• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Nasip, Kader, Kısmet

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Merhaba, Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ben yakınn zamanda çalıştığım şirkette farklı pozisyon için teklif aldım. Teklif aldığım anda birden düşündüm ve burası zor bir bölüm burda yapamam, zorlanırım dedim ve teklifi reddettim. Daha sonra benim arkadaşıma teklif ettiler ve onu seçtiler. Sorum şu şekilde;

1- Bu nasip mi, Kader mi, Kısmet midir?
2- Bazı arkadaşlarım basiretimin bağlı olduğunu idda ettiler. Böyle birşey olabilir mi?
3- Bu arkadaşımın nasibi mi olmuş oldu?

Lütfen yardımcı olun. Teşekkür ederim..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Merhaba, görünüşe göre kendi iradenle kendi seçimini yapmışsın. Sen istemişsin Rabbimiz c.c senin isteğini yaratmış.

Arkadaşın için de durum aynı o da kendi seçimini yapmış. Yani bu olaylar anlaşıldığı kadar insanın kendi iradesi sonucu gerçekleşmiş olarak görünüyor.

Basiretin bağlanması, yani insanın yapmak istediğini yapamamış olması da olabilir. Orada da Rabbimizin bir muradı olsa gerek diye düşünürüm.

Şunu bilmek gerek ki; Kader konusu Rabbimizin sonsuz İlminde gizlidir. Ayet-el Kürsi yi okursan orada göreceksin ki. Rabbimiz İlminden sadece izin verdiği ölçüde insanların bilgi sahibi olduğunu söylüyor.

O'nun bildirdiklerinin dışında insanlar,
O'nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler.

O nedenle ki kader, nasip gibi konuları çok fazla sorgulayıp Allahımızın bize tam olarak bildirmediği şeyleri bilmeye çalışmak, sorgulamak doğru değildir.

Üst Alt