Nasal Polip Tedavisi

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Nasal polipler nasal boşlukta oluşan büyümelerdir. Damlacık şeklinde nasal boşlukta oluşan bu polipler kanserli hücreler değillerdir ve genellikle oldukça yaygındırlar. Nasal poliplerin oluşma nedeni genellikle nasal yolda oluşan aşırı iritasyon veya bazı bakteriyel ve viral enfeksiyonlar olabilir.

Nasal Polip Tedavisi

Nasal polipler genellikle zararsızdır. Bununla birlikte büyük çaptaki polipler kişiyi rahatsız edebilir. Büyük çaptaki nasal polipler nefes alıp vermeyi zorlaştırabilir ve sinüs enfeksiyonlarına yol açabilir. Nasal poliplerin oluşumunu önlemenin en önemli yolu nasal hijyene dikkat etmektir.

Geçici bir çözüm olarak kortizon ilaçları poliplerin ufalmasına katkıda bulunabilir. Bununla birlikte kortizon ilaçlarının bazı yan etkileri de göz önünde bulundurulmalıdır. Kortizon ilaçlarının uzun süreli uygulanması önerilmemelidir. Nasal polipler sinüs enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişiyorsa sinüs enfeksiyonunun tedavisi nasal poliplerin ufalmasına katkıda bulunur.

Ameliyat en son tedavi yöntemi olarak düşünülmelidir. Eğer polipler kişiyi rahatsızlık edici boyutlarda ise ve kişi bu poliplerden rahatsız oluyorsa ameliyat ile polipler alınabilir. Ameliyatın ardından hastanın nefes alıp verişinde iyileşme hemen fark edilir. Hasta ameliyattan birkaç hafta sonra tamamen iyileşir. Ameliyatın tek dezavantajı hastaların ilerleyen dönemlerde tekrar nasal polip sorunu ile karşı karşıya kalmalarıdır
 
Üst Alt