Neden kimse kimseye güvenmiyor

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
78_1246251954.jpg

Neden Bu güvensizlik..ve samimiyetsizlik ?
Acaba yaşadığımız 21.Asir yüzünden mi, yoksa insanlar değişdiği için mi merak ediyorum neden kimsede,kimseye güven yok?

Bu güvensizlik niçin ? Bunun kaynagi nedir diye hic dusundunuz mu?
Müslüman müslümanın elinden ve dilinden emin olunan değil midir? kimse kimseye güvenmez olmuş..komşu komşusuna, ana baba evladına, evlad anaya babaya güvensiz olmuş..
Müslümanlık 5 vakit namazda ve senede 1 aylık oruçlamı sınırlı neden böyleyiz neden kimse verdiği sözde durmaz olmuş..
neden herşey yalan,dolan, rusvet oyun olmuş?insanlar art niyetli olmuş?

şöyle bir kendimize baksak, niye geldik, niçin yaşamalıyız...bide hal ve tavırlarımız...sebep ve sonuç iç içe...
Ben bunu sorguluyorum ve soruyorum..Dünya bu halde geldiği için mi biz böyleyiz yoksa dünyayı biz bu hale getirdiğimiz içinmi..?
Tamam diyorum bu gerçek müslümandır şekilce değil yürekce
düşüncem alt üst oluyor biz neden namazda yönümüzü kıbleye döndüğümüz gibi yüreğimizi, ruhumuzu ve tüm benliğimizle Allah a dönmüyoruz ...
bunu yapmış olsaydık namaz bizi her türlü kötü huy ve ahlaktan alıkoyardı demekki böyle yapmıyoruz ..
kimlik müslümanlığı ve şekilcilikten öte Özümüz, sözümüz, duruşumuz, yüreğimiz bir olsun..aklimiz, kalbimiz de iman etsin...

Özümüz, sözümüz, duruşumuz, yüreğimiz bir olmasi icin öncelikle Yalandan,Giybetten,Riya dan ve bos ve luzumsuz seylerden kacinmak gerekir..
SEYH OLMA ,HACI OLMA ,HOCA OLMA ,HOCA_NIN OGLU DA OLMA SADECE MÜSLÜMAN OLALIM MÜSLÜMAN!!BU BIZE YETER...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Çok doğru Gönül sızım "Müslümanlık 5 vakit namazda ve senede 1 aylık oruçlamı sınırlı" Zaten başımıza ne geliyorsa islamı bilmediğimizden ya da yarım bildiğmizden geliyor. Namaz kıl, oruç tut müslümanım de ondan sonra bozuk mal üret, alışverişe hile karıştır, komşunu rahatsız et,çevreni kirlet, insanların haklarına saygı gösterme, kendi çıkarın için herkesi ez geç v.s v.s uzar da gider. Çevre böyle olunca sıyrılmak ve uzaklaşmak zorlaşıyor. Çevrede ne kadar islamı bilen, islamı yaşamaya gayret eden insan olursa biz de o kadar rahat ediyoruz. Fakat adı müslüman hal ve tavırları ise islamdan çok uzak insanlarla birlikte yaşadıkça biz de değişiyoruz, bozuluyoruz. Mücadele etmek zor. Sadece namaz kılmakla olmuyor. Namaz insanı düzeltmek istiyor. Biz namaz kıldığımızz süreçte ahlaki olarak düzelmiyorsak, kıldığımız namazı sorgulamamız gerek...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
tumblr_lywmfxZF1B1qjtdvno1_500_large.jpg

bu devrin modası.''kimseye güvenemiyorum.''
kendime,kendi kararlarima bile güvenemiyorum..
Peki Allah’a Güveniyormusun? iste biz aslinda Güvenin kaynagindan uzaklastikca herkese olan güvenimizi de kaybettik!!

Psikolojide güven, uzun zamandır altını doldurmaya çalıştığım bir sözcük...tam,yavaş yavaş dolduruyorum altını...ama göründüğü kadar kolay değilmiş bu süreç...
bazen tam doldururken ummadığım birisi vuruyor elime, dökülüyor tüm emeklerim,
bazen de ben sinirlenip, bütün çabalarımı hiçe sayıp kendim boşaltıyorum bi kalemde...

