Namaz nedir? Namazı nasıl tarif edebiliriz?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
namaz.jpg

Namaz nedir? Namazı nasıl tarif edebiliriz?

İnsan kendisine verilen akıl sayesinde iyi ve kötüyü ayırabilme
kabiliyetine sahiptir.

Evet o yaptığı bütün işlerin akıbetini aklını kullanarak görebilir.

Şimdi namaz gibi dinin en önemli şartının aksatılmasının veya her gün şikayet edilmesinin ne kadar akıldan uzak olduğuna bakalım:


1. Ömrün ebedi değil. Yaşadığın zaman içerisindeki görevlerini yerine getir. Yarına kavuşacağına garantin yok. Faydasız geçen ömrünü iyi değerlendir. Bütün bunlar ulaştığımız zaman diliminde bütün ibadetlerin özü olan namazı kılmakla gerçekleşir.

2. Vücudunun ihtiyacını yemek yeme, su içme ve dinlenme gibi faaliyetlerle karşılıyorsun. Ya ruhun, ölüm korkusundan, ayrılık acısına bir çok nedenle ruhun sıkılıyor.

Bunalıyorsun ruhunu teneffüs ettirecek hayat boyu vicdanına
azap çektirmeyecek tek çare görevini yerine getirmektir.

Ruhunun ebediyet
isteğini dünyadan talep etme kendinde yok ki sana versin. Ebediyet Ebedi olandan istenir. Ondan ebediyet istemenin en güzel yolu günde beş defa ona yalvarmaktır.


3. Düşün dün namazını kılmasaydın yine geçecekti. Bugün namazını kılsan da kılmasan da geçecek. Kılarsan kurtulursun hem bu dünyada hem öbür dünyada. Kılmazsan başına geleceklere hazır ol.

4. Hem dikkat et yaptığın vazifenin karşılığı az değil ebedi cennettir. Fani dünyada kısacık bir hayat için gösterdiğin gayreti hatırla.

İleri de rahat etmek için nasıl da çaba sarf ediyorsun. Halbuki özlediğin, beklediğin o zamana ulaşman garanti değil. Oysa ebedi cenneti vaad ediyor.

Öyleyse
her şeye gücü yeten Rabbin emrine itaat et..

5. Sakın deme! Beni meşgul eden boş işler değil hayatımın devamı için önemli işlerdir diye...

dünyanın en zengin insanı,dünyanın en başarılı bilim
adamı,dünyanın en iyi futbolcusu,dünyanın en yakışıklı kişisi gibi vasıfların en iyisine sahip olmak mı istiyorsun?

Oysa hiçbir insan her istediğine sahip olamaz.

Maç seyrettiğin saatleri,avare gezdiğin vakitleri,boş konuştuğun anları düşün zamanın çoğunun hem dünya hem de ahiret için faydasız işlerde geçtiğini hatırla ve kendine çekidüzen ver.


Allah'ın sana bahşettiği zamanı iyi
değerlendir ki cennete layık hale gelebilesin.
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Namaz nedir?

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Şüphesiz ki Ben; Allah2ım! Benden başka hiç bir ilâh yoktur. Öyleyse Bana ibadet et ve Beni anmak için namaz kıl!" (Tâhâ, 14)

"Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin, hayır işleyin ki kurtuluşa eresiniz." (Hac, 77) Âyetleri, namazın ehemmiyetinin yanı sıra mânâsını da göstermektedir. Namaz, yüce Allah ile bir buluşma ve O'na münâcât haline etmektir.
 
Üst Alt