Nasip kısmet nedir

Gunesim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum,

Nasip konusunu biraz acarmisiniz..? Cok korkuyorum son sinav haftalarim kaldi. Allaha siginiyorum ve elimden geleni yapiyorum ama ailem hep diyor ki nasibiniz varsa olur olmazsa olmaz..

Hayirli aksamlar.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
nasipkismet.jpg

Aleykum selam
Dinimiz, insanlara daima çalışmak, aklını doğru kullanmak, her türlü yeniliği öğrenmek, başarmak için her türlü meşru çareye başvurmayı emretmektedir.
Bir Müslüman ancak herhangi bir işte aklını kullandığı, her çareye başvurduğu ve son derece de çalıştığı halde, bir başarıya ulaşamazsa,
üzülmemeli ve bu sonucun, Allahü teâlânın kendisi için uygun gördüğü bir husus olduğunu kabul ederek kaderine razı olmalıdır.
Yoksa hiçbir şey yapmadan, çalışmadan, öğrenmeden ve bilmeden yan gelip yatarak beklemek, İslamiyet’te yoktur. Böyle yapmak büyük günahtır.
Ateistler tevekkülü böyle bir şey zannediyorlar. Bir âyet meali şöyledir:

"İnsana, ancak dünyada çalışarak yaptığı işler fayda verir." [Necm 39]

İnsanlar, bazen her şeye başvurdukları ve çok çalıştıkları halde, istediklerine kavuşamazlar.
İşte o zaman, bu işte kendi ellerinde olmayan bir kudret bulunduğunu ve bu kudretin insanların yaşamaları ve başarıları üzerinde etkili olduğunu
ve onlara yön verdiğini kabul ederler. İşte kader kısmet budur. Bu aynı zamanda büyük bir teselli kaynağıdır.
(Ben görevimi yaptım, ama ne yapayım ki kısmetim bu imiş) diyen bir Müslüman, bir işte başarısız olsa bile, ümitsizliğe kapılmaz
ve büyük bir iç huzuru ile çalışmaya devam eder. Kur'an-ı kerimde buyuruldu ki:

"Güçlükle beraber elbette bir kolaylık vardır. Öyleyse, bir işi bitirince diğerine teşebbüs et ve hacetini yalnız Rabbinden iste!) [İnşirah 5-8]

Yani başarısızlıktan ümitsizliğe düşmeyip çalışmaya devam etmelidir. Dinimiz çalışmayı emrederken, Müslümanlara tevekkülcü ve kaderci diye saldırmak,
İslamiyet’i bilmemekten ileri gelen fanatik bir durumdur...
Tevekkül" ne güzel bir kelime. İslamiyette müslüman dürüst ve çalışkandır. Başımıza gelen, cereyan eden her olayda bir hayır vardır.
Mutlaka ve mutlaka keşke şöyle olsaydı, böyle olsaydı dememeli....
Allah böyle istedi, hayır varmış demeli... Şüphesiz Allah en iyi bilen ve kullarının kötülüğünü istemeyen, en merhametli olandır.
Gunesim kardesim siz ellinizden geleni yapin gerisii Allah-in takdirine ve nasip ,kismet meselesidir!!

hayat hikayemi anlatirken size egleniyormusum gibi gelebilir ama
herseyin nasip = kismet oldugunu gec ogrendigim için ..
geçmiste yasadiklarim zamaninda beni çok sarsmisti ama simdi herseyin kurulu bir düzen oldugunu beni ozel bir hizmette hazirladigini o zaman nerden bilebilirdim ki...
cenabi hak bir kapiyi kapiyinca ;birisini mutlaka açiyor bunun bilincinde oldugunuz sürece cenabi hak size her zaman yardim eder
sükretmeyi bilmeliyiz!!ben yasadiklarimdan hiç bir zaman niye böyle oluyor diye sorgulamadim kendimi çünkü nasipin önüne geçilmiyor ..

Kısmetinse gelir, Hind’den Yemen’den ,amsterdam ve Türkiye-den..
Kısmet değil ise , kapı önünde de olsa ne gelir elden...
Vermeyince Ma’bud, neylesin Sultan Mahmud

Üst Alt