bu zorlu bir süreç, evet biliyorum ama en kötü tarafı da artık kimseye tam anlamıyla güvenemiyor olmamiz.....
belki geçmişte alakasız insanlara gereğinden fazla güvendiğimiz için...güven kontenjanımı doldurmuşumdur belki, kim bilir?
ama sonuç şu; bonkör değilim artık eskisi gibi, duygularımı açarken...ne kadar çok detaya inersem kendimden bahsederken sanki o kadar fazla savunmasız kalıyorum...
derinlere inemiyorum, doğrusu inmek istemiyorum...
yine de tekrar güvenebilmek istiyor eskisi gibi içimden bi parça aslında, ama bi yandan da aklımda hep şu soru var:
peki insanlar benim güvenimi hakediyorlar mı? bugüne kadar güvenimi boşa çıkarmamış kaç kişi oldu ki hayatımda? bir, iki...bilemedin üç...
aslinda kendine güvenemeyen insan, insanlara genel olarak güvenemez ilk başta kendi içinde ,kendi kendisi ile bu hesaplarını yapmalıdır...
velhasili kelam..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Çok doğru Gönül sızım "Müslümanlık 5 vakit namazda ve senede 1 aylık oruçlamı sınırlı" Zaten başımıza ne geliyorsa
islamı bilmediğimizden ya da yarım bildiğmizden geliyor. Namaz kıl, oruç tut müslümanım de ondan sonra bozuk mal üret, alışverişe hile karıştır, komşunu rahatsız et,
çevreni kirlet, insanların haklarına saygı gösterme, kendi çıkarın için herkesi ez geç v.s v.s uzar da gider. Çevre böyle olunca sıyrılmak ve uzaklaşmak zorlaşıyor.
Çevrede ne kadar islamı bilen, islamı yaşamaya gayret eden insan olursa biz de o kadar rahat ediyoruz. Fakat adı müslüman hal ve tavırları ise islamdan çok uzak insanlarla
birlikte yaşadıkça biz de değişiyoruz, bozuluyoruz. Mücadele etmek zor. Sadece namaz kılmakla olmuyor.
Namaz insanı düzeltmek istiyor. Biz namaz kıldığımızz süreçte ahlaki olarak düzelmiyorsak, kıldığımız namazı sorgulamamız gerek...

Baskanim cok haklisiniz..islamı bilmediğimizden ya da yarım bildiğmizden geliyor.
Namaz kıl oruç tut müslümanım de ondan sonra bozuk mal üret alışverişe hile karıştır komşunu rahatsız et
çevreni kirlet insanların haklarına saygı gösterme ,devletti kandir!kendi çıkarın için herkesi ez geç ondan sonra biz burada bu ornek olmiyan davranislarimiz ile
Biz burada BATI ve avrupada yasiyan insanlarin musliman olmasini isteriz...Islamin insanligini, guzelligini gosterebiliyormuyuz ki boyle bir temennide bulunalim...
Biz islami HAKKI ile yasamadikca etrafimiza da YASATAMIYACAGIZ..bilincinde degiliz...

Floral

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ben sanırım,her zaman,her kese çok fazla güveniyorum. Hatta bi defasında bu güvenim başıma çoooook büyük dert açmışdı. Amma şükür ki,Allahın yardımıyla geçti o dert.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

Psikolojide güven, uzun zamandır altını doldurmaya çalıştığım bir sözcük...tam,yavaş yavaş dolduruyorum altını...ama göründüğü kadar kolay değilmiş bu süreç...
bazen tam doldururken ummadığım birisi vuruyor elime, dökülüyor tüm emeklerim,
bazen de ben sinirlenip, bütün çabalarımı hiçe sayıp kendim boşaltıyorum bi kalemde...
s.a. kusura bakmayın bugün biraz geç kaldım, çay demleyeceydim tüp bitmiş tüpcüyü bekledik, neyse şimdi çayımla birlikte geldim çaysız giderim artıkın:)
Adminim altın(lar)ı doldururken yanınınza kim var, eğer kimse varsa güvenilirmi tanıdığın mı? akrabanmı? yabancımı? eğer yabancı ise korkma ondan zarar gelmez ama akraban ise aman aman altınlara yaklaştırma hemen yanından uzaklaştır.
işte bak gördünmü, bazen tam dolacakken ummadığın bir anda eline vuran kişi en yakının olan kişi çünkü senin o altınları çuvala doldurmanı çekemiyor çekemiyor, onun için kızıp bazen kendin döküyorsun çuvalıaassd..
Ah adminim ah ben bu en yakınımdakiler in yüzünden kaçıncı altın çuvalını denize attım biliyormusun, şimdi ise hepsiyle arama mesafe koydum mesafe koymasına koydum da şimdide diğer kozlarını oynamaya başladılar cddvb..
onlar son kozlarını oynaya dursunlar benimde jokerim zulada duruyor velhasili kelam
mshareketliifade411bp.gif

Haksızlık karşısında eğilmeyiniz; çünkü hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz. (Hz. Ali r.a)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
:maasallah:

Adminim Yazdiklarimi canu gönülden KATILIYORSUNUZ..

yoksa Sizi mi anlatiyordum...
dayi;.:sırıtık.:,

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
:maasallah:

Adminim Yazdiklarimi canu gönülden KATILIYORSUNUZ..

yoksa Sizi mi anlatiyordum...
dayi;.:sırıtık.:,
harikaaEvet adminim adeta beni anlatmışısınız, çünkü bende sizin gibi, altını tam doldurdum derken biri çıkıp elime vuruyor işte ozaman da bütüüün hevesim kaçıyordfrt..

Çayımda himcik bitti baa musade
Tüm islamiforum ailesine sevgi ve saygılarımla CUMAMIZ MUBAREK OLSUNacilangul1 A.E.O...

Üst Alt