Namaz kılarken karıştırıyorum

hasobam07

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamün Aleyküm öncelikle arkadaşlar.
Ben namaz kılarken, mesela secdeye gittiğimde hep karıştırıyorum, yani 2 mi 3 mu kalktm eglidim yada kaç kere subanerabbeelazim dedim.
Birde abdest alıyorum mesela unutuyorum niyet ettimmi, agıza kaç kere su attım, birde namaz kılarken hep sanki artık karıştırmaya başladım acaba yellendimmi yani, her vakit abdest almak gereklidir.
Ama benim çevremde gordugum kadar insanlar bir abdestle 2 vakit kılabiliyor.
yardımlarınızı bekliyorum

Yönetim /CEVAP:

ruyamruya

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aynı şeyler benimde başıma geliyor ...Ben 3 mü 4 mü kalktığımı karıştırıyorum..O zamanda 3. olarak devam ediyorum eksik olmasın diye..
Ben abdestin bozulmadığı sürece ve zaman çok geçmedikçe yani 30-40 dakkadan fazla geçmedikçe kalan abdestimle 2 vakit namaz kılıyorum..
Vaktinde kılamadığınız namazı, bir sonraki namaz vaktinde mesela öğleyi ikindinin vaktinde kılabilirsiniz. Ancak bu kaza değildir, cem(birleştirme)dir. Önce öğle namazını, sonra ikindi namazını kılarsınız. İkindiyi de kılamadınızsa o zaman yine sırasıyla önce öğleyi, sonra ikindiyi, sonra akşamı, daha sonra yatsıyı kılarsınız. Bu kaza değil, birleştirmedir. Ama siz kaza diyorsanız o da aynı kapıya çıkar. Alınan abdest bozulmadıkça o abdestle beş vakit namazı kılabilirsiniz. Ama vakit namazları için ayrı ayrı abdest almak daha güzeldir.(alıntıdır)

Üst Alt