Natal Ve Neonatal Dişler

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Doğumda bebeğin ağzında görülen dişlere Natal diş adı verilmektedir. Doğumdan sonra 30 gün içerisinde ağızda görülen dişlere ise neonatal diş adı verilmektedir. Görülme sıklığı 1.000/1 ile 3.00/1 arasında değişmekte daha çok kız bebeklerde görülmektedir. Genellikle alt çene orta kesici dişlerde görülmektedir. Neden görüldüğü ile ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmış kesin bir sonuca varılamamıştır. Bununla beraber diş tomurcuğunun daha yüzeyde gelişmesine bağlı olduğu düşünülmektedir.

Natal veya neonatal dişlerde aşırı sallanma, anne memesini ve bebeğin dilini rahatsız edici bir durum söz konusu değilse bu dişler ağızda, takip altında tutulabilirler. Ancak dişte sallantı mevcutsa dişin nefes borusuna kaçma veya yutma riskini ortadan kaldırmak amacıyla dişi almak gerekmektedir.

Dişi çekme kararı verildiyse en az 10 gün beklenmeli ve çocuk doktoru ile konsültasyon yapılmalıdır. Yedi doğan bebekler kan pıhtılaşma mekanizması yeterli değildir. Dişin çekimine bağlı kanamayı kontrol altına almak ve pıhtı oluşumun sağlanması için çocuk doktoru ve çocuk diş hekiminin birlikte çalışması gerekmektedir.


Dt. Aslı ÇOBAN Diş Hekimliği
 
Üst Alt