Nevşehir Avanos'a genel bakış

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,119
AVANOS...
Avanos, Kapadokya bölgesinin el sanatları, doğal güzelliği, eski evleri ve sanatçı insanıyla bilinen bir ilçesidir. Kızılırmak ilçeyi ortadan ikiye böler. İki yakayı sallanan asma köprü ve tarihi taş köprü birbirine bağlar. İlçenin bir yakası yeni Avanos diğeri ise eski Avanos olarak adlandırılır. Eski yaka Kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır ve kayadan oyma ve taştan yapılma eski Avanos evlerinden oluşur. Bu ev ve kayadamlarda Hititlerden bu yana devam eden çanak atölyeleri, yöresel kilim, halı dokuma ve satış mağazaları ile Avanos Evinin de aralarında bulunduğu restore edilmiş eski evlerden oluşan konaklama yerleri vardır.
- Gündüzleri sıcak, geceleri soğuk iklimi vardır. Kıyafetlerinizi ona göre seçin.
- Avanos sakindir; yormaz, eğlenirsiniz, dinlenirsiniz.
Avanos İlçesinde bulunan gezi yerleri

KIZILIRMAK
Avanos'un ruhu! Bölgenin yeşillik ve su kaynağı. Balığı tutulur yenir , çamurundan çanak yapılır, toprağından tuğla. Kapadokya bölgesinin tarih boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmasındaki en önemli etken (Tarihte büyük uygarlıklar hep akarsu kenarlarına kurulmuştur).
Yayın balığı nehrin en lezzetli ve kılçıksız balıklarındandır.

ÇÖMLEKÇİLİK
Avanos'ta Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir. Bu el sanatı kavimden kavime , babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir. Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur. İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte, daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra, saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Yörede yemek kapları, su testileri, kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler, su kükleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos, günümüzde ''Kapadokya'nın El Sanatları ve Alış - veriş Merkezi'' olarak tanınmaktadır.

Bölge İçi Ulaşım
Avanos Kapadokya bölgesinde merkez ilçelerden biridir. Bölgedeki ören yerlerine, açık hava müzelerine ve diğer yerleşim yerlerine aracınızla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca sürekli belediye otobüs seferleri de vardır.
Zelve; 5 dk
Sarıhan ; 5 dk
Göreme ; 10 dk
Uçhisar ; 15 dk
Ürgüp ; 15 dk
Yeraltı Şehri; 30 dk

Avanoslular nasıl insanlardır?
Abari ve nöördün en çok duyacağınız kelimeler.
Misafirperver
Samimi
İyi Komşu
Sanatçı
Yardımsever

Ne Yer Ne İçeriz?
Avanos Evi nde Teras Keyfi
Evinizin terasından bütün Kapadokya bölgesini görebilirsiniz. Avanos, Zelve, Çavuşin, Göreme, Uçhisar, Kızılırmak ve Erciyes Dağı. Kapadokya ve Kızılırmağın muhteşem uyumunu izleyerek Avanos'un keyfini yaşayın. Evde mangalınız hazır. Etinizi belediyenin altındaki kasaptan alabilirsiniz.

Ayaküstü Atıştırmayı Sevenler
Asma köprünün girişindeki meydanda birçok gözleme, bazlama ve ekmek arası dönerciler bulunuyor. Ayrıca çarşı meydanındaki fastfood da hamburger ve pizza yiyebilirsiniz.

Çarşı içi Restoranlar
Çarşı içinde bulunan birçok restaurantta pide, lahmacun, kebap çeşitleri ve testi kebap bulabilirsiniz.

Tekne ve Sal Restoranlar
Kızılırmak ın üzerinde nehrin sesi ve akıntısı eşliğinde yemek yemekten hoşlananlar hiç üzülmesin bu zevktende mahrum kalmayacaklar.

Yöresel Ev Yemekleri
Hacı Nuri Bey Konağının yanında bulunan Bizim-Ev Restoranda restore edilmiş eski Avanos evlerinden oluşan bir mekanda keyifli ve lezzetli yöresel yemek ve şarapları tadabilirsiniz.
En güzel bazlama ve keskiç ekmek Avanos'un girişinde Zerdali Restorandadır (Girişte M-Oil petrol istasyonu içinde)

Mangalcılar
Arabanızın bagajında mangal taşıyanlardansanız, Kızılırmak kenarında beğendiğiniz yere kurulabilirsiniz.

Kafeteryalar
Kızılırmak kenarında çay-kahve, nargile... içerek dinlenip gazetenize göz atabileceğiniz çok sayıda çay bahçeleri ve kafeteryalar bulabilirsiniz.
Disco-Barlar

Gece eğlencesini canlı müzik yapan kayadan oyma üç bar ve iki disco da bulabilirsiniz.

Ne Alınır?
Çanak Çömlek

300 e yakın işlikten evinize ve bahçenize yakışacak el yapımı parçaları çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Avanos'ta yapılan bu ürünler her ne kadar büyük marketlerin raflarına kadar girmiş olsada , marketlerin soğuk raflarına ve etiketlerine bakarak almaktansa Avanos'taki işliklerden tezgahtarların espirili yalanlarını dinleyerek almak daha eğlenceli olacaktır. Bu arada ayakla çevrilen çarklarla sizde kendi eserinizi yaratabilirsiniz, adettendir yaptığınız parça size hediye edilecektir.

Rölyef
İç ve dış mekan dekorasyonlarda kullanabileceğiniz çok çeşitli figürlerin kullanıldığı Avanos çamurundan yapılan rölyeflere hayran kalacaksınız. Erdoğan'ın (beikaya) çalışmalarını mutlaka görün.

Halı ve Kilim
Avanos'ta halı-kilim merakınızı iki dev halı mağazasından yada çarşı içinde bulunan küçük dükkanlardan giderebilirsiniz. Kolleksiyonunuz var ise mutlaka eski Avanos halılarını görün.
Ayrıca şark köşenize halı yastık ve halı minder alabilirsiniz.

Sağlık kuruluşları
Avanos'ta İki sağlık ocağı, özel tıp merkezi, 15 km mesafede Nevşehir’de tam teşekküllü devlet hastanesi ve 50 km mesafede Kayseri’de tıp fakültesi bulunmaktadır.
 
Üst Alt