde şöyle buyurmuştur:
"Bir kimse öfkesinin gereğini yapmaya kadir olduğu halde öfkesini yenerse, Allah Teâlâ kıyamet gününde halkın gözü önünde onu çağırır,
huriler içinden istediğini seçmekte muhayyer kılar."
(Riyazü's-Salihîn, I, 80)

sükut76

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
''Öfke padişahların padişahıdır, biz öfkeye padişah olduk''
Hz Mevlana

Üst Alt