Namaz'da niyet - kaza namaz - vakit

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Selâmün aleyküm ,

1) (Hanefi mezhebinde) Her sünnet namazdan sonra , farz namaz için ayağa kalkınca yeniden niyet edilir mi ve niyet sesli mi yapılmalı sessiz mi?

Her farz namazdan sonra , sünnet namaz için ayağa kalkınca yeniden niyet edilir mi ve niyet sesli mi yapılmalı sessiz mi?

2) (Hanefi mezhebinde) Ben namaza yeni başladım yaklaşık iki haftadır kılıyorum. (Çok şükür) Bundan önceki kılmamış olduğum namazlar için ne yapmalıyım? Şu an kıldığım sünnet namazlar önceki farz olanların yerine geçer de o boşluğu kapatır mı acaba? (Eğer kapatıyorsa sünnet namazları kılarken "Niyet ettim önceki kılmamış olduğum farz namazını kılmaya" mı derim - nasıl niyet ederim , hangi vaktin , kaç rekatı olduğunu nasıl belirtirim ve kendim kaç rekat kılacağımı nasıl hesap ederim. Tam olarak nasıl niyet ederim ve önceki namazlarımı da kılarım?)

Eğer kılmamış olduğum her bir farz namaz için yeniden namazları kılmam gerekiyorsa , nasıl niyet ederim ve rekatları hesap ederim , ve o boşlukta kılmadığım namazların sadece farzlarını mı kılmalıyım yoksa hem farz hem de sünnetleriyle birliktemi? Birde boşlukları kapatmak için kıldığım namazlar şu an kıldığım namazların farzından sonra mı yoksa önce mi olmalı?

3) (Hanefi mezhebinde) Varsayalım namaz vaktine 15-20 dakika kalmış ve kişinin tuvalet ihtiyacı gelmiş olsun. Bir önceki vakitte almış olduğu abdesti bozulmaması için kendini sıkıyor ve o bozmadığı abdestle namazını kılıyor , Bu durum caiz midir acaba?

Dua ile..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam,
1-Her farz veya sünnet namaz için ayrı niyet edilir. Mesela; Niyet ettim bugünkü öğlen namazının farzına, niyet ettim bugükü ikindi namazının sünnetine gibi. Kendi duyacağın kadar sesle niyet edersin.

2- Yazdığın mesajın altında ilginizi çekebilecek konular var oradaki linklerden faydalanabilirsin, ayrıca okuyacağın başlıkların içinde de linkler olabilir onlarda konuyla bağlantılıdır.

3-Öyle sıkışmış kılmak mekruh olur. İhtiyacını giderip kılmak lazım.

ihvan

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Bugün küçük bir münakaşa oldu ona havi olarak şunu da ifade edeyim:
Şafii'ye göre, Hanefi'ye göre vs. ayrı ayrı niyet çeşitleri yoktur.

Mesela "öğle'nin farzı"nı kılacağız.

"Niyet ettim Allah rızası için öğlen namazının farzını kılmaya, uydum imama."

Namaz kılan her bir müslüman böyle niyet eder,

Şafii de olsa böyle Hanbeli de olsa böyle.

Basit mevzulardan neredeyse birbirimize zarar vereceğiz.

NOT:

Bu cümlelerim buraya havi değil, bugün yaşadığımız bir münazara oldu hüzün yaşadık o aklıma gelince ben de bu bilgiyi paylaştım.

Üst Alt